Jump to content
Sign in to follow this  
aureliann

Problema etaj final SONY TA-F 270

Recommended Posts

M5218L au tensiunea maxima de alimentare de +/-18V. Daca au scapat cu -24V pe bara negativa, esti norocos... si nu e imposibil.

Salutare tuturor!

Am reusit sa mai pun mana pe acest amplif si am constatat ca strapul care aducea masa la integratele stabilizatoare era inlocuit de cineva cu o rezistenta de cca 150 k...Am pus strapul si am masurat tensiunile. Sunt foarte aproape de valorile din schema. dar de functionat....nu. Am verificat iarasi tensiunile pe IC 300 si IC 301 si am gasit valori corecte la IC 300. Insa la IC 301 am gasit aprox -13,6 V si pe pinii 1 si 7, unde trebuia sa fie zero.. Oare sa fie acest integrat. Nu vad cum ar putea veni aceasta tensiune din exteriorul acestuia. Stima!

Masoara tensiunea fata de masa pe pinii 3 si 5 de la IC301 si spune cat este.

Ca observatie, la atingerea pin 2 la IC301 se aude oarece brum intr-un canal, in timp ce la canalul celalalt exista pentru scurt timp auditie , evident fara source direct apasat. S-ar putea sa fie necesar de schimbat si IC 300...Multumesc, stima.

Salutare tuturor!

Azi am apucat sa mesteresc ceva la partea de corector al amplifului. Am inlocuit cu incredere integratul IC301 si am obtinut fix acelasi rezultat ca inainte de inlocuire....Am luat o lupa si am urmarit cablajul. Cu greu am depistat cateva fisuri in zona pot. de bas. Le-am acoperit cu fludor si a aparut sunetul pe canalul stang, tonul si balansul se regleaza. Pe pinul 7 al IC301....aceiasi -13-14 V. Am decuplat etajul si de IC300 si de intrarea in etajul final iar tensiunea negativa persista ...Deduc astfel ca ori mai sunt si alte fisuri pe care nu le vad, ori ceva incorect in elementele buclei de reglaj al tonului. Ceva pareri?Multumesc.

1 oră în urmă, aureliann a spus:

Pe pinul 7 al IC301....aceiasi -13-14 V

Dar pe pini 5 si 6 cat este? Bineinteles, totul masurat fata de masa.

Pe 5 si 6, ambele zero V. Insa am observat ca atingand simultan cu degetul bornele cond C403, apare sunetul pe canalul in cauza si dispare lent, odata cu cresterea tensiunii negative la pin 7. Presupun ca e pot de bas, deoarece am suntat portiunea dintre cursor si R405 cu cca 20k si canalul merge, pe pin 7 am 0 Vpostez din nou bucata de schema vinovata de nefunctionarea corectorului pe canalul dreapta

CORECTOR DREAPTA.JPG

Acum 1 minut, aureliann a spus:

Presupun ca e pot de bas

Atunci inlocuieste-l.

Posted (edited)

Asta ar presupune sa le scot pe ambele, ca sunt pe acelasi ax si sa montez macar de proba doua mono. Asta nu stiu cand se va intampla...Stima

SD BOARD.JPG

Edited by aureliann
completare raspuns

Monteaza o rezistenta de 470k...1M in paralel pe C410 - o poti lasa acolo si dupa ce inlocuiesti potentiometrul.

Salutare tuturor! De inlocuit nu prea sunt sanse, nu stiu unde as gasi modelul acesta de piesa. dar voi incerca o spalare cu spray si dupa caz, desfacere apoi (de la caz la caz), reconditionare sau renunt la el. Mai am de asteptat pana sa mai pun mana pe el. Stima.