Sari la conținut

Cum se proiectează traseul de masă al unui circuit ?

Postări Recomandate

• Răspunsuri 30
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

In primul rand, am vazut destul de multe "pareri" mai mult sau mai putin avizate, inclusiv din forumuri straine, in care se abordeaza la rutarea PCB metoda din imaginea de mai sus, desi in foarte mult

Am realizat plăcuța și am conectat-o la display, la sursă și la letcon și e funcțională. Înainte de corodare, după imprimare și corecție: după corodare: după stanare:

Gasiti atasata noua versiune de layout pcb.  *) am sters **) am incercat sa fac o aranjare mai frumoasa ***) am eliminat thermal pad-urile ****) conectorii (blocurile terminale) su

Posted Images

Prin metoda press & peel, dar în loc de hârtie specială, folosesc hârtie de la niște reclame, care a dat rezultate bune în trecut (înainte să apară problema la imprimantă).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am realizat plăcuța și am conectat-o la display, la sursă și la letcon și e funcțională.

Înainte de corodare, după imprimare și corecție:

Înainte de corodare după imprimare și corecție.jpg

după corodare:

după corodare.jpg

după stanare:

după stanare.jpg

după găurire:

după găurire.jpg

plăcuța instalată în carcasă, pentru a verifica funcționalitatea:

plăcuța instalată în carcasă pentru a verifica funcționalitatea 2.jpgplăcuța instalată în carcasă pentru a verifica funcționalitatea 1.jpg

Editat de donpetru
Adaugare imaginii in site, in loc de link-uri
  • Thanks 1
Link spre post
  • 8 months later...

Revin cu un cablaj nou pentru o sursa liniara de data aceasta. Schema este atasata, iar pe schema am facut cateva comentarii. Schema nu imi apartine, poate doar cateva mici modificari. schema_sursa_liniara.thumb.png.d0a86442c0634e2d2f5c0c4f84befe6f.png

Cablajul este realizat pentru schema atasata, exceptand portiunile incadrate cu rosu, cu verde si partea din dreapta condensatorului C8 (de pe iesire). Partea din dreapta condensatorului C8 este un "switch load", care este inclus pe un alt pcb, pentru a putea fi conectat la sursa care se testeaza (am testat mai multe scheme diferite cu acesta).

Am realizat layout-ul in Eagle incercand sa aplic metoda B descrisa de @donpetru

Va rog sa aruncati o privire pe layout, si sa imi spuneti ce trebuie modificat:

layout_v1.png.dc98b15ff706319e6562f2600512ac90.png

Link spre post

Se poate un aranjament de piese pe suprafata PCB mai bun. Ca de exemplu, reamplasarea diodei D3 sau reamplasarea capacitoarelor C4 si C5.

Apropo, cum v-ati gandit sa amplasati radiatorul fata de cablaj, perpendicular sau paralel cu PCB-ul ? In functie de raspunsul asta, e posibil ca aranjamentul pieselor pe suprafata PCB sa mai sufere modificari !

Link spre post

Radiatorul va fi amplasat fata de cablaj ca in imaginea atasata (paralel).

Nu ma intereseaza in mod special sa fie PCB-ul cu conectorii dispusi inspre PCB-ul care se monteaza pe radiator, ci doar sa fie corect din punct de vedere al regulilor de realizare.

layout_eagle_radiator.png

Editat de Mihai3
Link spre post

*) N$... astea sunt notatii pe cablaj care ar trebui sa nu se vada.

**) Piesele aranjate mult mai frumos, aliniate.

***) La marimea cablajului si aplicatia asta nu are rost sa folosesti thermal pad-uri.

****) Conectori sa fie atent alesi in functie de curentul maxim absorbit de consumator.

etc. etc. 

Link spre post

Gasiti atasata noua versiune de layout pcb. 

*) am sters

**) am incercat sa fac o aranjare mai frumoasa

***) am eliminat thermal pad-urile

****) conectorii (blocurile terminale) sunt de 16A fiecare

layout_eagle_v5.png

Editat de Mihai3
  • Thanks 1
Link spre post
Acum 15 ore, Mihai3 a spus:

layout_eagle_v5.png

E o schema prea banala ca sa te complici asa mult. Observ o bucatica de cablaj, o linie, in dreapta rezistorului R3 (idem C1) ? Asta e de la copper plane ? Ce soft de proiectare PCB folosesti ? Eagle ?

Link spre post

Linia este stratul bRestrict, care are rolul de a impiedica planul de pe stratul bottom in zona respectiva. Folosesc Eagle 9.6.2.

Editat de Mihai3
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock