Jump to content
mmarius

AMPLIF. SONY TA-AX2020 DEFECT

Recommended Posts

Salutari, am primit un amplificator SONY model TA-AX2020 care nu functioneaza.Are un etaj prefinal cu un integrat STK3041 care in catalog apare ca un final de la 30 la 100W, din acest integrat intra intr un alt integrat STK2129.Preampliful nu are radiator,am testat cu o sursa de semnal si ajungr semnal din corector dar nu mai iese nimic pentru final . Finalul l am gasit nou cu 20 lei dar preul nu in tara. Intrebarea mea era de ce s a dus preul sau finalul s a dus si a pus si iesirea din STK3041 in scurt.O alta intrebare , unde gasesc cat mai repede um STK3041.Ca sa fiu sigur ca nu sunt alte componente defecte am schimbat condensatorii pe semnal intre cele doua etaje. mai are cineva alte idei ca ajutor?

Repede un alt STK3041 este mai greu de gasit pe meleagurile noastre. O alternativa nesigura ramane ebay.com dar rezultatul va fi la fel de nesigur ca si sursa de aprovizionare. Deci, o alternativa mai Ok e sa inlocuiti partea de preu si etaj final cu niste montaje audio pe tranzistoare, ca de exemplu:

da,este o varianta,tensiunea de alimentare este cam mare , am sa incerc sa adaptez un preu de la un 2X 35W care se alimenteaza cu peste 2X 35V si am sa incerc un modul stereo cuTDA 7294. Am un STK2129 NOU sa incerc cu el la inceput.Sper sa suporte alimentarea.Incercarea si costul de maxim 20 euro nu ar fi o problema la china, nu inteleg de la ce s a tras , sa nu se mai intample. Multumesc pentru sfat. Ma apuc de treaba.

Din pacate acele STK-uri din China nu  o sa faca fata, dat fiind faptul ca in 99% din cazuri nu au parametrii celor originali.

O sa mearga 10-20 de minute, cu volum mic in cel mai bun caz.

Daca gasiti cumva recuperate dar bune ar fi cea mai buna solutie, altfel  se poate adapta un final pe tranzistoare.

Am sa încerc sa adaptez un TDA 7294, îl am făcut, sper sa se potrivească și la tensiunea de alimentare. 

E pacat sa schimbi niste STK-uri cu TDA-uri. Eu as fi incercat ceva pe tranzistoare - sunt o gramada de scheme de amplificatoare audio pe forum.