Jump to content
Sign in to follow this  
ionut90

Actualizare sursa de alimentare cu MC1466L

Recommended Posts

Am gasit pe facebook schema de mai jos si ma gandeam daca e fezabila sa fie transformata intr-o sursa capabila de cel putin 10A si cum putem face asta? Eventual, as dori sa-l intreb pe dl.petru (admininistrator Tehnium Azi) daca ma poate ajuta cu un cablaj sau daca poate include schema de mai jos (actualizata) intr-un proiect TEHNIUM Azi? Eu cred ca va starni interesul si altor useri, ce spuneti, toata lumea ? Si unde putem gasi de cumparat acest MC1466L ca nu dau de el ?

1946866952_sursa0-40V2A.thumb.jpg.26e3619322b7cdbc9ea1b3c366d0910d.jpg

Va pot ajuta cu un cablaj (proiectare PCB):

1) gratis, daca viitorul proiect "actualizat" este votat de foarte multi utilizatori si incadrat ulterior intr-un proiect Tehnium Azi. Asemenea proiectului VD2018, cine lanseaza initiativa trebuie sa construiasca/sa valideze prototipul si de abia dupa aceea eu voi trasa proiectul Tehnium Azi unde la rubrica cine a realizat proiectul vor fi mentionati si utilizatorii in cauza;

2) contra cost.

In ceea ce priveste schema sursei de alimentare, acel MC1466L este "oldschool". Chiar daca se mai gaseste in niste surse nesigure, gen aliexpress.com, in aceste conditii nu pare o schema fezabila. O varianta ar fi sa cumparati de pe aliexpress.com niste exemplare MC1466 si sa testati schema prezentata pe un cablaj test si daca totul e ok, o mai imbunatatim pentru un curent mai mare. Eventual forma imbunatatita poate fi un proiect Tehnium Azi, dar repet, initiativa e aceluia care lanseaza ideea in sine.

Acum 11 ore, donpetru a spus:

... O varianta ar fi sa cumparati de pe aliexpress.com niste exemplare MC1466 si sa testati schema prezentata pe un cablaj test si daca totul e ok, o mai imbunatatim pentru un curent mai mare. Eventual forma imbunatatita poate fi un proiect Tehnium Azi, dar repet, initiativa e aceluia care lanseaza ideea in sine.

Cred ca am sa comand ! Pentru ca nu este o schema de sursa de alimentare cu integrat de actualitate, nu stiu ce sa zic, cred ca nu se merita construita. Mai bine ceva asemanator cu LM723! Poate are cineva o schema asemanatoare cu 723 ?

Sunt mai multe surse care au fost incercate cu succes, mai mult sau mai putin complexe.

Una este de exemplu de la care @donpetru s-a inspirat pentru realizarea SA100.

Se poate incerca si cu 723, si aici exista cateva care au functionat bine. 

Acum 8 ore, hixpp02 a spus:

Se poate incerca si cu 723, si aici exista cateva care au functionat bine. 

Vroiam sa incerc o schema simpla cu integrat dedicat. Vazusem schema cu MC-ul, dar ai vreo schema cu 723 tot la fel de simpla ca cea cu MC de mai sus, arata-mi!

De SA100 am auzit dar pt experienta mea mi se pare cam complicata. :scratchchin: