Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

DP0135 - New AS2050 - 2015 HiFi Audio Amplifier

Recommended Posts

Noul AS2050 sau DP0135, este un proiect de amplificator audio dezvoltat de mine acum 5 ani in urma si reprezinta o alternativa foarte buna la vechiul AS2050, a carui schema cu siguranta este foarte cunoscuta printre electronisti. Fata de vechea schema electronica de amplificare AS2050, noul AS2050-2015, are in structura sa, asa cum o sa vedeti, un etaj diferential complementar pe intrare, un circuit de amplificare in tensiune (VAS) destul de simplu si eficient construit, si bineinteles, am pastrat de la vechiul AS2050 etajul superdioda si etajul final cvasicomplementar.

Modul cum am dezvoltat acest NOU amplificator audio l-am mai prezentat in topicul dedicat:

Reproduc mai jos, ca amintire, o imagine prin care am dezvoltat aceasta topologie din proiectul DP0135:

test noul AS2050 - iunie 2015.JPG

Iata mai jos noul proiect personal DP0135:

DP0135 - New AS2050 - 2015 HiFi Audio Amplifier.pdf

Deci, ca si in cazul celorlalte cablaje folosite la modernizarea acestui amplificator audio, vorbim de un proiect testat, validat, cu rezultate foarte bune.

Pentru mai multe informatii privind cablarea noului AS2050, va rog sa parcurgeti topicul mentionat anterior, unde am prezentat cele doua versiuni de asazise manuale de service noi pentru noul AS2050.

Spor la mesterit si cat de curand va astept aici cu imagini privind realizarea acestui amplificator audio care poate reprezenta o alegere potrivita si pentru modernizarea altor amplificatoare audio asemenea, cum este spre exemplu vechiul A350.

Bineinteles, ca si in cazul celorlalte proiecte, desi nu am precizat tot timpul asta, pentru cablaje de fabrica, astept intentia voastra si daca se aduna, sa zicem cel putin 10...20 de cablaje comandate si platite in avans, eu pot da ulterior comanda de cablaje de fabrica.

Numai bine

• Like 2
  • Thanks 4

Foarte misto schema asta de amplificare. Mult mai buna decat vechiul AS2050. :scratchchin:

Am vazut si schemele de service noi, le-ati desenat super, se vede tot ce trebuie sa faci amplificatorului AS2050. 

Cablajul de BIAS are gaurile de prindere cumva puse la distanta gaurilor de prindere a capsulei TO-3 ? Nu am masurat dar parca...nu!

Schema proiectului chiar ca este o alternativa buna la cea originala.

As folosi in locul lu 2N3055 un tranzistor modern, chiar si un 2SC5200, sau un MJL3281. 

:cheers2:

Eu am folosit atunci tranzistoarele 2N3055 originale ale amplificatorului, chiar si placuta de bias. Se pot folosi si alte tipuri de tranzistoare finale. Aici fiecare poate experimenta practic acest lucru si eventual poate expune aici concluziile in ceea ce priveste tranzistoarele folosite.

Din pacate, placuta de BIAS pe care am reprodus-o in proiect nu este aceeasi ca forma sau dimensiuni cu cea originala, deoarece la vremea respectiva nu mi-am notat cotele placutei de BIAS, ci doar cotele placii de amplificare. Deci numai PCB-ul amplificatorului din acest proiect respecta dimensiunile (lungime x latime) ale PCB-ul original a amplificatorului (inclusiv gaurile de prindere).

• Thanks 1

Salutare donpetru,  puteti obtine o cotatie pentru productia cablajele, ideal ar fi ca sa il faceti double sided sa evitam montarea de jumperi, nu ca ar fi o mare corvoada, oricum pe traseele unde sunt jumperi si trec curentii mai mari deregula montez jumperi, acum fiecare procedeaza cum doreste 🙂 , va zic asta deoarece am un AS2050 care estetic este relativ ok, merge dar nu este chiar satisfacator la capitolul calitate sunet (probabil modul corector coloreaza sa zicem sunetul mai neplacut, fata de MX800 este diferenta mare mare) si ceva probleme cu potentiometrii, inca are condensatorii originali pe modulele respective , inca nu am dat jos placutele sa vad in ce stare sunt dar daca nu se prezinta chiar ok nu e o idee rea sa le inlocuiesc si sa folosesc componente noi la el, avand in vedere ca am aproape tot in stocul meu de piese 🙂 , e pandemie si dee ne ocupam timpul cu ceva :)) . Daca pretul e acceptabil as fi dispus sa organizam o sa zicem finantare pentru niste cablaje frumoase. 

Astept raspuns,

Florin

Salut. Daca comandam 10 bucati, rezulta un pret aproximativ per bucata de 20lei (+/-1leu).

Editare ulterioara: la care mai trebuie adaugat pretul BIAS PCB, cred ca + cativa lei per bucata.

O sa calculez mai exact daca se pot plati in avans minim 10 bucati.

Salutare donpetru, eu va intreb pentru tot setul de cablaje, presupun ca cel mai ok ar fi pentru corectam sa alegem varianta cu alimentarea pe placa deci sa contina acel stabilizator. In ce masura metalizarea gaurilor ar afecta pretul?

Multumesc,

Florin

Eu ma refer la cele doua cablaje prezentate in proiectul acestui topic: DP0135 amplificator + DP0135 BIAS. Nu stiu unde ati vazut un stabilizator ! Daca va referiti la corectorul de ton AS2050 cu stabilizator inclus, atunci va recomand sa accesati topicul proiectului respectiv. Sau doriti un PCB si pentru acea versiune de corector cu stabilizator ? Fiti mai explicit.

In al doilea rand, sa inteleg ca doriti sa suportati pretul tuturor celor 10buc. PCB ca sa putem lasa comanda sau... ?

Editare ulterioara: Pretul mentionat mai sus se refera la PCB-uri in dublu strat cu gauri metalizate. 

Salutare donpetru, as suporta o mare parte din cost daca ar fi si ceva doritorii, si intr-adevar ma refeream la corectorul de ton cu stabilizatorul incorporat. Modulul de protectie este ok , singurul inconvenient este legat de releul folosit care nu prea se gaseste  daca ati modifica si prin modifica ma refer sa folositi alt tip de releu mai comun care le putem gasi ar fi mai bine, sau eventual lasa posibilitatea de a monta alt tip mai comun care il putem comanda de la tme sau in alta parte. Legat de cablaje as fi preferat totusi daca am purcede la productie daca ati modifica dimensiunile padurilor la componente unde se poate in sensul sa fie mai mari ca in regim de amator o distanta mica de la marginea gauri pana la marginea exterioara de cupru cere exfoliere la o gaurire mai deficitara, acolo unde se poate binenteles, avand si avantajul ca e mai robust cablajul cu un pad mai mare ( numai pe partea de bottom a cablajului)  rezistand mai bine la lipiri dezlipiri mai dese.

Asa ca mai degraba as fi interesat de costul unui set complet ( cateva seturi ca sa fiu sincer ) , asa cum ati mentionat as suporta eu o mare parte cost. 

Edited by outtek

Am finalizat de prelucrat PCB-urile pentru versiunea in 2 layere si in preturile sunt urmatoarele (trebuie sa se adune minim 15 de bucati, silkscreen alb, soldermask albastru, platite in avans, restul de 5 buc. pana la limita 20 o sa le platesc eu):

1. Pentru corectorul de ton DP0328 (proiectul sau versiunea cu stabilizator de tensiune inclus) costul unui PCB = 14lei;

2. Pentru amplificatorul AS2050: 1buc. PCB Amplificator + 1 buc. PCB bias amplificator = 20lei (aici va trebui cumparat doua bucati PCB de fiecare pentru un amplificator STEREO)

Daca sunt utilizatori interesati pentru a cumpara aceste PCB-uri, cu plata in avans, asemenea celorlalte PCB-uri produse in trecut, precizati in topic cantitatea dorita, urmand ca saptamana viitoare sa trimiteti banutii. Pentru transport: +12lei Posta Romana sau +25lei curier rapid, preturi valabile pe teritoriul Romaniei.

In ceea ce priveste cablajul de softstart, se poate folosi si un alt releu (precizati acel releu ca sa actualizez PCB-ul). Retineti ca, putem realiza in locul DP0807, proiectul DP0802, care contine un circuit de softstart incinte acustice asemenator. Deci, unul din cele doua proiecte le pot actualiza cu un releu care se gaseste mai usor in comert acum dar numai sa-mi spuneti care este mai la indemana de cumparat. Bineinteles si alti utilizatori pot formula o parerea vis-a-vis de modelul noului releu. Dupa aceea o sa mentionez si un pret PCB pentru softstart.

Intre timp, maine (cel tarziu, poate si in seara asta!) va urma sa postez un alt proiect din colectia personala si anume DP0122. Despre ce e vorba sau ce contine acest proiect, urmariti tehnium-azi.ro.

Edited by donpetru
Corectare cantitate minima comandata

Pare interesant proiectul, retro, dar merge, treceti-ma si pe mine pe lista cu un set de cablaje amplificator si unul corector de ton. Saptamana viitoare, dupa ce dati OKul, va trimit banutii.

P.S. o sa adaptez gaurile de prindere ca BC178 din BIAS sa cada intre cele doua 2N-uri sau cum era in amplificatorul original AS2050 aceasta placuta mica de bias amplasata ?

Edited by ionut90

Salutare donpetru, spre exemplu daca puteti folosi releul care este in SA100, acel Omrom G2R-1A-E cu bobina la 24V DC, sau mai sunt acelea ceva mai micute daca ati vazut acele multe kituri chinezesti  pentru arduino , acel tip de relee, se gasesc usor si lical la magazinele din oras, de exemplu am folosit eu un omrom seria G5LA-14-CF la un  modul de protectie la un moment dat, relee de tipul acesta. 

In legatura cu dimensiunea pad-urilor ati reusit sa faceti ceva? Sa le mariti adica?

Multumesc,

Florin

Edited by outtek

Pad-urile sunt exact cat trebuie sa fie (la trazistoare chiar putin mai mari ca de obicei). Am verificat diametrele de gaurire a pad-urilor si comparativ cu alte proiecte mai vechi am mers pe diametre putin mai mari, pentru ca daca este nevoie sa scoatem o piesa din vari-motive (valoare montata gresit etc., in lumea asta D.I.Y se mai intampla!) indepartarea unei piese sa poate fi facuta mult mai usor.

In ceea ce priveste un posibil model de releu de 24Vdc care il poate inlocui pe cel din proiectul initial, daca ar fi sa folosim doua relee OMRON ca cele din proiectul SA100 exista dezavantajul ca datorita dispersiei de fabricatie a releelor sa nu se actioneze in acelasi timp. Dar daca solutia asta este mai ieftina si acceptata si de alti utilizatori, voi valida utilizarea ei. Dar pana atunci as dori sa citesc si parerile altor utilizatori legat de folosirea unui anume model de releu.

Salutare donpetru , eu am un astfel de releu ca luasem doua de la d-voastra daca va aduceti aminte ultima oara, nu ar fi mare problema pentru mine, ideea era sa fie de ajutor pentru altii colegii de forum interesati dar daca doriti si gasiti ceva pe tme care il poate inlocui o puteti face , nu cred ca ar avea nimeni ceva impotriva atata timp cat au de unde sa il comande.

Asa cum am mentionat sunt dispus sa contribui cu o maricica parte din costul de productie a cablajelor, imi puteti da mail sa imi spuneti cam cat ar fi ok dupa ce se mai inscriu alti doritorii de cablaje.

Numai bine,

Florin