Jump to content
donpetru

DP0142 - MX800 - 800W/4Ohm PRO Audio Amplifier

Recommended Posts

Au intrat banutii. Mersi.

O sa expediez cu FanCurier maine coletul numai sa-mi confirmati adresa ??? Numarul de telefon presupun ca a ramas acelasi. Rog confirmare!

Posted (edited)

Salutare donpetru, tocmai am finalizat al doilea modul si incercand sa reglez BIAS ul observ ceva ciudat, una la mana canta intrerupt, nu se infierbanta nimica, am un mic oscilocop o aratare chinezeasca si imi arata la 1KHZ pe i trare semnalul pe care il vedeti  o sa verific cu atentie fiecare componenta sa nu cumva sa fi pus ceva gresit, eu sper sa nu sau sper sa da sa fie ceva evidenta,  ce poate fi uitandu-va la forma de unda ? Tensiunile din documentatie sunt corecte, am cu intrarea la masa 4.6mV deci ar fi ok. E ca si cum o latura si nici cealalata nu se deschide complet.

Tensiunea de alimentare momentan este de +/- 56V.

Mersi,

Florin

Screenshot_20200823-215006_Gallery.jpg

Edited by outtek

Salutare donpetru, este aceeasi adresa, va rog sa o scoateti din forum sa nu fie vizibila , nu ca mi-ar trimite careva vreo statie noua ultraperformanta gratis dar....

Mersi 

Florin

Ok, maine expediez coletul.

Captura respectiva de osciloscop nu e suficienta pentru a demonstra ceva. Avand in vedere amplitudinea semnalului de iesire de cativa mV (nu ati specificat ca este iesire dar presupun ca este asa), atunci foarte probabil ati masurat acolo "ceva" care nu are legatura cu functionarea amplificatorului (poate nici raportul de masura a sondei de osciloscop nu este tradus de osciloscop corect!). Deci, asigurati-va ca semnalul de la generator circula corect, inclusiv daca pe intrare amplificator apare un semnal test sinus si iesire la fel. Si folositi un osciloscop mai bun. Curentul de mers in gol ati reusit sa-l reglati ?? 

Salutare donpetru, am rezolvat problema, Q11 il montasem rasucit ( cel in capsula de plastic complet ) , o clipa de neatentie , l-am scos din circuit se pare ca era inca bun dar am bagat altul nou preventiv, merge amplificatorul, am reglat si biasul,  canta bine ;) .

Mersi,

Florin

• Thanks 1

E bine cand totul se termina cu bine. 

Am expediat astazi coletul cu FanCurier. Maine ar trebui sa intrati in posesia coletului.

Si pe viitor mai multa atentie la asamblarea PCB-urilor. 

Succese maxime!