Jump to content
Sign in to follow this  
vijelie02

Circuite imprimate ieftine CHINA vs EUROPA

Recommended Posts

@Dan57, gandeste-te ca e vorba de un cablaj prototip. A nu se interpreta ca tin cu cel care vinde cablaje, dar pentru manopera din Romania, asta e, pretul orar nu e ca in China, un 65lei e OK. Dar fiecare cantareste avantajele si dezavantajele. 

Facand o paranteze, apropo de pandemia asta, la ora actuala in lume China s-a remarcat printr-un cost de productie foarte scazut si le-a cam luat fata multor economii cu traditie in anumite domenii iar americani vazand asta, pun pariu, a vrut sa le-o traga, intai cu Hawai si cine stie cu cate mai cate, numai ca China a lasat de la Wuhan Covid-19 si acum toti au apelat la ei, nu numai dupa chestii electronice, ci si dupa banale masti de protectie. Acum si-a dat seama si Europa ca anumite chestii, chiar daca costurile de productie sunt mai mari, e bine sa fie produse local, in Europa.

@prog nu sunt de acord cu ceea ce spui fie el si prototip. Afisezi un pret apoi ceri de 4 ori mai mult.

Acum 15 ore, vijelie02 a spus:

@prog nu sunt de acord cu ceea ce spui fie el si prototip. Afisezi un pret apoi ceri de 4 ori mai mult.

De 7,4 ori mai mult.

Acum 16 ore, prog a spus:

@Dan57, gandeste-te ca e vorba de un cablaj prototip

Cine a spus ca e prototip, a cerut cumva filmele de la cablaje? Am vrut doar sa scap de ceva efort si sa ajut un coleg mai tanar dar este mai ieftin la fabrica sau in China. Daca tie ti se pare corect sa ceri un pret si apoi sa-l maresti de 7,4 ori inseamna ca foametea a inebunit lumea in Romania, ori m-am prostit eu.

La asa preturi ma apuc si eu sa fac cablaje, imprimanta laser este, am instalatie de expunere UV din Germania, clorura ferica inca se gaseste si gata afacerea. Sau mai simplu le comand in fabrica in Bucuresti si castig si eu un procent. Nu consider ceva corect acesta metoda de a manipula preturile.

Posted (edited)

La asa preturi ma apuc si eu sa fac cablaje, imprimanta laser este, am instalatie de expunere UV din Germania, clorura ferica inca se gaseste si gata afacerea. Sau mai simplu le comand in fabrica in Bucuresti si castig si eu un procent. Nu consider ceva corect acesta metoda de a manipula preturile.

Dan,

mi-ar fi placut s-o zici in serios sa iei taurul de coarne si ne lasi pe toti cu gura cascata dar toata lumea stie ca e nu e asa usor. Toti vor sa castige un procent si sa nu se murdareasca ei asta e si motivul pentru care sunt o gramada de brokeri (intermediari) in industria de PCB. De acord pretul e mare si foarte probabil nu o sa primeasca comenzi. Sa speram ca o sa-l faca sa se gandeasca serios daca vrea sa faca o afacere si ce ar trebuie sa faca altfel ca sa devina mai eficient (si sa scada pretul) - sa ceri mai mult decat face nu se numeste "manipulat preturile" se numeste vindem scump = vindem deloc.

RR

PS - ca o paralela la discutia cu pretul in EU vs China eu ma tot "creieresc" cum sa concurez pe piata de asamblare de PCB-uri cu China. Ma tot uit si analizez amanuntit ofertele de assy ale chinezilor/filipinezilor/india si am tras multe concluzii (mai ales in perioada actuala cu Covid19) si se poate concura cu ei in anumite conditii. Adica putem sa-i batem la unele chestii, nu la toate dar se pot face bani daca intelegem la ce sunt ei slabi (ca nu-s buni la toate)

Edited by roadrunner

Cunosc o firma care i-si face PCB-urile in bulgaria, nu am intrebat la ce firma, dar le convine sa le faca acolo.

Oricum munca de editare este foarte scumpa, as fi avut nevoie de cateva cablaje, dar editarea este foarte scumpa, mai ales pentru circuite de putere cu radiatoare si transformatoare, m-am resemnat si le-am facut cu sarme si am trecut cativa MWH prin ele, exista totusi varinta desenarii cu markerul.

Eram interesat la un moment dat de IMS insulated metal core, sau cablaj pe substrat de aluminiu, pentru circuite de forta cu SMD, am gasit in tara o firma care face, dar doar in oferta (nu in practica).

"Editarea" e scumpa ca se invata la scoli selecte (si nici pe acolo prea mult) si ai nevoie de ani buni si efort ca sa devii bun. Ca sa faci PCB-uri bune de productie e alta mancare de peste, ca trebuie sa fie conforme cu niste standarde de fabricatie ca sa se poate fabrica oriunde. (sa fie compatibile cu masinilie din industrie) - cine stie meseria asta bine are deja un job bine platit (indiferent de Covid-19)

Din pacate pe substrat de aluminiu nu poti avea mai multe straturi si nu poti avea via. Singurul loc unde substratul de aliminiu are sens e pentru led-uri unde tensiunile sunt mici. La tensiuni mari e periculos cu substrat de Aluminiu ca nu e mult dielectric intre trasee si Aluminiu (ca daca ar fi nu s-ar mai transmite caldura)

RR

• Thanks 1