Jump to content
Rudi82

Driver LED cu MAP3249

Recommended Posts

Posted (edited)

Buna!

Am realizat un montaj cu MAP3249 care ar trebui sa transforme 24v in 95v.

schema am copiat de la un tv vestel sursa: vestel_17ips62-r2 direct de pe cablajul sursei tv,dupa ce am facut montajul nu functioneaza deloc, tot 24v scoate limiteaza curentul la 30mA.Integratul este ok.

la DIM =3V

ENABLE=3V

Am pus integratul in sursa vestel_17ips62-r2 acolo funtioneaza corect ,scoate 95v limiteaza curentul la 200mA.

Ma ajuta cineva sa gasesc unde am gresit ? atasez schema

Map3249_snipi.png

Edited by Rudi82

da am,ce trebuie sa masor?

Pentru inceput sa vedem ce gasim in poarta mosfetului.

Posted (edited)

In poarta mosfet  nu este nimic,atasez poze: montajul meu are numele DEFECT,cel de la TV cu numele VESTEL.

MAP3249 DEFECT:

MAP3249_DEFECT.JPG

MAP 3249 VESTEL OK:

MAP3249_VESTEL_OK.JPG

Edited by Rudi82
adaugare comentarii

Sa-nteleg ca aveti acest TV? Daca da, puneti osciloscopul pe pinul 14. Tare banui eu ca acolo are nevoie de semnal pwm nu de 3Vcc.

Am gasit o greseala, C1=330pf ,trebuie sa fie de 20uF ,acuma ridica foarte frumos pana la 78v ,dar tot nu ridica pana la 95v ca si sursa originala din TV.

Pinul 14 nu are nevoie de semnal pwm ,am dezlegat sursa de main ,alimentat pinul 14 cu 3v sursa din TV ,invertorul scoate 95v.

Toata ziua am cautat pana am gasit condul C1,acuma ar fi mai bine daca as putea ridica pana la 95v ,probabil mai este o greseala dar nu gasesc.

deci dupa  schema  vestel_17ips62-r2 nu te poti lua ,plin cu erori!!,asta-i si motivul pentru care am copiat asa cum am putut schema direct de pe placa sursa .

schimbat R13 in 620k ridica pana la 100v ,dioda D1=UF5402G este in sursa originala,eu am pus UF5408 tare se incalzeste frige ,care ar fi cauza ?

UF5408 are trr 75ns iar UF5402G are 35ns, ar putea fi un motiv.

• Thanks 1

va anunt saptamana viitoare,multumesc pentru idee 🙂

Doar un pic de atentie, UF5402 produsa de Vishai are trr 50ns. In schimb UF5402G care este produsa de SMC are trr 35ns.

• Thanks 1

5408 are Vf mai mare cu 30...50% decat 5402G, deci la acelasi curent, puterea disipata va fi mai mare.

Posted (edited)

Da asa este UF5402G nu se incalzeste, STTH3R02 (Diodă: redresoare; THT; 200V; 3A;  16ns ) de la TME ar fi ok ?

si acum mai este ceva,numai bobina originala nu se incalzeste daca pun alte bobine tot de aceasi (30uH) valoare se incalzesc,as comanda si bobine si diode de la TME.

BOBINA ORIGINALA (30uH):

bobina original.JPG

bobina originala 2.JPG

ALTE BOBINE (30uH) CARE SE INCALZESC ,scoase din surse PC :

alta bobina.JPG

Edited by Rudi82
bobine

Cred ca-i ok asa,a mers toata ziua fara probleme ,nu stiu care-i misterul cu bobina,dar important ca merge nu mai conteaza ca frige 🙂

Multumesc pentru ajutor

Vreau sa fac o modificare: tensiunea Vin=150v ,daca adaug un mosfet extern ca in schema de mai jos este ok ?

Map3249_150v.png

• Like 1