Jump to content
Sign in to follow this  
alynjmenaru

Problema placa audio externa ASUS XONAR

Recommended Posts

Salut!Problema este urmatoarea

La conectarea pe usb ledul care imi indica ca este conectata (un led de culoare albastru) palpaie intermitent si placa nu mai este recunoscuta de PC

Acel led ar trebuii sa ramana aprins,in modul acesta placa functioneaza in parametrii normali.

Pt a remedia problema trebuie sa o tin in jur de 5 minute conectata la un incarcator de tel mobil.Banuiesc ca acel curent care intra in ea o ajuta cumva ca apoi sa fie recunoscuta de PC.

Cine are idee care ar fi cauza si daca se poate remedia aceasta problema.

link cu placa ----- https://www.emag.ro/placa-de-sunet-asus-xonar-u7-mk-ii-7-1-usb-xonar-u7-mkii/pd/D4P2JKBBM/?cmpid=78253&gclid=CjwKCAiAqqTuBRBAEiwA7B66hfANRew8eeOcDsdJcUrQ5qWx1lIktRbL_v_DmsllhsPFc0NlZ2EA9hoC-nMQAvD_BwE

Am atasat si o poza cu placa vazuta fara carcasa

Multumesc frumos!

62488a8f_16.jpeg

Edited by alynjmenaru

Cat de lung este cablul usb ?

Incercati sa-l inlocuiti cu unul nou cat mai scurt posibil si cat mai gros.

Un contact imperfect pe placa, datorita incalzirii excesive a unei componente electronice, este cea mai probabila cauza. Cand conectati incarcatorul, curentul care parcurge acea piesa electronica, ii reface provizoriu lipiturile dupa care fenomenul iar apare. Orice contact imperfect pe alimentare provoaca intreruperii si pe alimentarea celorlalte circuite integrate de pe placa, de aici si intrarea in mod st-by si starea cand PC_ul nu mai recunoaste placa sau nu mai poate comunica cu ea.

Un prim pas ar fi identificarea acelei piese electronice (sau a mai multor piese), care poate fi o dioda SMD pe circuitul de incarcare sau chiar un circuit integrat dedicat, chiar si un IC banal cu 3...5 pini. 

Incarcarea cui? Placa asta de sunet are acumulator?

Dat fiind faptul ca placa se alimenteaza prin portul usb, incercati cu un cablu usb scurt, de buna calitate, iar pe pc folositi una dintre porturile usb din spate, adica care sunt lipite pe placa de baza.

Acum 12 minute, vijelie02 a spus:

Incarcarea cui? Placa asta de sunet are acumulator?

Cred ca termenul la care se refera utilizatorul este tocmai alimentarea placii, dar am folosit acelasi termen ca sa fie mai pe intelesul sau.

Ma gandeam eu ... ar fi fost prea frumos sa aiba si acumulator intern.

Ce port USB utilizezi? 2.0 sau 3.0?