Sari la conținut

Modernizare amplificator audio A350

Postări Recomandate

Am ales versiunea nr.3 prezentata anterior si din cauza ca voi putea mult mai elegant si usor sa astup gaurile vechilor conectori.

Sper ca pana vineri sa intru in posesia conectorilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la leduri;

Nu era mai simplu ca in dreptul fiecarui buton, deasupra lui,  sa se dea o gaura mica si sa se monteze leduri punct cu grosime de 1,8mm? Iar ledurile sa fie la nivelul fetei...sa nu iasa deloc in exterior. Burghiu de 1,8mm se gaseste foarte usor.

Mi se pare mult mai elegant, mult mai simplu si mai practic de facut....decat sa stai sa muncesti la acele butoane. Apesi pe buton...deasupra lui se aprinde ledul.

Majoritatea amplificatoarelor straine au luminita deasupra butonului.

Editat de Pringles
  • Thanks 1
Link spre comentariu

@Pringles, nu e rea ideea, ramane ca fiecare sa aplice solutia care il multumeste.

Revenind la noul A350, eu am continuat ansamblarea si iata mai jos cum arata conectica unde vor veni prinse cele doua incinte acustice.

Referitor la LED-uri, am lasat la urma prinderea LED-urilor care se ocupa de butoanele din centru, sub potentiometrele corectorului de ton.  Din cauza push-butoanelor, prinderea lor pe mijlocul butonului cum intentionam initial nu pare asa simpla si utila cum parea la inceput iar din acest motiv, ca sa evit apasarea butonului si a LED-ului concomitent tot ma gandesc la o alternativa. I-au in considerare si solutia propusa de @Pringles dar cum deja am montat LED-uri de 3mm in partea dreapta si aici as dori sa merg pe acelasi format. Momentan o sa prind LED-uri cu niste conductoare ca sa pot optimiza viitorul software iar dupa ce finalizez programul MCU voi pregatii panoul frontal a carcasei amplificatorului. Dar intai sa validez soft-ul, ramas intr-o forma rudimentara de asta vara.

P.S. Era bun daca puteam sa refac vopseaua pe cele doua bucati de tabla de care sunt prinsi conectorii (intrare, iesire, alimentare) dar acum e prea tarziu, plus ca datorita formei constructive si a niturilor folosite de romani la prinderea acesteia de cadrul metalic a carcasei, o prelucrare a tablei ca in cazul noului CX900mk2 nu prea e posibila!!! Iar ca sa folosesc o vopsea spray sa corectez micile imperfectiuni, stiu ca pe termen lung nu da rezultate bune si din acest motiv prefer sa nu folosesc varianta asta. In fine, acum sa finalizez si soft-ul de care va spuneam si mai vad dupa aceea ce si cum.

Conectica noul A350_13.jpg

Va urma

• Like 1
Link spre comentariu

• 3 weeks later...

Mult a fost, putin mai e! Am testat amplificatorul la functionarea in gol si dupa cum observati consuma aproximativ 18W.

Pe placa proiectului DP0816 ca sa pot regla bine cei 5Vdc pe una din iesirile conectorului HD6 am fost nevoit sa micsorez valoarea rezistorului R5 de la 390 Ohm la 100 Ohm. Cred ca am fost nevoit sa fac acesta ajustare din cauza ca am folosit un alt tranzistor BDX53C fata de cel folosit pe placa prototip. Deci,s-ar putea sa fiti si voi nevoiti sa faceti o asemenea ajustare, depinde de toleranta pieselor folosite si bineinteles de hFe-ul tranzistorului Darlington BDX.

Am verificat cu aceasta ocazie si tensiunea U_key prezentata in una din imaginile de mai jos. Aceasta tensiune trebuie sa fie cat mai apropiata fata de tensiunile de mai jos atunci cand se apasa butoanele (Switch-urile) corespunzatoare acestor tensiuni:

Atmega 16 pin_PA0 - intrare KEY:                MCU Atmega16 pin:                    OUTPUTs:
              0V = MONO ON-OFF                     --- PA5                                          --- K11A  (K11 RELAY_DP0514)
              0,243V = REC-AUX                          --- PA6                                          --- K10A  (K10 RELAY_DP0514)
              0,500V = REC-TUNER                      --- PC7                                          --- K8A   (K8 RELAY_DP0514)
              0,759V = REC-MAG.2                      --- PC5                                          --- K6A   (K6 RELAY_DP0514)
              1,013V = REC-MAG.1                      --- PC3                                          --- K4A   (K4 RELAY_DP0514)
              1,257V = REC-PU.MAG                   --- PC1                                           --- K2A   (K2 RELAY_DP0514)
              1,496V = PLAY-PU.MAG                  --- PC0                                           --- K1A   (K1 RELAY_DP0514)
              1,746V = PLAY-MAG.1                     --- PC2                                           --- K3A   (K3 RELAY_DP0514)
              2,000V = PLAY-MAG.2                     --- PC4                                           --- K5A   (K5 RELAY_DP0514)
              2,247V = PLAY-TUNER                     --- PC6                                          --- K7A   (K7 RELAY_DP0514)
              2,495V = PLAY-AUX                         --- PA7                                          --- K9A   (K9 RELAY_DP0514)
              2,743V = LOUDNESS ON-OFF         --- PA3                                           --- KLA   (K5 RELAY_DP0330)
              2,996V = SERVICE                            --- JUMPER                                   ON - SERVICE ON
              3,248V = OUT-100%                        --- PB6                                          --- K1000A  (K1 RELAY_DP0330)
              3,495V = OUT-25%                          --- PB7                                          --- K250A   (K2 RELAY_DP0330)
              3,743V = OUT-6%                            --- PD6                                          --- K600A   (K3 RELAY_DP0330)
              3,994V = OUT-1.5%                         --- PD7                                          --- K150A   (K4 RELAY_DP0330)
              4,243V = INV OUTPUTs                   --- PA4                                           --- K-INVA  (K6 RELAY_DP0330)

DP0514_Ukey.jpg

Pana la urma am ales sa amplasez LED-urile ca in imaginea de mai jos, deoarece sunt mai greu de pozitionat pe buton si nu ca asta ar fi impedimentul major pentru care nu am ales solutia asta ci faptul ca amplasarea LED_urilor in buton ma forteaza sa scurtez putin tijele comutatoarelor si imi este cam peste mana acum. Oricum, in acest moment am inceput finalizarea soft-ului de care va spuneam. 

Noul panou frontal A350_1.jpg

Noul A350_07-11-2021.jpg

• Like 3
Link spre comentariu

• 2 months later...

Dupa o lunga perioada unde am incercat sa fac programul din Atmega 16 (proiectul DP0514) sa raspunda conform asteptarilor si zic eu ca am reusit, desi pe partea de vumetru parca ar mai fi loc de imbunatatiri (ramane dupa testarea de voi sa confirmati sau nu lucrul asta), astazi pot spune ca modernizarea A350 a ajuns la final.

Facand o retrospectiva a proiectelor implicate voi concluzia urmatoarele:

1. Proiectul DP0816 (noua placa redresor) a avut nevoie de o tatonare a rezistoarelor din prejma semireglabilului care ajusteaza iesirea de 5Vdc. Este vorba mai exact de rezistoarele R5 si R15 care va trebui sa aiba valorile urmatoare: R5 = 100 Ohm si R15 = 820 Ohm. In cazul meu a fost nevoie de acest mic update din cauza ca am folosit un alt BDX53C care e posibil sa fii avut un alt hFe ca cel de pe placa prototip unde dezvoltasem stabilizatorul de tensiune. De asemenea, am plasat BDX-ul pe un radiator mai mare (profil L, gros de 4mm) aflat sub placa DP0816 ca sa nu se incalzeasca foarte mult.

2. Proiectul DP0127 (amplificatorul nou) nu a avut nevoie de nicio revizie. La acest proiect am adaugat practic, ca pe cablaj nu a incaput, niste rezistoare de 10k-3W in paralel cu fiecare condensator de filtraj, atat tot. Desi am testat amplificatorul si fara aceste rezistoare si a functionat, e mai bine, suplimentar (dar nu obligatoriu) sa ajutam condensatoarele de filtraj sa se descarce mai repede dupa deconectarea amplificatorului. Acesta mica implementarea ramane la alegerea fiecaruia dintre voi daca doriti sa o implementati sau nu.

3. Proiectul DP0330 (corectorul de ton), asa cum va spuneam in topicul dedicat acestui proiect a avut o mica greseala de rutare PCB evidentiata acolo (nu o mai reproduc aici). Am corectat-o in revizia nr.2 ocazie cu care am renuntat la rezistoarele: R69, R70, R71 si R72, asta si din cauza ca acestea rezistoare ne fortau sa aplicam pe intrarile amplificatorului un semnal audio de excursie mai mare decat in mod obisnuit. Astfel am adus sensibilitatea pe intrari a amplificatorului la cea originala, de cca. 0,5....0,6Vrms.

4. Proiectul DP0514 (noul selector de intrari cu MCU Atmega16), asa cum mai mult ca sigur ati observat din topicul dedicat acestui proiect, a avut nevoie de mai multe ajustari, inclusiv in reteaua rezistiva pe care sunt amplasate butoanele dar si in partea de transformare a semnalului audio intr-un nivel de c.c. Si bineinteles, au fost necesare mai multe tatonari software. Ca sa memorez starile butoanelor am fost nevoit sa scriu EEPROM-ul MCU, deci niste adrese din EEPROM, pe care am putut sa o fac in mikroC for AVR si nu in MicroCip Studio, asa cum incepusem initial soft-ul. Aici sunt mai multe de zis, dar o sa le spun in topicul proiectului DP0514 dupa ce finalizez de actualizat documentatia acestuia in zilele urmatoare sau de ce nu, poate reusesc chiar azi.

5. Proiectul DP0218 (preu doza de pick-up) nu a avut nevoie de revizii. L-am testat doar cu semnal test sinus, functioneaza bine. Din pacate nu am un pick-up momentan ca l-as fi testat si cu o doza de pick-up sa vad cum raspunde din punct de vedere audio, dar asta altadata.

In acest moment am finalizat de actualizat documentatia la DP0330, urmeaza DP0816 si la urma DP0514. Dupa ce voi finaliza si prezenta documentatiile vom putea discuta o comanda de microcontrolere cum va spuneam mai demult si de ce nu, daca mai este lumea interesata, un set de cablaje finale care se poate comanda in cantitati mai mari decat cele 5 seturi comandate initial.

• Like 1
Link spre comentariu

• 4 months later...
Postat (editat)

Salut, misto abordarea.

Uite eu de ceva vreme lucrez mai regraba la un Reca decat o modernizare, desi sunt si parti de modernizare.

Atasez aici poze facute de-a lungul timpului in care am lucrat la proiect (am inceput sa lucrez la el de prin 2010, am adus amplificatorul intr-o stare functionala si il folosesc, desi nu este terminata treaba)

https://1drv.ms/u/s!AqWhq0VKYWEvmL9KTbZZKLMk3DSI9g?e=rqc0uh

Am lucrat printre picaturi saptamana trecuta la un ansamblu de doua placi ce vor inlocui tartatura mecanica de selectare intrati / iesiri. Eu am optat pentru o solutie diferita de cea aleasa de tine in proiectul tau.

Bafta!

PS. Daca inca sunt probleme cu postarea, desigur sunt deschis in a le corecta 🙂

Editat de donpetru
Actualizare continut
  • Thanks 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock