Sari la conținut

Incercare constructie invertor sudura pe 132 Khz

Postări Recomandate

Renunt la 3845, n-au pe stoc. Insa cred ca se poate folosi si 3842,

duty cycle info.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 198
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

daca doresti pot sa-ti trimit piese pentru a realiza invertorul, inclus driverul miezul pentru transformator si droserul, doar ca daca le vrei gratis, i-voi da  mosfet cu carbura diode si driver folos

Problema este distanta, am vazut locatia Radaseni, tocmai la Suceava,  le pun deoparte poate reusesc cumva, miezurile alea se pot sparge,

Torurile galbene se incalzesc la frecvente mari, 7 spire este foarte mult la curentii mari de pe iesire. Se satureaza imediat si apoi sunt ca si inexitente. Daca ma simt mai bine poate masor eu 4 toru

Posted Images

Daca optezi pentru UC3842 (https://componenteonline.ro/index.php?route=product/search&search=circuit integrat uc3842) atunci ai sansa sa-l obtii in acelasi pachet cu un clampmetru cu trei scale: 20 / 200 / 600 A - https://componenteonline.ro/aparat-de-masura-digital-clampmetru-digital-dt3266l-110870. Ele se afla in stocul aceluiasi vanzator. Ar putea costa impreuna in jurul sumei de 70 lei si deci costul transportului in acest caz ar fi putin mai mare de 20 % din cheltuiala. De altfel acest vanzator are in stoc si UC3845 (https://componenteonline.ro/index.php?route=product/search&search=circuit integrat uc3845) astfel incat ai doua variante de ati rezolva simultan mai multe probleme.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1
Link spre post
Postat (editat)

3842 am 5 buc, doar sa prind curaj pt a face cablajul, practic deja am un montaj cu 3842 sa pot face probe doar ca placuta e prea mare si nu-mi incape unde vreau eu si plus de asta astept sa ajunga comanda de tranzistori deoarece tot ce am avut in stoc i-am faultat. Am luat pt probe 10 buc mosfet de 800v/23a sa am ce faulta iar la  final voi pune un sic mosfet de 1200v/100a.

Faza e ca nu stiam ca se poate controla duty cycle la acest model din rezistenta rt din oscilator, am mai aflat totusi ceva.

Editat de c_anicai
Link spre post
La 13.03.2021 la 10:41, c_anicai a spus:

... astept sa ajunga comanda de tranzistori deoarece tot ce am avut in stoc i-am faultat. Am luat pt probe 10 buc mosfet de 800v/23a sa am ce faulta iar la  final voi pune un sic mosfet de 1200v/100a. ...

Hobby-ul, sau placerea de a surubari este o buna motivatie pentru "faultarea" unor componente electronice. Totusi, unul dintre scopurile principale ale hobby-istului este acela de a produce cu mana lui un dispozitiv cat mai ieftin si cat mai adaptat nevoilor. Hobby-ul in sine nu poate justifica distrugerea in cadrul probelor a unei mari cantitati de componente, si in special de componente active. Daca ai ars la probe 10 tranzistoare mosfet de 800 V / 23 A, inseamna fie ca acestea nu sunt adecvate scopului (din diferite motive) fie ca o alta componenta / grup de componente nu functioneaza corespunzator. Am inteles ratiunile pentru care nu poti sa-ti iei un osciloscop, dar in acest caz (atunci cand ai ars deja al 3-lea tranzistor) trebuia sa abordezi problema intr-un mod mult mai precaut. Una dintre cele mai bune unelte pe care computerul ni le pune la dispozitie este simulatorul. Exista deja o larga varietate de simulatoare electronice, inclusiv open source, pe care le poti instala si utiliza pe calculator. Eu personal, in momentul in care am ars doua componente active incercand sa realizez un montaj, trec imediat pe simulator si reproduc conditiile tehnologice existente in realitate, intr-un mod cat mai apropiat de aceasta. Pe diferitele diagrame pe care simulatorul mi le pune la indemana, observ ceea ce este diferit fata de montajul teoretic functional, si fac modificarile care se impun, dupa care trec inapoi la practica. Nu inteleg de loc ideia ca dupa ce am facut montajul sa functioneze cu un tip de tranzistor, il inlocuiesc la final cu un altul supradimensionat.

Link spre post
Postat (editat)

Simulatoare am tot cautat dar n-am gasit, vreau ceva pt linux ca asta am instalat in pc.

Poate cu putin noroc voi faulta cat mai putini din cei 10 mosfeti de 23A/800V care maine cred ca ajung.

Pana acum au cedat testelor 5 tranzistori,  prima data  un bipolar final de linii tv apoi 2 mosfet la 600V/20A si 500V/20A apoi  un igbt la 600V si din nou un mosfet de 600V care a fost ultimul care l-am avut. Curios este faptul ca cel de 500 volti a rezistat cel mai mult maltratarilor dand pe sarcina la un moment dat aproape 800w(sarcina fiind o rezistenta de resou pusa in 4). Ultimul mosfet de 600V/20A a cedat in mai putin de 1 min si a fost solicitat cel mai putin in serie cu bec de protectie 150w, asta ma nelinisteste in special deoarece cel de 500V a rezistat cateva zile cu becuri de 1000w in serie si incepusem sa prind curaj.

Iar referitor la circuitul 3842 trebuie sa studiez deoarece vad ca sunt mai multe variante de scheme, insa cred ca voi aborda varianta clasica cu initierea alimentarii printr-o rezistenta de cateva sute de k direct din 300V, apoi  din traful de iesire cu 2-3 spire curentul pt releul soft start, ventilator si alimentarea c.i.

N-am pregatit inca nici o schita, doar incep desenarea pt cablaj si ma orientez pe parcurs.

cablaj.png

Editat de c_anicai
Link spre post
Postat (editat)
Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

unul dintre scopurile principale ale hobby-istului este acela de a produce cu mana lui un dispozitiv cat mai ieftin si cat mai adaptat nevoilor.

In nici un caz un invertor facut in casa nu va fi mai ieftin si mai bun decat cel mai ieftin care exista chinezesc

Editat de c_anicai
Link spre post

Mai ieftin nu.....in niciun caz nu-i poti bate pe chinezi...dar mai bun eu zic ca da.

Link spre post

Am spus cat mai ieftin si cat mai bun, nu mai ieftin si mai bun decat unul produs in serie. Ideea principala este sa-l realizezi personal, fiindca doar asa esti un hobby-ist. In ceea ce priveste costurile, ele se pot reduce destul de mult prin utilizarea unor componente si / sau subansambluri recuperate.

In ceea ce priveste simulatoarele pentru Linux, ele exista si poti gasi un top 10 aici: https://linuxhint.com/best_circuit_design_tools/ Cel mai cunoscut dintr ele este KiCAD-ul. Am intalnit inclusiv pe acest forum utilizatori care il folosesc. Descarcarea simulatorului KiCAD incepe (in functie de sistemul PC-ului) aici: https://kicad.org/download/ Eu nu am studiat prea mult problema, pentru ca nu este a mea dar pe cine intereseaza, poate face un efort in plus.

In ceea ce priveste ideia de chinezarii (care a devenit un laitmotiv universal cu trimitere spre ideea de calitate indoielnica) pot spune ca acestea stau la baza unei nemaipomenite si fara precedent, dezvoltari tehnologice ale natiunii Chineze. Cu ele au devenit cea de a treia natiune care a trimis in cosmos nave spatiale cu echipaj uman la bord. Cu ele au anulat practic avansul si intaietatea SUA in domeniul tehnologic. Mai mult decat atat, Chinezii construiesc deja generatia a 5-a de sisteme electronice, fiind prima si singura (deocamdata) in aceasta postura.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Apeleaza la baietii din Iasi de pe ELF sa-ti trimita 3844 sau 3845 ca este posta mai ieftina. SESEBE, Doru60, Shambala. Cu 3842 nu poti obtine conductie de 50% din reteaua RC a oscilatorului. Iar autoalimentarea integratului din traf se face la surse FLY, aici avem un FORW in regim de generator de curent care poate reduce mult conductia si integratul poate ramane fara alimentare. Ti-am spus, cam incalci regulile crezand ca este ca in mecanica sa mai iei la pila. 

Link spre post
Postat (editat)

Ma las invins, am mai faultat 2 tranzistori: FCP067N65S3 si NGTB30N135IHR

Cred ca am o problema cu transformatorul, oi fi avand un scurt intre spire ca face urat.

Editat de c_anicai
Link spre post
Postat (editat)

Schema in momentul cand am ars ultimii 2 tranzistori era in varianta cand functiona ok cu mosfetul k2837 de 24a/500v si care rezista in acel mod,  .....(in urma cu ceva timp mosfetul k2837 l-am ars in alte incercari de comanda cu un integrat smd dap08care  probabil avea durata impulsului prea lunga si n-a rezistat, totusi acel mosfet a avut cea mai lunga viata la maltratari).

Reatasez schema si poza veche cum am incercat ultima data*(am reprodus exact aceiasi parametri ca atunci)  singura diferenta a fost tranzistorul  de 800V/23A fiindca mi-am zis ca cei 500volti de la k2837 erau insuficienti. A picat instant acel FCP 067N65S3 cu bec de 150w inseriat in alimentare si mi-am zis ca asta e, chinezarie de 2 lei si chiar 2 lei am dat pe el de aia si luasem 10 buc. Nu am mai verificat nimic fiind ferm convins ca acel FCP067N65S3 o fi fost vre-un rebut chinezesc am facut greseala sa pun igbt-ul  NGTB30N135IHR de 1350V/30A fiindca mi-am zis ca e destul de tare dar a picat si aveam bec de 500w inseriat pe alimentare dupa electrolitic. Comparativ vechiul mosfet k2837 de 24a/500v rezista in acest mod chiar si cu doua becuri de 500w pe alimentare. 

Cred ca problema e infasurarea de intoarcere a transformatorului , are ceva scapari intre spire sau fata de alta infasurare.

3842a.png

20210208_225738.thumb.jpg.b002a0afa2a70b87e49dc68b0530c813.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

am verificat acum, a cedat stratul de izolatie intre prima infasurare primara si infasurarea de intoarcere, nu stiu daca voi avea curaj sa-l refac fiindca imi trebuie alta sarma, toate straturile au fost impregnate cu superglue si nu pot recupera nimic la demontare.

Link spre post
Postat (editat)

Toate merg peste 30 khz in afara de cele cu pulberi, aici e un half bridge auto oscilant cu e55 si 2 tranzistori de 2 lei buc tip FCP067N65S3

Problema la e55/e58 e spatiul din fereastra, imposibil de bobinat  pt forward cu 1 tranzistor deoarece are o infasurare in plus.

e55.jpg

Editat de c_anicai
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock