Sari la conținut

DP0804 - Vumetru cu tranzistoare si cu led peak-protect

Postări Recomandate

DP0804 este un PCB care se poate folosi pe partea frontala a carcasei amplificatorului si a fost special conceput ca sa fie folosit cu kitul DP0142 = MX800 prezentat cu cateva zile in urma. DP0804 este un cablaj imprimat inspirat din PCBul care echipeaza partea frontala a amplificatorului TAmp din seria TSA2200. Am facut un PCB intr-un singur strat ca sa fie mai usor de reprodus prin metode D.I.Y cunoscute. Pe placa MX800 o sa vedeti un rezistor intercalat intre -V de acolo si -V de pe placa DP0804. La valori nu am umblat aproape deloc. Schema, asa cum o s-o vedeti, este foarte asemanatoare cu o alta schema din alte amplificatoare audio, dar nu Tamp. Eu am venit doar cu o mica contributie privind valorile unor piese si bineinteles, asa cum va spuneam, cu un PCB intr-un singur strat fara nici un jumper. 

Proiectul DP0804 este gratis si se poate descarca de mai jos:

DP0804 - STEREO VUMETER BOARD with FAULT & POWER LEDs.pdf

Eventuale intrebari si imagini cu realizare practica a acestui kit electronic se pot prezenta in cadrul acestui topic.

Spor la mesterit.

Editare ulterioara: Daca doriti cablaje de fabrica, va rog sa va abonati aici. Pretul unui PCB = 12lei bucata.

• Like 1
  • Thanks 2
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar o intrebare pentru Donpetru. Acest VU metru se poate folosi si la alte amplificatoare, gen: GX400, AV400 v2 & v3, FET400 mk2 etc. Cum se leagă, ce modificări trebuie făcute in funcție de tensiunea de alimentare șamd?

Link spre post

DP0804 merge folosit la orice amplificator audio cu alimentare diferentiala care permite tensiuni simetrice de alimentare in domeniul: +/-24Vdc...+/-120Vcc (tensiuni mai mici sau mai mari nu recomand, desi s-ar putea sa functioneze dar nu foarte precis la tensiuni mai mici de +/-24Vcc). Va recomand sa parcurgeti documentatia MX800 (tocmai am postat-o in conversatia privata deschisa pentru cablaje de fabrica MX800). In acea documentatie am postat o imagine de interfatare a proiectului MX800 cu DP0804 si urmarind exemplul de acolo, se poate aplica si in cazul celorlalte amplificatoare audio. De fapt, chiar si indicatiile din foaia PCB All Layers a proiectului DP0804 sunt foarte sugestive iar un desen nu cred ca isi are rostul. Interfatarea o putem discuta detaliat in subiectele dedicate diverselor amplificatoare audio. Cred ca e cel mai bine acolo.

Editare ulterioara: Pinul protect se activeaza cu tensiune pozitiva, tipic +24Vdc iar -VDC se refera la -V amplificator audio.

Link spre post

sebanp, o sa adaug cele 5 bucati in comanda pe care ati facut-o ieri. Deci, continuam discutia prin mesageria privata. Asa cum ati precizat acolo, ramane ca maine, vineri, sa efectuati plata.

Link spre post
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock