Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

DP0142 - MX800 - 800W/4Ohm PRO Audio Amplifier

Recommended Posts

1 oră în urmă, outtek a spus:

Salutare donpetru, pentru ce tranzistoare MJ 340/350 ar fi recomandate radiatoare in acest amplificator, in afara de cele doua evidente de pe silkscreen( ce model anume ati folosit?). Tranzistoarele  BC trebuiesc neaprat sa fie c3l3 cu terminatia C ( hfe mare) sau putem folosi si B-urile sau care ar fi valoarea hfe recomandata? 

Multumesc anticipat.

Pe intrare recomand neaparat BC-urile cu terminatia C.

Se vor atasa radiatoare numai celor doua tranzistoare MJE care au amprenta PCB de radiator. Este vorba de radiatoare de acest tip:

https://www.aliexpress.com/item/32621716444.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4diyBifi

Tranzistorul superdioda neaparat MJE340.

De asemenea, daca veti folosi in locul 340, 350, de pe intrare tranzistoare in capsula TO-126 de tipul 3 buc. 2SC si 3 buc. 2SA (conform celor mentionate in documentatie la capitolul echivalente), deci nu ma refer la modelele care trebuie sa aiba un radiator mic, tranzistoarele care au un radiator micut puteti sa le lasati 340-350; deci, daca faceti acest mic update, sound-ul mi s-a parut mai bun desi s-ar putea sa fie doar o impresie personala. Ramane fiecare sa testeze asta si sa-si expuna un punct de vedere in aceasta privinta daca doreste.

• Like 1

Deci, Q10, Q27 sunt MJE cu radiatorul mic, Q25 si Q12 MJE , Q1,Q3,Q11,Q16,Q18,Q28 pot fi 2SA/2SC - daca am inteles bine....

Edited by hixpp02

Da, ati inteles bine.

Acel LM2901N se poate inlocui presupun fara probleme cu LM2901D , aceeasi capsula ca din ce am vazut N este cu pini TH, si D este surface mount.

Multumesc.

Edited by outtek

Da, din datasheet capsula SMD a lui 2901 este compatibila la pini cu varianta THT a aceluias integrat.

Sufixul are legatura mai mult cu un anume domeniu de temperaturi ambiante unde functionarea este garantata dar si cu domeniu industrial pentru care a fost construit circuitul integrat, ca de exemplu: 

Sufix Comparators.jpg

Salutare donpetru, C8 de 100pF care este mentionat fie de polipropilena fie ceramic la 500V , tensiunea de lucru din ce observ nu e cazul sa o alegem mai mare de 100V, eu am de 100V deja de polipropilena, ar trebui sa fie foarte ok la 100V. Corectati-ma daca gresesc.

Cele de 10nF in schema se mentioneaza la 100V dar in lista de piese la tensiunii mult mai mari ce ar fi ok de folosit ca intr-adevar la 100V este suficient a se folosi. E vreun motiv de ati mentionat la tensiunii mai mari de lucru? 

Multumesc.

Edited by outtek

Cele de 10nF din circuitul de limitare pot sa fie de poliester la 100V, dar nu mai putin de 100V. Se pot folosi acolo si varianta ceramica de tensiuni mai mari asa cum am precizat in lista de piese.

Pe intrare, capacitorul de 100pF, e suficient sa fie de PP la 100V.