Sari la conținut

Modernizare amplificator audio A350

Postări Recomandate

Eu as alege versiunea 3, CP303011. De fapt, as alege ori vers.2, ori vers.3. dar mai mult spre vers.3 as inclina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ales versiunea nr.3 prezentata anterior si din cauza ca voi putea mult mai elegant si usor sa astup gaurile vechilor conectori.

Sper ca pana vineri sa intru in posesia conectorilor!

Link spre comentariu

Revenind la leduri;

Nu era mai simplu ca in dreptul fiecarui buton, deasupra lui,  sa se dea o gaura mica si sa se monteze leduri punct cu grosime de 1,8mm? Iar ledurile sa fie la nivelul fetei...sa nu iasa deloc in exterior. Burghiu de 1,8mm se gaseste foarte usor.

Mi se pare mult mai elegant, mult mai simplu si mai practic de facut....decat sa stai sa muncesti la acele butoane. Apesi pe buton...deasupra lui se aprinde ledul.

Majoritatea amplificatoarelor straine au luminita deasupra butonului.

Editat de Pringles
  • Thanks 1
Link spre comentariu

@Pringles, nu e rea ideea, ramane ca fiecare sa aplice solutia care il multumeste.

Revenind la noul A350, eu am continuat ansamblarea si iata mai jos cum arata conectica unde vor veni prinse cele doua incinte acustice.

Referitor la LED-uri, am lasat la urma prinderea LED-urilor care se ocupa de butoanele din centru, sub potentiometrele corectorului de ton.  Din cauza push-butoanelor, prinderea lor pe mijlocul butonului cum intentionam initial nu pare asa simpla si utila cum parea la inceput iar din acest motiv, ca sa evit apasarea butonului si a LED-ului concomitent tot ma gandesc la o alternativa. I-au in considerare si solutia propusa de @Pringles dar cum deja am montat LED-uri de 3mm in partea dreapta si aici as dori sa merg pe acelasi format. Momentan o sa prind LED-uri cu niste conductoare ca sa pot optimiza viitorul software iar dupa ce finalizez programul MCU voi pregatii panoul frontal a carcasei amplificatorului. Dar intai sa validez soft-ul, ramas intr-o forma rudimentara de asta vara.

P.S. Era bun daca puteam sa refac vopseaua pe cele doua bucati de tabla de care sunt prinsi conectorii (intrare, iesire, alimentare) dar acum e prea tarziu, plus ca datorita formei constructive si a niturilor folosite de romani la prinderea acesteia de cadrul metalic a carcasei, o prelucrare a tablei ca in cazul noului CX900mk2 nu prea e posibila!!! Iar ca sa folosesc o vopsea spray sa corectez micile imperfectiuni, stiu ca pe termen lung nu da rezultate bune si din acest motiv prefer sa nu folosesc varianta asta. In fine, acum sa finalizez si soft-ul de care va spuneam si mai vad dupa aceea ce si cum.

Conectica noul A350_13.jpg

Va urma

• Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.