Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

Modernizare masina de bobinat manuala !

Recommended Posts

Posted (edited)

Un desen bun (CAD/CAM)- si CNC. (nu ai nevoie neparat de cap de divizare) - material Delrin (Acetal) sunt sigur ca e un user pe forumul asta care se ocupa cu asa ceva (altul decat mine care sunt departe)

Eu as fi pus un motor pas cu pas cu un driver cu microsteping (ca sa se miste lin) si nu mai ai nevoie de rotile dintate.

RR

Edited by roadrunner

Posted (edited)

Acum 2 ore, donpetru a spus:

Am numarat dintii rotii dintate nr.2 si are 76 de dinti, iar dupa ultima masuratoare cu sublerul rezulta: px=3mm iar hp=~3mm nu cum mentionasem initial hd=2mm. (diametrul exterior = 78mm). La roata dintata nr.3 din pacate nu pot sa-i numar dintii rotii dintate (ar trebui sa demontez numaratorul !!!).

Daca stiati de la inceput numarul de dinti si diametrul exterior, puteati determina foarte simplu modulul, care este m=De/(Z+2)=78/78=1 mm. Daca dintr-un anumit motiv o portiune a rotii este indisponibila vederii, atunci se marcheaza cu creta, sau cu un marker colorat un dinte oarecare si se numara din dinte in dinte, pana se ajunge din nou la dintele marcat. Acum stiind ca intr-un angrenaj dintat nu pot fi decat roti dintate avand acelasi modul (m=1) discutia se poate face la obiect. Calculele devin foarte simple. Nu stiu ce marime ati notat cu hd, dar daca este vorba despre inaltimea dintelui, atunci ea are valoarea tipica de 2,25m=2,25 mm - nu 3 mm. Asadar ramane sa ne spuneti ce ati masurat de fapt prin intermediul acelui pas.

Edited by ola_nicolas

Posted (edited)

dl. petru, eu as incerca sa folosesc o curea pentru ca o roata dintata blocata va rupe sarma, pentru ca va fi foarte greu de gasit un cuplu optim la filetanta ca sa protejezi o gama larga de sectiuni de bobinaj! Nu mai pomenesc aici de faptul ca va fi greu daca nu imposibil sa gasesti o metoda eficienta si simpla ca sa legi o alta roata de mandrina filetantei ! Apropo, nu ai intrebat la chinezul de unde ai luat masinaria de bobinat daca nu are o curea sau o roata, pentru ca asa cum vad eu ca arata roata 1, acolo merge pus o curea. Deci mai mult ca sigur chinezul a creeat masinaria de bobinat ca sa o transforme in una electrica..., la nevoie !?:smoke:

Edited by prog

@prog, am intrebat vanzatorul dar momentan nici un raspuns. Mai astept.

La 23.06.2020 la 20:05, ola_nicolas a spus:

Daca stiati de la inceput numarul de dinti si diametrul exterior, puteati determina foarte simplu modulul, care este m=De/(Z+2)=78/78=1 mm. Daca dintr-un anumit motiv o portiune a rotii este indisponibila vederii, atunci se marcheaza cu creta, sau cu un marker colorat un dinte oarecare si se numara din dinte in dinte, pana se ajunge din nou la dintele marcat. Acum stiind ca intr-un angrenaj dintat nu pot fi decat roti dintate avand acelasi modul (m=1) discutia se poate face la obiect. Calculele devin foarte simple. Nu stiu ce marime ati notat cu hd, dar daca este vorba despre inaltimea dintelui, atunci ea are valoarea tipica de 2,25m=2,25 mm - nu 3 mm. Asadar ramane sa ne spuneti ce ati masurat de fapt prin intermediul acelui pas.

Cu creta cred ca as marca vreo cativa dinti a rotii !!! Nu cred ca m-ar ajuta foarte mult. Daca e cineva dispus pe baza informatiilor deja furnizate sa ofere o solutie de roata dintata care sa faca cuplaj cu roata 2, ar fi un lucru foarte util in problema descrisa (bineinteles, contra-cost). Daca nu, astept cateva pareri / exemple in ceea ce priveste achizitia unei curele ca sa faca legatura cu roata 1 si bineinteles, de unde as putea face rost de roata care ar trebui sa se regaseasca pe mandrina sau rotorul autofiletantei !!?

@roadrunner, trebuie sa ma descurs cu ce am... adica sa vad ce fac cu motorul autofiletantei !!!

Posted (edited)

Masurati atunci distanta (a) dintre axele celor doua roti in angrenare directa (roata 1 si roata 2) si determinati numarul de dinti ai primei roti din relatia Z1=a/m-Z2.

Edited by ola_nicolas