Sari la conținut

SURSA DE LABORATOR MRGN-600


Postări Recomandate

Buna seara,am primit o sursa dezmembrata (MRGN-600) pe care vreau sa o readuc la viata,numai ca nu am gasit  schema si nici eu nu sunt chiar atat de evoluat in ale electronicii,asa ca va cer ajutorul,sursa are lipsa comutatorul si probabil ca era pe un pcb pentru ca am doar mufe,nu fire rupte (dezlipite),multumesc

SURSA DE LABORATOR MRGN-600-4.jpg

SURSA DE LABORATOR MRGN-600-1.jpg

SURSA DE LABORATOR MRGN-600-2.jpg

SURSA DE LABORATOR MRGN-600-3.jpg

 

Editat de donpetru
Adaugare imaginii in site, in loc de link-uri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bine ati venit pe site-ul TEHNIUM AZI.

Ar fi util sa veniti cu niste imagini suplimentare in care sa se vada toata placa pe care se afla IGBT-ul din a doua imagine de mai sus.

Partea de comanda observ ca este construita in jurul clasicului SG3525, deci putem vorbi de o sursa in comutatie de laborator reglabila. Ar fi util de verificat daca SG-ul este functionabil si asta pe un alt montaj test pentru ca asa cum se prezinta placa cu componente SMD, e foarte probabil ca functionarea acestui oscilator sa mai fie conditionata de alti factori, factori care vor fi determinati pe parcurs daca va fi strict nevoie. Deci, pentru inceput verificati sau poate chiar ati facut lucrul asta, acel circuit integrat SG3225 (in imaginii: KA3525A).

Bineinteles, va trebui sa verificati si IGBT-ul SKW30N60HS, deoarece de regula probleme apar pe partea de forta a sursei. Dupa ce o sa postati si o imagine de ansamblu cu placa pe care se afla IGBT-ul voi posta si alte pareri.

Din pacate o schema de service a acestui produs slabe sanse sa gasiti dar avand in vedere ca este construita in jurul unui SG3525, eu cred ca o puteti scoate la capat si cu sfaturile utilizatorilor Tehnium Azi.

Nu uitati sa curatati foarte bine si contactele conectorilor inainte de alte teste, orice contact imperfect aparut dupa ani de utilizare face sursa neutilizabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


MUR3040PT cred ca trebuie schimbat inca nu l-am verificat,dar cred ca intai trebuie completata sursa ca lipseste comutatorul si nu are cum sa dea tensiune pe iesire,mufele din coltul pcb-ului duceau la comutator si pcb-ul cu KA3525A

 

ht1.thumb.jpg.5cdeafe51c4da11d0a77c03b3d1bf5f6.jpg

2.thumb.jpg.be8ffef12c6eccfe7c398516266fe27f.jpg3.thumb.jpg.f09b237a30a52e563bbc4c40a13dcd67.jpg5.thumb.jpg.5403080d19db2d1330283de0c3d3bacc.jpg6.thumb.jpg.0ad709105341871f6f35d66a9abbc42a.jpgindex.thumb.jpg.2ed82f68cc4d4380034279455098a42b.jpg

2.jpg

Editat de ginelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum schema de service nu se gaseste pe net - eu nu am gasit - atunci treci pe o hartie schema generala ca sa ne formam cu toti o idee privind functionarea sursei (adica, ceva general, desenezi partea de curenti mari, tranzistori, un bloc driver SG3525...). Mai precis, ma refer la partea de reglaj a tensiunii de iesire. Adica vad acolo in imagini o sursa in comutatie care probabil alimenteaza un stabilizator clasic ? Se poate sa fie si o sursa in comutatie cu tensiune reglabila la iesire dar e foarte greu sa o faci un smps reglabila in limite largi (domenii mari de tensiune) si sa fie stabila la curenti mari! Din cauza asta eu presupun ca e o sursa in comutatie care alimenteaza un montaj banal de stabilizator reglabil liniar. Deci, cred ca pentru toata lumea care participa la discutia asta e bine de lamurit functionarea asta si schema asta pe hartie e ceva bine de facut ca sa o scoti la capat.

In rest, ce piese ai gasite defecte ?

Editat de prog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rea ideea schitarii unei scheme bloc macar, pentru ca astfel se vor consemna si piesele lipsa.

Din ultimele imagini postate se pare ca in sursa respectiva a mai umblat si altcineva !!! Era bun de comparat - nu m-am uitat pe net - cu o imagine cu o sursa functionabila ca sa vedeti daca nu cumva mai exista vreo placa lipsa!

Asa cum arata sursa, incercati sa inlocuiti piesele defecte (THT) pentru ca cele SMD, pe placa cu SG3525, sunt slabe sanse sa fie picate. Deja cand ajungem la SMD-uri... e jale mare! De fapt, cam toate produsele electronice cu placi populate cu componente SMD sunt facute de unica folosinta, nereparabile, cu mici exceptii. Deci, asigurati-va mai intai ca piesele THT sunt ok si pe baza un schite trasate vor mai veni si alte sfaturi, cu siguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Si ce piese ati gasit defecte ?

2. Pe placi ati gasit piese lipsa ? Daca da, marcati-le in imaginii.

Fara o colaborare din partea dvs. nu putem ajunge la o solutie. Adica trebuie sa prezentati ce piese ati gasit defecte pentru ca din imagini nu poate ghici nimeni ce e bun si ce e defect cu exactitate (exceptand piesele care au luat fum dar nu e cazul topicului de fata). Iar schema bloc prezentata nu denota piese lipsa!

Deci, daca nu aveti toate "skill"-urile necesare pentru a proba circuitele separat si de a identifica piesele defecte (si chiar cele lipsa), directia topicului este din start compromisa si in aceasta situatie va recomand sa contactati o persoana care sa va repare produsul contra cost sau sa va asiste cu indicatii la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt piese lipsa,lipseste doar modulul cu comutatorul,as fi vrut sa o repar eu,dar cum am mai spus,nu sunt atat de evoluat in ale electronicii,si nici nu am scule mai ales daca e vorba de smd,si de cat sa o stric de tot,mai bine prefer daca e cineva sa mi-o repare si sa continuie topicul cu scheme si informatii pentru cultura noastra generala sau daca v-a mai fi cineva sa aibe nevoie de informatii despre aceasta sursa, se ofera cineva? 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11/4/2020 at 8:53 PM, vijelie02 said:

In cazul asta duce-ti sursa la un electronist sa nu o stricati mai rau.

la mine in oras se repara doar televizoare,si prefer sa platesc pe cineva care a mai avut surse la reparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, ginelu a spus:

la mine in oras se repara doar televizoare,si prefer sa platesc pe cineva care a mai avut surse la reparat

Cand e vorba de placi cu SMD-uri nu prea se merita. Placile cu SMD-uri pur si simplu se inlocuiesc. Nu sta nimeni sa inlocuiasca SMD-uri. Si vad la tine acolo placa cu driver-ul SG.

Spre exemplu, eu evit electronicile care au fost rasfoite de altii mai ales daca nu detin schema de service. E posibil ca cine a rasfoit aparatul sa fi scos ceva si daca nu ai schema de service... e jale.

De asta nu se implica nimeni.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, politehnica said:

Cand e vorba de placi cu SMD-uri nu prea se merita. Placile cu SMD-uri pur si simplu se inlocuiesc. Nu sta nimeni sa inlocuiasca SMD-uri. Si vad la tine acolo placa cu driver-ul SG.

Spre exemplu, eu evit electronicile care au fost rasfoite de altii mai ales daca nu detin schema de service. E posibil ca cine a rasfoit aparatul sa fi scos ceva si daca nu ai schema de service... e jale.

De asta nu se implica nimeni.

 

mai astept poate se ofera cineva apoi folosesc,cutia la un proiect inceput de vreo doua luni, o sursa liniara 0-30v  0-10a , nu am gasit toate piesele la magazin online si nu vreau sa dau doua comenzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, cu SMD-uri e durere mare. Si eu le evit. Montez, cand e nevoie, pe placi noi dar ca sa te apuci sa schimbi pe placi... te apuca benga :smile:

In cutia aia ar merita un proiect SA100:

Vezi, intreaba, poate mai are donpetru un set de cablaje de vanzare !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock