Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare donpetru, e vreo  problema daca populam placa sa fie disponibile pentru afisarea starii atat circuitul cu trei leduri cat si pentru modulul extern de vumetru? Cum merge testul la modulele asamblate de dvoastra? Aveti de gand sa mai postati clip pe YouTube ca la celelalte proiecte? Mentionasem mai sus ca eu am folosit cum e trecut in lista de piese BC547 si BC557 desi pe cablaj in anumite pozitii e trecut BC550 si BC560? Ar fi vreun dezavantaj vizibil/functional cu exceptia faptului ca 560 si 550 ar fi de zgomot mic.... Am pus 547 si 557 deoarece nu am putut imperechea ok pentru 550 si 560. In MX800 e folosita perechea asta 547 si 557 deci e satisfacatoare presupun. Potentiometrul de volum mentionat la 50k in ce masura am putea folosi alta valoare? Ca de ex. 20k .

Multumesc,

Florin

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Astazi am finalizat cablajul canalului stanga (LEFT) - foto mai jos. Urmeaza cablajul RIGHT si cel de PSU. Asa cum spuneam mai sus, in nici un caz nu se merita sa clonez vechea schema. Asa ca am

Dupa doua zile maraton si dupa scos piese - masuratori - verificari, am reusit sa trasez schema vechiului Fantom CX900. Am masurat toate tranzistoarele, inclusiv tranzistoarele finale, si acestea

Si dupa lungi asteptari au sosit si cablajele CX900mk2 & DP0816 (foto mai jos). Din pacate telefonul nu este foarte performant pe imagine (un J7 PRO) si nici eu nu sunt cine stie ce fotograf dar s

Posted Images

Acum 18 ore, outtek a spus:

Salutare donpetru, e vreo  problema daca populam placa sa fie disponibile pentru afisarea starii atat circuitul cu trei leduri cat si pentru modulul extern de vumetru?

E ca si cum ati monta doua vumetre in paralel pe iesirea aceluias canal. Puteti experimenta asta, deoarece teoretic nu ar trebui sa se intample nimic grav.

Cum merge testul la modulele asamblate de dvoastra? Aveti de gand sa mai postati clip pe YouTube ca la celelalte proiecte?

Din pacate nu am avut timp sa incep sa ansamblez cablajele CX900mk2. Am fost ocupat cu finalizarea testarii noului etaj de amplificare, parte din proiectul DP0127 (asta pe langa job si alte treburi conexe de ale casei) si acum lucrez la noul PCB DP0127. Mai am de testat saptamana asta, practic, si vechiul etaj de amplificare de la A350 (vedeti proiectul DP0125) si tot zic de vreo 2 saptamanii, cred ca de abia in week-end-ul viitor voi incepe sa ansamblez cablajele CX900mk2. Nu m-am grabit sa le ansamblez si din cauza ca momentan nu am un client pentru viitorul Fantom CX900 !!! Totusi, eu voi incepe sa ansamblez cablajele pentru ca vreau sa vad cat de bine functioneaza si daca mai sunt necesare mici ajustari de valori de piese, spre exemplu, in etajul superdioda. Aspecte de genul asta le voi consemna in versiunea finala a documentatiei proiectului DP0154 - CX900mk2, daca va fi cazul. De asemenea, astept de la utilizatorii care au cumparat cablaje CX900mk2 si parerile lor, legate de functionarea cablajelor CX900mk2.

Aveti de gand sa mai postati clip pe YouTube ca la celelalte proiecte? Mentionasem mai sus ca eu am folosit cum e trecut in lista de piese BC547 si BC557 desi pe cablaj in anumite pozitii e trecut BC550 si BC560? Ar fi vreun dezavantaj vizibil/functional cu exceptia faptului ca 560 si 550 ar fi de zgomot mic.... Am pus 547 si 557 deoarece nu am putut imperechea ok pentru 550 si 560. In MX800 e folosita perechea asta 547 si 557 deci e satisfacatoare presupun.

Se pot folosi atat BC547/557 cat si BC550/560, de preferat cele cu terminatia B. Deci, este ok cum ati procedat. Iar un clip de youtube voi face cel mai probabil dupa ce voi testa cel putin un canal sau dupa ce voi ansambla complet amplificatorul.

Potentiometrul de volum mentionat la 50k in ce masura am putea folosi alta valoare? Ca de ex. 20k .

Puteti experimenta si folosirea unui potentiometru de 20k. Aplicati semnal audio, sinus si rectangular, si urmariti forma de unda, dupa cele doua capacitoare serie de 4,7uF de pe intrarea amplificatorului. Daca forma de unda e Ok, in spectru audio, atunci puteti folosi fara probleme si potentiometru de 20k.

Link spre post

Multumesc de raspuns, in acest caz este foarte posibil sa il pot testa zilele urmatoare, probabil cu un singur  set sau doua de finalii, din pacate nu am varianta BC uri din seria C cum ati  mentionat ca ar fi de preferat dar am ales cele cu factor de amplificare mai mic si sper sa nu faca  probleme, si as finalii pe un radiator temporar pentru test. Voi posta daca am timp si ceva poze si daca e cazul masuratorii daca ceva nu merge ok. 
Mersi, Florin

Editat de outtek
Link spre post

ok, spor la mesterit si reveniti cat de curand cu imagini cu amplificatorul.

Nu uitati ca inainte de alimentare sa aveti semireglabilul de BIAS la valoare maxima.

Link spre post
  • 2 weeks later...

Astazi a fost randul amplificatorului CX900 sa intre pe bancul de lucru/teste pentru asamblat cablajele. Mai am de luat niste piese de la mouser si dupa completare urmeaza sa testez intr-o prima faza cablajele de amplificare si apoi ma voi ocupa de panoul frontal si cel din spate care vor trebui prelucrate ca sa fac loc conectorilor noi. Inceputul e promitator si cred ca si rezultatul pe masura, de fapt, imaginile de mai jos vorbesc de la sine.

Un aspect pe care nu l-am stabilit inca este modul de prindere a capacitoarelor de filtraj mari de cadrul metalic pe care se va afla si transformatorul. Ma gandeam la un cadrul din lemn atasat de cel metalic, gaurit corespunzator, care sa sustina acele capacitoare. Ar fi o idee. Dar o sa mai ma gandesc. Mai ramane de luat in calcul si un posibil suport dedicat pentru acele capacitoare.  Ramane sa mai cantaresc aceste aspecte si in functie si de opinile voastre, voi lua o decizie.

CX900MK2_00.jpg

CX900MK2_01.jpg

CX900MK2_02.jpg

CX900MK2_03.jpg

CX900MK2_04.jpg

CX900MK2_05.jpg

• Like 1
Link spre post

Seara buna,arata bine pcb-urile!Pentru capacitoare ar merge un suport dedicat executat la o imprimanta 3D!

Spor la mestereala!

Editat de niksound
Link spre post

Mersi.

Da, pentru capacitoare ar merge un suport din plastic sau alt material electroizolant realizat la o imprimanta 3D dar cred ca si costul e pe masura!?

Link spre post

Sunt firme care prelucreaza plexiglass cu laser, ai putea face 2/3 piese cu gauri cu acelasi diametru cu al condensatorilor, pe care sa le prinzi cu distantieri metalici de carcasa si intre ele, astfel incat sa creezi suportul condensatorilor. Bineninteles ca astfel de piese pot fi facute din orice alte materiale si fara CNC, daca ai o freza cu diametrul necesar. E doar o idee. 

a.jpg

b.jpg

c.jpg

Editat de baldovica
  • Thanks 1
Link spre post

Salutare tuturora, din pacate abia astazi am reusit sa mai populez cu ce am putut setul meu, inca imi lipsesc cateva componente care urmeaza sa le cumpar imediat ce voi putea  :). 

cam asa arata pcburile pana acum, urmeaza sa vad unde voi gauri radiatorul care se prinde de pcb pentru finalii, da asa cum ati spus am folosit acele BC- uri dar cu terminatia C cu cei mai micii factiri de amplificatorii din ce am avut , sa speram ca va fi ok. Zilele urmatoare daca adun si ce piese imi lipsesc poate reusesc sa si testez modulele. Daca vi se pare ceva nelalocul lui sau vreo sugestie la alegerea pieselor sau a vreunor condensatorii sa imi spuneti donpetru :). Ma refer in special la cei de 10nF cu film de la puntea mica de la pcb sursa de alimentare :). Nu am avut ceramici dar ii pot schimba la urma urmei.

20210206_221113.jpg

20210206_221339_1_20.jpg

Editat de outtek
Link spre post
  • 4 weeks later...

Modernizarea Fantom CX900 continua. Mai am de asteptat sa intru in posesia conectorilor speak-on si a patru capacitoare de la mouser.com. Acum ramane sa prelucrez panourile (frontale si spate) pentru a face acces conectorilor si bineinteles, vor urma reglajele. Capacitoarele m-am gandit pana la urma sa le prind in pozitia din imaginea de mai jos cu ajutorul unei platbande "OBO" iar PCB-ul cu softstart 230V si tensiunile auxiliare o sa-l amplasez cu ajutorul unor distantieri deasupra acestor capacitoare. Puntea redresoare de putere mare o voi amplasa cel mai probabil pe un radiator prins de panoul din spate.

CX900MK2_06.jpg

• Like 3
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock