Jump to content

Recommended Posts

Bună ziua,
Cum aș putea face un regulator de tensiune cât  mai simplu de 12v/10 A care are la intrare o tensiune fluctuantă de max.17V. Aș vrea să folosesc un  maa723 (stabilizator de tensiune) care să îmi comande un mosfet de 10A? Am căutat pe net dar nu am găsit o așa  schemă. Oare nu ar merge pur si simplu cu un 2n3055 cu diodă Zenner? 

Mulțumesc

Salutare tuturor!

@Victor, in primul rand, bine ati venit pe forum!

Nu prea este posibil ceea ce doriti sa obtineti cu doar un 2N3055 si o dioda Zenner. Foarte multe scheme sunt chiar in rubrica in care ati postat, sunt multe varinte de luat in calcul, daca rasfoiti bine forumul.Dar daca va doriti urgent un alimentator de la 220V la 12 V cu un curent mare, aruncati o privire aici.

Daca doriti sa construiti puteti incerca asta.

La 15.12.2009 la 21:23, Crocodilul a spus:

Buna ziua. Indraznesc sa postez si eu o schema, foarte simpla, care sunt sigur ca va da mari satisfactii celor care o vor realiza. Este inspirata de datasheetul LM317, caruia i-am atasat o protectie la scurtcircuit. Aceastei scheme i se mai pot adauga inca trei protectii. Atasez si scheme originala din catalogul National Semiconductor/ 1995 dar schama este identica cu cea din datasheetul LM317 dupa NET. Dupa studiul si calculul protectiei, sunt sigur ca veti spune ca este LMC. Tensiunea minima este de 1,5 V. iar maxima este de 30 V. Cu 1 x 2N3055 (cu radiator corespunyator) duce 5 - 7 A iar cu 2 x 2N3055 duce lejer 10 A. Numarul trz. serie poate ajunge pana la 5 - 6 buc. la un curent de 20 - 30 A. ATENTIUNE ! Pentru o buna stabilizare diferenta de potential pe tranzistorii serie trebuie sa fie de minim 3,5 V. Pentru reglaj recomand un potentiometru multitura. Garantez corecta functionare. Spor la treaba. Croco.

alimentator stabilizat.jpg

Posted (edited)
Acum 16 ore, Victor a spus:

Bună ziua,
Cum aș putea face un regulator de tensiune cât  mai simplu de 12v/10 A care are la intrare o tensiune fluctuantă de max.17V. Aș vrea să folosesc un  maa723 (stabilizator de tensiune) care să îmi comande un mosfet de 10A? Am căutat pe net dar nu am găsit o așa  schemă. Oare nu ar merge pur si simplu cu un 2n3055 cu diodă Zenner? 

Mulțumesc

Sa inteleg ca doriti o tensiune fixa de 12V si un curent maxim de 10A, dar ce tensiune este in sarcina la 10A?

Merge cu maa723 dar si cu un zener, doua etaje de driveri repetori, 4 tranzistori 2N3055, un radiator mare si un filtraj de 20.000uF. Solutia cea mai eleganta este in functie de performantele pe care doriti sa le obtineti, stabilizare, brum pe iesire, protectie la scurcircuit,etc.

@gsabac

Edited by gsabac