Sari la conținut

Postări Recomandate

Intre timp, am achizitionat si finalii tip MJ15024/15025. Urmeaza vopsirea radiatoarelor si a capacului inferior si superior a carcarsei amplificatorului. Mi-au ramas doua perechi de finali din cele zece achizitionate care cred ca le voi folosi cel mai probabil in noul A350 (ramane de vazut). 

Tot saptamana asta, astept sa soseasca cablajele de fabrica numai ca cei de la DHL se misca... tare greu! A ramas sa expedieze coletul spre Galati si speram ca azi sa faca asta dar se pare ca va trebui sa mai astept (poate maine!). 

Cu acest prilej va anunt ca am finalizat documentatia la noul CX900MK2, pentru utilizatorii care nu au luat cablaje de fabrica (apropo, mai sunt disponibile spre vanzare doar 3 seturi PCB - 100lei setul), documentatia in format PDF, ca si in cazul altor proiecte personale, costa 10Euro.

Fantom CX900_18_transistors.jpg

(va urma)

• Like 2
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Astazi am finalizat cablajul canalului stanga (LEFT) - foto mai jos. Urmeaza cablajul RIGHT si cel de PSU. Asa cum spuneam mai sus, in nici un caz nu se merita sa clonez vechea schema. Asa ca am

Astazi am finalizat si cablajul canalului dreapta. Urmeaza cablajul sursei de alimentare. Aici am doua variante de analizat si anume: o sursa de alimentare care sa contina, pe langa ie

Dupa doua zile maraton si dupa scos piese - masuratori - verificari, am reusit sa trasez schema vechiului Fantom CX900. Am masurat toate tranzistoarele, inclusiv tranzistoarele finale, si acestea

Posted Images

Si dupa lungi asteptari au sosit si cablajele CX900mk2 & DP0816 (foto mai jos). Din pacate telefonul nu este foarte performant pe imagine (un J7 PRO) si nici eu nu sunt cine stie ce fotograf dar sper ca am reusit sa scot in evidenta calitatea acestor PCB-uri.

Repet, au mai ramas doar 3 seturi disponibile de vanzare la pretul de 100lei / setul (un set = un cablaj LEFT + un cablaj RIGHT + plus un cablaj DP0816). Daca cumparati un set de cablaje documentatia proiectului este gratuita, in caz contrar numai documentatia in format PDF costa doar 10Euro.

Am inceput sa vopsesc panourile inferioare si superioare a carcasei amplificatorului si a radiatoarele aferente, cu ajutorul unui var care are un atelier auto si care se ocupa inclusiv de detaling/vopsitorie auto. Multumesc pentru sfaturi legate de vopsirea carcasei amplificatorului si utilizatorului @niksound. Voi reveni cu niste imagini cu rezultatul vopsirii carcasei amplificatorului in cursul zilei de maine, cel mai probabil. Dar pana atunci, iata noile PCB-uri CX900mk2:

Fantom CX900_PCB_sets_19.jpg

Fantom CX900_PCB_sets_20.jpg

EDITARE ULTERIOARA: Voi pregati coletele cu cablajele comandate de utilizatorii @outtek, @gadrianno si @niksound, duminica, urmand ca luni sa le expediez cu Fan Curier la adresele mentionate de voi pana atunci. Detalii le discutam in conversatia privata deschisa cu toti utilizatorii mentionati anterior.

• Like 3
  • Thanks 1
Link spre post

Ca in emisiunea de la Discovery: "Masini pe alese", cum vi se pare un subforum nou in sectiunea prezenta Tehnium Azi denumit "Amplificatoare pe alese". Va place cum suna ? :smile:

Precum va spuneam de data trecuta, cu ajutorul lu varu specializat pe vopsire / detaling auto, am terminat de vopsit radiatoarele si capacele carcasei amplificatorului - am postat o imagine in acest sens mai jos. A iesit de nota 9,90, destul de bine zic eu.

Panoul frontal si cel din spate le voi lasa asa pentru a pastra originalitatea amplificatorului, chiar daca cele doua panouri (fata si spate) mai au mici urme de rugina. Indepartarea locala a lor nu e posibila fara a lasa alte urme. Ideal ar fi fost sa refac complet cu tot cu scris aceste panouri dar costul e prea mare si nici nu am cautat/gasit persoane sa faca asa ceva. In mod normal panourile acestea ar trebui vopsite cu negru complet si apoi refacut scrisul. Mda, suna frumos, dar mai greu de facut mai ales daca nu ai uneltele necesare. Precum va spuneam, costul e destul de mare, ca trebuie reprodus scrisul intr-un program, gen Corel Draw si apoi creeat un negativ si cu vopsea alba, peste cea neagra, imprimat scrisul pe baza negativului. E un proces destul de elaborat si mai trebuie si un ploter pentru a creea negativul sau orice alta metoda. Partea asta am s-o mai analizez si tinand cont de faptul ca costul de modernizare pana in prezent nu e unul mic, marirea si mai mult a acestui cost, in ipoteza in care momentan nu am gasit un cumparator dispus sa dea pana acum o anumita suma de bani, nu cred ca isi are rostul. Va rezulta cu siguranta un nou amplificator audio robust, performant, care va concura la anduranta si calitate audio fara probleme cu amplificatoare audio din seria de preturi peste 1000Euro. Asa ca, un astfel de amplificator, daca punem la socoteala manopera la preturi derizorii si piesele, cred ca ajunge sa faca cel putin 400..500Euro pe putin. Nu stiu, o sa fac un calcul exact cand voi finaliza de modernizat acest amplificator. Vom vedea atunci pe unde ne situam cu costurile.

Urmeaza sa trec sa ansamblez noile cablaje CX900mk2 dar asta cel mai probabil intre Craciun si Anul Nou. Cred ca am o mare parte din piese. Voi vedea atunci daca nu mai comandam.

Fantom CX900_20_heatsinks.jpg

(va urma)

• Like 1
Link spre post
  • 3 weeks later...

Salutare donpetru, o intrebare as avea, care este valoarea  corecta a lui R1 si R73, pe cablaj apare cu 47 ohmi dar in schema e diferit. Am pus la BC uri doar BC547C si BC557C cum e in lista de piese, sper ca e ok.

multumesc, Florin

Link spre post

Salut, sunt corecte valorile de pe cablaj, respectiv R1=R73=47 Ohm. O sa corectez valorile la rezistoarele anterior mentionate in schema electronica din documentatie dar dupa ce termin de ansamblat si testat un canal CX900mk2. Momentan ma ocup sa definitivez schema de la noul A350, e vorba de proiectul DP0127. 

Link spre post

Salutare donpetru, R17, R57, R100 sunt de 10K la 3W sau 12k la 3W, intreb deoarece in schema este 10k la 3w dar pe cablaj este trecut 12k/3W.

Multumesc,

Florin

Editat de outtek
Link spre post
La 14.12.2020 la 18:05, donpetru a spus:

... Urmeaza vopsirea radiatoarelor si a capacului inferior si superior a carcarsei amplificatorului ...

Nu este recomandata vopsirea radiatoarelor, deoarece stratul plastic de vopsea depus altereaza proprietatile lor de racire. Daca se doreste o imbunatatire a aspectului radiatoarelor, atunci se pot utiliza procedee chimice, sau termo-chimice de colorare a suprafetelor lor exterioare. Se poate face spre exemplu o eloxare a radiatoarelor din aluminiu, sau aliaje din aluminiu.

Link spre post

Salutare donpetru, C22 la 470uF e musai sa fie audio, intreb deoarece nu mai am de acest tip, am doar asa numitul general purpose la 105 grade si mai am de impedanta redusa, at fi vreun dezavantaj sa folosesc acest tip in acest loc in circuit?

multumesc,

Florin

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock