Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

Postat (editat)

Am reusit sa fac rost de ceva tabla de cupru insa mai trebuie indreptata.

Dimensiunile:

grosimea 0,35mm,

latimea 33mm dar nu e taiata latime constant de 33mm,

lungime 1,3 metri.

Ar fi ok pentru secundar?

tabla_cupru.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

Problema este distanta, am vazut locatia Radaseni, tocmai la Suceava,  le pun deoparte poate reusesc cumva, miezurile alea se pot sparge,

Torurile galbene se incalzesc la frecvente mari, 7 spire este foarte mult la curentii mari de pe iesire. Se satureaza imediat si apoi sunt ca si inexitente. Daca ma simt mai bine poate masor eu 4 toru

Posted Images

Sa fii foarte atent cu comanda la tranzistori, in hard switch la orice tranzistori, dar mai ales la cei cu carbura, 2x5 cm de fir torsadat sau de traseu pe cablaj i-ti ruineaza semnalul, am fost nevoit sa lipesc driverii direct in portile tranzistorilor si sa-i alimentez acolo, daca lungimea totala a sarmelor intre driveri si poarta este mai mare de 2 cm nu mai merge, fie folosesti driveri izolati optcompatibili, fie kit cu fibra de polimer.

https://www.ti.com/lit/ds/symlink/ucc23513.pdf?ts=1620979325041&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Fproduct%2FUCC23513

• Like 1
Link spre post
Postat (editat)

Ma joc acum cu SCT3030AL de la Dvs. si am avut ceva probleme cu driverele care le foloseam eu inainte  in sensul ca se incalzeau inexplicabil in gol dar banuiam mai multe chestii neavand cu ce vedea semnalul.

Mi-am facut alte drivere cu negativ -5v la t-off si cca 15-16 volti impulsuri si pare sa se fi imbunatatit treaba, oricum fara bec ca protectie pe alimentare dupa electrolitic nu ma risc deocamdata pe varianta cu SCT3030AL. N-am facut cablaj la drivere iar lipirea este direct pe terminalele grila si sursa, marimea lor fizica este cea din poza 2. Driverele care le-am folosit avut anterior sunt cele din chema din topic cu tny iar terminalele erau mult mai scurte ( ultima poza), dar nu au vrut cu SCT3030AL.

Ceilalti tranzistori tot de la Dvs. NTHL020N090SC1 sunt pusi pe cealalta schema cu excitatie din tny, au mers driverele normale care le foloseam eu si am consumat 2 electrozi insa voi pune alt transformator fiindca cu ferita de linii de 2 cm patrati la 132 Khz e cam mica puterea si tot improasca dar e ceva mai bine decat cu mosfeturile clasice cu care incercasem eu inainte. Mai am de la Dvs. o ferita din aia de traf linii de 2 cm patrati sectiune absolut identica cu aia ce folosesc eu pe schema cu circuit tny, cred ca le voi pune pe ambele in paralel sa fac 4 cm patrati, daca merge oarecum cu una cred ca va merge mai bine cu doua, alea le bobinez normal cu sarma ca incape, transformatorul pe ee70 de la Dvs. inca nu l-am folosit fiindca invertoarele astea doua sunt mici si n-am spatiu, cu ee70 voi incepe altul de la zero fiindca mai am doi tranzistori NTHL020N120SC1 care ii pastram pt versiunea finala.

driver modificat aanicai.png

driver modificat aanicai fara cablaj.jpg

driver modificat aanicai fara cablaj prima versiune.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

In schemele mele de drivere am facut totusi o greseala, rezistenta de 1k in paralel cu dioda zenner o o voi pune direct pe terminalele la mosfet sau mai pun alta in plus direct pe terminale la mosfet ca sa am siguranta ca daca se intrerupe rezistenta de 10 ohmi din grila sa nu ramana  neconectata la masa.

Link spre post
  • 4 weeks later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.