Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)
La 15.07.2020 la 17:14, Duddy a spus:

Buna ziua, am primit osciloscpul din titlu, V-059B fara tub catodic

Cel mai bine ar fi sa atasezi poze reale cu aparatul si sa fie si un reper pentru distante (liniar mai lung, ruleta desfasurata).

Edited by remus68

Acum 14 minute, remus68 a spus:

Cel mai bine ar fi sa atasezi poze reale cu aparatul si sa fie si un reper pentru distante (liniar mai lung, ruleta desfasurata).

Ok, poate sunt elocvente pozele, lungimea tubului ar fi de cca 21cm.....

IMG-4910.JPG

IMG-4916.JPG

IMG-4917.JPG

Chiar acum, Duddy a spus:

Ok, poate sunt elocvente pozele, lungimea tubului ar fi de cca 21cm.....

IMG-4910.JPG

IMG-4916.JPG

IMG-4917.JPG

IMG-4912.JPG

Acum 1 oră, gsabac a spus:

La diagonala de 9 cm a ecranului tubul cred ca are dimensiunile utile 70x56mm si o lungime estimata de vreo 200mm,

este un tub micut, cu deflexie electrostatica, deoarece merge pana la 6MHz.

image.thumb.png.4628d933328f108565c03edb9ccc3200.png

Dimensiunea lungimii de 270mm am aproximat-o dupa diametrul mufei BNC de intrare si trag concluzia ca este vorba despre un

tub CRT miniatura de tipul de 75*54 cu lungimea de circa 220-250 mm, iar tubul 150BNB31 este improbabil ca sa intre in cutia aparatului (80x100)

si mai mult, de ce s-ar pune un tub performant ca 150BNB31 intr-un monitor de semnal video.

Cred ca un tub europen de tipul D10-160GH ar fi potrivit pentru acest monitor.  https://frank.pocnet.net/sheets/011/d/D10-160GH.pdf

cu dimensiunile 80x60X236mm, sau D10-210 GH .  https://frank.pocnet.net/sheets/159/d/D10-210GH.pdf

Primul nu se gaseste, iar al doile costa cam 70 $, cat un osciloscop functional cu 2 spoturi.

Problema cea mare consta in schema de adaptare si modificarile necesare pentru un nou tub, care trebuie cu ecran de uMetal.

@gsabac

Inteleg.....imi puteti recomanda un model de osciloscop nu foarte complex?