Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

Acum 17 ore, c_anicai a spus:

... a cedat stratul de izolatie intre prima infasurare primara si infasurarea de intoarcere, nu stiu daca voi avea curaj sa-l refac fiindca imi trebuie alta sarma ...

Ce tipuri de conductori iti trebuie?! In functie de ceea ce ai nevoie, poti utiliza o sursa secundara pentru conductor de bobinaj, spre exemplu un claxon auto, un bandix, sau o alta piesa auto bobinata. Cu multa pricepere si bunavointa, poti recupera sarma chiar si de la un droser vechi de la corpurile de iluminat fluorescente. Ca ultima sursa, poti comanda exact sarma necesara aici: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/sarma-bobinaj-cupru-085mm-rola-7723kg-et2-200-grade-p-9970?utm_campaign=direct_link&utm_medium=cpc&utm_source=shopmania&osCsid=ha4iu4a160tac76clbpusbgt80  Desi ar trebui de fapt sa fie prima sursa, problema este ca nu poti comanda decat role de 8... 10 kg, la preturi de 350... 400 lei rola. Sugerez de asemenea bobinajul in straturi cu izolatie intre acestea. Pentru izolatie se poate utiliza banda de teflon termorezistenta. Trebuie sa tii cont ca la frecventa pe care vrei sa o utilizezi, tensiunile specifice pe spira sunt destul de mari. Ar fi indicata sarma de bobinaj izolata cu email special termorezistent. O sursa secundara de astfel de conductori ar fi trafurile de linii de la Tv/CRT-urile color sau A/N.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

Am de unde lua sarma , am si drosele de la neoane, si de la tv-uri vechi crt pot lua bobina de demagnetizare doar ca mi-am pierdut curajul fiindca nu mai sunt sigur pe proiect, m-am lovit de prea multe neajunsuri. Si intre infasurarea primara si cea de recuperare se pare ca trebuie o izolatie mai serioasa. A fost un strat de carton 0,25mm impregnat cu superglue si n-a rezistat.

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 6 minute, c_anicai a spus:

... mi-am pierdut curajul fiindca nu mai sunt sigur pe proiect, m-am lovit de prea multe neajunsuri.

Asa este cand nu ai aparate de masura. Un asemenea proiect este foarte greu de abordat in lipsa unor dotari minimale. Poate ar fi cazul sa insisti pe instalarea unui simulator si sa il utilizezi efectiv la verificari si studiul diverselor variante posibile. Ar fi totusi un bun ajutor.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Postat (editat)

Se pare ca la forward cu un tranzistor e necesara o izolatie mai buna a infasurarii de recuperare fiindca  sunt peste 600 volti intre acestea, cred ca renunt la aceasta topologie deoarece aparenta economie nu exista, voi insista pe forward cu 2 tranzistori chiar daca pun un tranzistor in plus acestia si diodele sunt de tensiune mai mica, si in plus transformatorul mai simplu de realizat, las o pauza de documentare.

Editat de c_anicai
Link spre post

Postat (editat)

Si cred ca in locul transformatorului clasic voi adopta varianta chinezeasca cu tor care e mult mai simplu si rapid de realizat, aici un test half bridge pe tor de 38 mm cu sectiune doar 1 cm patrat insa vad ca pot stoarce aproape 600w, voi cauta unul mai mare.

cu tor.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Daca problema o reprezinta miezurile de dimensiuni mari, atunci poti tine cont ca utilizand miezuri "U" cu bobinele distribuite simetric pe ambele ramuri, se pot obtine puteri duble fata de puterea relativa garantata de sectiunea miezului. Problema este ca toate secundarele vor trebui bobinate in acelasi sistem, adica distribuite pe ambele ramuri ale miezului si inseriate. @flomar60 cunoaste bine acest sistem.

Link spre post

• 2 weeks later...

- La varianta forward cu un tranzistor am renuntat deoarece am faultat cca 6-7 tranzistori in teste. A cedat si transformatorul si n-am curaj sa mai bobinez altul fiindca e destul de dificil cu izolatiile, apar peste 600volti intre infasurarea primara si cea de intoarcere. Insa l-am modificat pe forward cu 2 tranzistori la 66 Khz si voi mai testa, atasez poza.

- Varianta din topic (forward cu 2 tranzistori pe 132 khz) nu functioneaza corespunzator, e pus totul in cutie doar ca n-are putere adica topeste electrozii de aiurea fara sa patrunda sudura. Voi mai face modificari daca-mi vin alte idei.

- Varianta half bridge auto oscilanta pare interesanta, are ceva putere pentru simplitatea ei si din acest motiv am pus montajul la pastrare pt cand voi mai avea chef.

2 schema invertor cu LN5r12c.jpg

Link spre post

Cea cu 2 tranzistori nu merge din pricina ca nu are bucla de curent limitat,

In vertorul de sudura area nevoie de arc force cel mai simplu este prin lungirea timpului de raspuns al buclei de control al curentului, si poate si de hot start in variante mai pretentiose.

La cele clasice se face analogic, la cele moderne cu ajutorul unui microcontroller si unui convertor digital analogic, de cele mai multe ori integrat, fie prin integrarea unei iesiri pwm a controllerului,

voiam sa fac la un moment dat un invertor de sudura cu sursa in rezonanta de tip LLC auooscilanta controlata cu amplificator magnetic, cu asta se poate obtine caracteristica necesara fara electronica de control, fiind un convertor parametric este greu de nimerit, necesita multa tatonare, in final sursa LLC autoscilanta o folsesc pentru amplificator audio si alimentat retelistica deorece bruiaza mult mai putin ca altele.DSCN2825.thumb.JPG.a076141b3603126f8ba7007f614af545.JPG

Editat de cavit
  • Like 1
Link spre post

Postat (editat)

Am incercat un circuit rezonant insa se incalzeste foarte tare ferita din bobina acordata, condensatori trebuie la 3-4 kv tensiune care apare la acord si e prea periculoasa pentru experimente  hobby.

Editat de c_anicai
Link spre post

Tensiunea poate fi si mai mult de atit, depinde de parametrii circuitului, este greu de nimerit fiind circuit parametric, eu am copiat unele care functioneaza, doar am alterat parametrii pentru puterile dorite, am facut si o masina de topit cu inductie care a functionat, bobina fiind teava de cupru racita cu apa copiata dupa una functionala dar cu parametrii usor modificati, fara apa bobina se inroseste.

• Thanks 1
Link spre post

La 02.04.2021 la 19:57, cavit a spus:

... am facut si o masina de topit cu inductie care a functionat ...

Ma intereseaza subiectul. Ati putea face un articol in care sa descrieti aceasta realizare?! Sau cel putin sa deschideti un topic, desi as prefera prima varianta. Topicurile sunt expuse multor interventii in afara subiectului.

Link spre post

N-am ajuns inca la nici un rezultat bun, doua am facut dar nici unul ok,

La primul  pe baza de circuit tny la 138 khz ca excitatie inainte cand aveam tranzistorii IXFH26N60Q nu mi se incalzea transformatorul facut pe miez de traf linii 1,98 cm² - primar 32sp litat 21 fire x 0,3mm², secundar 8 spire litat 86 fire x 0,3mm²/ rapo rt 4.

Intre timp am facut unele modificari, pus soc de iesire si schimbat tranzistorii cu altii ceva mai puternici FCH023N65S3 dar am probleme, ferita de la traf se incalzeste puternic, si rezistentele 3x0,33 din sursa mosfet se incingeu si le-am eliminat.

Al doilea e la frecventa ceva mai joasa si nu se incalzeste ferita(transformatorul e ceva asemanator ca la primul invertor de asta n-am mai scris detaliile), dar la varianta asta inca nu ma risc fara bec de protectie inseriat fiindca-s prea scumpi tranzistorii.

Cred ca voi face o pauza pana reusesc sa fac doua placute cu 3845, am incercat una dar deja am stricat-o cand faceam traseele pe cablaj si m-am enervat.

IMG_7794.jpg

IMG_7795.jpg

incercari invertor aanicai.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Incerc sa-ti trimit niste ferite, dar trebuie sa vad cum le ambalez sa nu se sparga, multa munca in a edita aceste scheme, personal folosesc un editor de scheme, e mult mai simplu,

postez circuite istorice de cand eram tinar, e o incercare de a scrie si salva istoria, consider ca asta merita efortul sa le editez.

• Like 1
Link spre post

mersi dar amana pe saptamanile urmatore cu trimisul ca m-ai prins fara bani, referitor la editat scheme folosesc un editor simplu de linux pinta, altceva nu cunosc.

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.