Sari la conținut

Ce pareri aveti despre noul CORONAVIRUS - Covid-19 ?


ionut90

Postări Recomandate

Cu siguranta multi dintre voi stati in casa si va uitati, poate mirati, poate putin inspaimantati, la ce se intampla nu numai in Romania ci si in lume despre noul coronavirus. Am citit si multe stiri fake de pe net, unele circula pe facebook in nestiire, si stau si ma intreb urmatoarele:

1. credeti ca acest virus este un accident dintr-un laborator din Wuhan, China ? Sau pur si simplu a fost transmis de la animale (liliac, sarpe) la om asa cum se tot spune ?

2. ma uitam pe statistica infectarii cu coronavirus din Romania detaliata aici:

https://instnsp.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/5eced796595b4ee585bcdba03e30c127

vazusem la un moment dat zilele trecut si un tabel pe un alt site si nu mai dau de el, dar in tabelul ala lucrurile stateau sub forma urmatoare: adica din numarul total de persoane infectate (atunci erau putin peste 1000), jumatate nu erau catalogate pe judete, ci cred ca erau cei care au sosit din Romania din afara si se aflau in carantina la granita, cred !!! Poate ma lamureste cineva?

3. Din ce am observat la TV noul Covid-19, o tulpina cu o mutatie mai contagioasa ca gripa uzuala (sau pneumonia!) creeaza complicati celor care au deja probleme de sanatate aducandu-le decesul, si mai sunt persoane care presupun eu, ca sufera de deficiente de imunitate (si/sau alergie) care au si ele un episod asemanator. Oricum, din ce am citit, se pare ca peste 80% din persoanele decedate, ca sa nu spun chiar 95% fac parte din aceste categorii, celelalte persoane vindecandu-se.

Asta imi aduce aminte de spusele unui virolog de renume Karin Mölling care spunea urmatoarele in siteul urmator

http://contramundum.ro/2020/03/28/virolog-decorat-de-guvernul-german-opriti-carantina/?fbclid=IwAR1igurqDnSoDw3pHEVhoGSPP3s2lkKa2e0OY0IMBipFMy-C1EGsnmd3V6Q

citez:

Întrebare: Doamnă profesor Mölling sunteți un virolog reputat și premiat. Ați publicat o carte despre viruși. Cum vedeți situația prezentă legată de SARS-Corona 2? Cât de periculos este acest coronavirus?

Profesor Mölling: Acest virus a dus la o pandemie, ceea ce înseamnă că este foarte contagios și este prezent în multe țări. Dar virusul nu reprezintă o cauză a unei boli severe. Există o rudă a acestui virus, Mers-Corona, în cămile. 37% dintre cămilele infectate vor muri. Există de asemenea virusul Ebola: cei care sunt infectați au o probabilitate de 90% să moară. Aceste ordine de mărime nu își au locul aici! Numărul celor infectați și rata exactă a mortalității nu sunt în întregime cunoscute. Din această cauză rata mortalității fluctuează, dar este mică. Cred că ceea se întâmplă acum se întâmplă mai mult sau mai puțin în fiecare iarnă. Acum doi ani a fost ceva notabil cu gripa. Testul pentru SARS-Corona 2 nu era pe atunci cunoscut. S-ar putea ca acest virus să fi jucat un rol. Nimeni nu știe. Acum avem un sezon de iarnă un pic întârziat. Gripa deja se duce iar SARS-Corona 2 este în ascensiune. Rata de contagiune este foarte mare. Dar, în opinia mea, boala nu este la fel de rea ca gripa. Când am luat gripă, am crezut că voi muri. Toți cei care au avut SARS-Corona 2 îmi spun că nu aceasta a fost experiența lor.

Întrebare: Ați pledat deja, în interviurile acordate, pentru punerea lucrurilor în context. V-ați referit de asemenea la cei aproximativ 25.000 de morți din Germania din timpul gripei din 2017/2018. Cum ar trebui să înțelegem acest lucru? Cum ar trebui să punem lucrurile în context?

Profesor Mölling: Cred că lucrurile sunt decupate în așa fel încât să se transmite o anumită panică. Vi se spune în fiecare dimineața câți oameni mor din cauza SARS-Corona 2. Dar nu vă spun câți oameni sunt afectați de gripă în acea iarnă și câte morți a provocat… Ceva asemănător s-a întâmplat în urmă cu doi ani. Așa că lucrurile nu sunt puse în contextul care trebuie. Iarna aceasta gripa nu a fost foarte dură, dar aproximativ 80.000 de oameni au fost infectați. Nu ni se prezintă deloc aceste numere. Ceva asemănător s-a întâmplat în urmă cu doi ani. Lucrurile nu sunt puse în contextul care trebuie. În fiecare săptămână cineva moare în Berlin din cauza unor bacterii multirezistente. În toată Germania mor din aceeași cauză 35.000 de oameni anual. Lucrurile astea nu se spun deloc. Cred că am mai avut astfel de situații ca cea de acum de câteva ori iar măsurile sunt exagerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea pare mult mai credibil scenariu cu "scapatul" unui virus din laboratorul de virusologie din Wuhan, mai ales ca virusul COVID-19 este un virus care in prima saptamana, sau primele 5 zile, nu iese la analize si foarte probabil, un angajat de acolo sa fi fost virusat si sa fi transmis, cu sau fara sa stie, virusul in comunitate. Eu as crede treaba asta pentru ca chinezi mananca de 2000 de ani, sau chiar mai mult, serpi si tot felul de vietati (fripte) si nu s-a consemnat in istorie vreo pandemie, asa ca, transmiterea de la animale la om a unui asemenea virus, cred, ca e putin probabila si mai ales sa dea nastere unei asemenea pandemii in secolul 21 (daca eram in secolele trecute mai credeam).

Editat de prog
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coronavirusurile parca sunt o familie de virusi care se pot transmite de la animale la om si da, e posibil ca laboratorul din Wuhan sa aiba ca material "didactic" si asemenea virusi (scria undeva prin presa ca acolo la Wuhan ar fi un laborator care studiaza virusurile pentru a se folosi de actiunea acestora in tratarea unor maladii sau afectiuni !!!). Si da, e un "scenariu" posibil scaparea unui virus de acolo afara !!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca acest virus "Corona" de regula adera doar la adn-ul animalelor.

Acest "Covid-19 a suferit o modificare genetica" caruia ii permite sa fuzioneze si la om.

Urata abordare.

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva este raspunzator de "scaparea" de sub control a acestui virus...iar acel cineva ar trebui tras la raspundere cu privire la oamenii decedati si masurile drastice de diminuare-oprire a economiei pe tot globul. Ceva este in neregula aici si totul scenariu a fost pus in practica cu un scop. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri s-a discutat despre posibilitatea scparii virusului din laboratorul de la Wuhan la postul TV Realitatea Plus. Dintre invitatii in emisiune, inclusiv un doctor, aceasta din urma nu a negat ca nu ar fi posibil asta dar ideea este ca nu prea sunt dovezi in acest sens, chinezii avand grija sa acopere totul sau sa inventeze un motiv mai mult pueril.

  

 

Editat de ionut90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, ionut90 a spus:

2. ma uitam pe statistica infectarii cu coronavirus din Romania detaliata aici:

https://instnsp.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/5eced796595b4ee585bcdba03e30c127

vazusem la un moment dat zilele trecut si un tabel pe un alt site si nu mai dau de el, dar in tabelul ala lucrurile stateau sub forma urmatoare: adica din numarul total de persoane infectate (atunci erau putin peste 1000), jumatate nu erau catalogate pe judete, ci cred ca erau cei care au sosit din Romania din afara si se aflau in carantina la granita, cred !!! Poate ma lamureste cineva?

Cred ca la tabelul si harta de aici te referi:

https://covid19ro.org/?fbclid=IwAR0lSf_xSm31TT4UL2AKNG9CCW_mizR36Hv9RrxHlHU-mOLl1uYoRvRNCLk

Circula pe facebook un interviu cu doctorul Sucharit Bhakdi din Germania care spune niste lucruri interesante inclusiv faptul ca infectie nu este egal intotdeauna cu imbolnavire, deci oameni care s-au infectat cu COVID-19 nu toti sunt bolnavi iar in Germania, cica, mor zilnic din cauza unor complicatii cauzate de coronavirus 22 de persoane dar decesul lor nu este alocat coronavirusurilor (sunt de mai multe tipuri, asta nr.19 face acum tam-tam) ci afectiunilor principale de care sufereau. Este vorba de clipul urmator, circula pe facebook subtitrat in romana:

 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, interesant "subiect" pentru forum intr-o perioada in care "ceata" pare a fi globala si la toate "inaltimile"! Dar,pentru ca din spatele ferestrei am auzit un"sfat" util de la un electrician, mi s-a parut interesant si vi-l impartasesc si voua : "mai bine o izolatie sanatoasa decat o impamantare definitiva"! In cazul in care nu este in context, se poate sterge!

Multumesc, Sanatate,Stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fie ca a fost editat N.B. azi o poate face oricine in schimbul a 1K usd fie natural are efecte diverse, la mine s-a last cu banarea userului pe un forum desi nu am folosit vre-un cuvant care nu trece la filtre, si nu am jignit pe nimeni.

Ceea ce am spus avea un sambure de adevar, au confirmat si colegii americani de pe un forum de Rife.

Va pot comunica primele cazuri vindecate cu terapie Rife in cateva zile, fara complicatii si fara suferinte inutile, au fost publicate pe un forum de Rife.

Frecventa care a fost utilizata este 346 Khz semnal dreptunghiular factor de umplere 50% tranzitii mai scurte de 50ns offset dc, Hulda Clark setup.

Eu folosesc de mult timp frecventele Hulda Clark dar, utilizand lumina modulata, similar cu setupul original Rife, dar nu utilizez plasma ci LED de mare putere rosu, deoarece rosu penereaza mai bine in tesuturi, merge chiar mai bine decat varianta cu electrozi Hulda Clark,inclusiv in locuri care conduc prost, grasime, plamani, inclusiv cu frecventele Hulda, fara asta as fi fost mort acum de alti virusi, nu l-as mai fi apucat pe acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quote

Frecventa care a fost utilizata este 346 Khz semnal dreptunghiular factor de umplere 50% tranzitii mai scurte de 50ns offset dc, Hulda Clark setup.

Cum modulezi led-uri cu fronturi de 50ns ? (mai ales la led-uri de mare putere) poti sa ne arati o schema?

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Utilizez o demo board semipunte de la EPC cu gan fet EPC 9203 care este compatibila cu orice generator de functii si cu majoritatea DDS-urilor.

 

Folosesc 4 leduri rosii de 5w OSR5XDE5E1E 2s 2p pentru a functiona cu baterie li ion 2s, rezistenta de sarcina 0,3 ohm baterie de 8v li-ion 2s.

Aceste leduri dau cele mai bune fronturi optice din cele pe care le-am avut si utilizat.

Editat de cavit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock