Jump to content
Divu

E posibil ca din cauza boxelor sa se defecteze statia de amplificare ?

Recommended Posts

Acum 19 minute, aureliann a spus:

Eu sunt curios cum se comporta amplificatoarele respective cu alte perechi de boxe, dupa aceste evenimente. In multe cazuri amplificatoarele si boxele se pot distruge reciproc.

aureliann, Saba MI215 a cazut canalul de tot... Sansui AU717 l-am legat dupa aceea la boxele Braun LS100 si continua sa se auda pocniturile in canalul dreapta.. Nu stiu daca a ajuns sa afecteze finalii sau doar ceva condensatori.

Este clar , boxa a creat necazurile ambelor amplifuri. Cu ce dauna a ramas fiecare este greu de evaluat acum. Depinde ce protectii are fiecare din ele, oricum trebuie facute multe masuratori. In boxa cred ca un condensator s-a strapuns si a pus iesirea amplifului in scurtcircuit sau foarte aproape de acesta, depinde de schema filtrului.

• Thanks 1

Acum 27 minute, aureliann a spus:

Este clar , boxa a creat necazurile ambelor amplifuri. Cu ce dauna a ramas fiecare este greu de evaluat acum. Depinde ce protectii are fiecare din ele, oricum trebuie facute multe masuratori. In boxa cred ca un condensator s-a strapuns si a pus iesirea amplifului in scurtcircuit sau foarte aproape de acesta, depinde de schema filtrului.

Multumesc mult de raspuns. Cand o sa ajung acasa, am sa demontez placuta cu filtrele, apoi am sa trimit codurile la Canton, ptr a primi valorile exacte.Apoi la masurat sa vedem ce e de vina....Atunci voi reactiva postarea sa vedem ce se mai poate face.

Se poate pune ceva protectie intre boxe si amplificator, pentru cazul in care boxa este defecta sa nu strice amplificatorul?

Nu.
Boxa defecta care strica amplificatorul inseamna scurt la iesirea amplificatorului. Aceasta protectie nu se poate pune extern intre amplificator si boxa. 
Sunt alte protectii care se pot pune extern intre cele doua, dar aceste protectii sunt pentru a proteja boxele.

Posted (edited)

Am impresia ca ai pus boxe de 8 ohm pe amplif de 4 ohm.  

Caz rezolvat si inchis. Altadata cititi specificatiile trancotelor pe cale le interconectati.

Edited by Nico

Salutare tuturor!

Eu nu prea cred ca boxele de 8R pot distruge ampliful de 4R ci invers.Cu boxe de 8R ampliful de 4R are viata usoara, desigur daca nu au defectiuni care sa suprasolicite ampliful.

Acum 7 ore, vijelie02 a spus:

Nu.
Boxa defecta care strica amplificatorul inseamna scurt la iesirea amplificatorului. Aceasta protectie nu se poate pune extern intre amplificator si boxa. 
Sunt alte protectii care se pot pune extern intre cele doua, dar aceste protectii sunt pentru a proteja boxele.

vijelie02. Multumesc de raspuns. Pe viitor cand voi cumpara boxe, inafara de a masura impedanta, va trebui sa desfac si boxele ptr a revizui filtrele.

Acum 2 ore, Nico a spus:

Am impresia ca ai pus boxe de 8 ohm pe amplif de 4 ohm.  

Caz rezolvat si inchis. Altadata cititi specificatiile trancotelor pe cale le interconectati.

Nico. Asa cum ti-a raspuns si aureliann, daca pui pe un amplificator de 4 ohm, boxe de 8 ohm, nu se intampla absolut nimic...Problema e cand pui boxe de 4 ohm pe amplif de 8 ohm .... Intotdeauna caut sa achizitionez boxe pe 8 ohm ptr ca mai am si alte amplificatoare (ex. Sansui 9090, Sansui G7700) si nu vroiam ca impedanta sa fie o problema. Cumparandu-le la 8 ohmi, poti conecta 4 boxe odata, daca amplif. e prevazut cu dubla iesire. Sansui 9090 are 3 iesiri.

Ar fi cineva amabil sa arunce o privire pe schema de la Sansui AU 717 si sa ma indrume unde ar trebui sa verific ptr a depista ce s-a intamplat? S-ar fi putut praji direct finalii pe canalul dreapta? Canalul continua sa functioneze dar se aud acele pocnituri (pic, pic.....pic..). In acest caz eu cred ca finalii inca nu sunt arsi. Schema se poate cobori de pe hifiengine, pot sa va dau contul meu de acces, am urcat acolo vreo trei scheme de inalta rezolutie.

Posted (edited)
Acum 28 minute, Divu a spus:

daca pui pe un amplificator de 4 ohm, boxe de 8 ohm, nu se intampla absolut nimic

Mda, in 8 ohm vrea mai putin decat una de 4. Si totusi, nu vrei sa pui un ohmetru pe cablurile boxelor cu pricina?  Ampul ala nu se repara in felul asta. Mergi cu el la cineva priceput chiar daca te costa reparatia mai mult decat speri.

Edited by Nico

Nu ar strica sa masurati cu un voltmetru de cc la iesirile amplifului. Eu suspectez niste impulsuri de cc la iesirea canalului respectiv. Postez schema etajului final si a protectiei la aparitia cc la iesire. Dar ar putea fi si o oscilatie de joasa frecventa.Daca apar impulsuri de cc, tot unul dintre finali ar fi vinovat. Userii cu mai multa experienta (si cu mai mult timp) va pot da mai mult ajutor...

canal amplificare 717.JPG

cuplare boxe 717.JPG

Ar fi util un osciloscop. Aveti?

Acum 4 ore, vijelie02 a spus:

Ar fi util un osciloscop. Aveti?

Nu am. Si nu sunt atat de pregatit incat sa il stapanesc. Singurul lucru ce l-am facut cu osciloscopul (varianta PC), a fost sa aliniez capetele de redare la vreo cateva deckuri ce le am in colectie, cu ajutorul unei casete "matrita".

As putea achizitiona un Hitachi V1100 A, sau un Tektronix 2235, dar nu stiu care ar fi mai bun. Ambele sunt la 100Mhz.