Jump to content
Sign in to follow this  
killarmy

Depanare multimetru numeric e0302

Recommended Posts

Posted (edited)

Va salut !

Supun atentiei dvs. pe batranul e0302 care prezinta un defect cel putin ciudat, anume faptul ca "numara" pana la afisarea valorii "depasit"

Sapaturile pe care le-am facut pana in momentul de fata aparatului :

Recap, repopularea placii p1 cu amplificatoarele operationale, condensatorii de 100nf si dioda de referinta termocompensata 1n827, aceste componente lipsind cu desavarsire.

Depanarea etajului afisor prin schimbarea driverelor tuburilor nixie, aparatul nu afisa absolut nimic.

Tensiunile surselor sunt reglate conform schemei, mai putin cea de referinta care nu coboara mai jos de 0,230v, necesar fiind 0,1995v

schema.tif

Cateva poze

IMG-6120.jpg

IMG-6121.jpg

IMG-6122.jpg

IMG-6123.jpg

IMG-6124.jpg

IMG-6125.jpg

https://www.scribd.com/document/423359143/Multimetru-E0302-depanare

Edited by killarmy

Dioda de zener de 5v6 a fost inlocuita cu 1n827 conform schemei.

5v6 - doar in teste

Acum 4 ore, killarmy a spus:

Tensiunile surselor sunt reglate conform schemei, mai putin cea de referinta care nu coboara mai jos de 0,230v, necesar fiind 0,1995v

Am tot cautat acea tensiune de referinta in schema atasata dar nu vad care este acea tensiune ? Si unde este mentionat 0,23V ?

Am incercat alimentarea in punctele 8 si 9' dintr-o sursa externa reglata la valoarea de referinta, comportamentul ramanand acelasi.

Eu ma declar invins, ce alte piste mai pot urma ?

Daca tensiunea de referinta nu e cea care trebuie ce erori de masura ai ?

Cea mai simpla metoda de depanare se face prin schimbarea componentelor sau modulelor si nu trebuie sa se cunoasca functionarea unui aparat, dar daca nu se obtine un succes trebuie inteles principiul de functionare, masurate semnalele si localizat eventualele blocuri functionale defecte.

In prima postare sunt pozele modulelor, daca le-ati deconectat intre ele este posibil ca sa fie ceva contacte sau fire intrerupte, dar daca nu sunt, in documentatie se explica functionarea si metodele folosite la depanare, in principal prin localizarea blocului defect. Acolo sunt si forme de unda masurabile cu osciloscopul la oscilatori, comenzi, comparator si integratorul cu dubla panta. Ati masurat aceste semnale?

@gsabac

Am inteles, sincer mi-as dori sa inteleg principiile de functionare ale acestui multumetru, acesta fiind si motivul pentru care am inceput "aventura" depanarii.

Din pacate timpul nu-mi permite sa aprofundez pe cat as vrea..

Ma voi apuca de aceste masuratori imediat ce imi voi aduce osciloscopul de la vechea locuinta.

Multumesc.