Jump to content
Sign in to follow this  
aureliann

Problema etaj final SONY TA-F 270

Recommended Posts

Salutare!

Am reusit in sfarsit sa introduc valorile masurate de mine pentru canalul care era bun. Masuratorile au fost facute la intervale diferite de timp, unele la cateva ore distanta. Puteti compara cu schema ca sa va faceti o parere. Cum prind timp reiau si pentru celalalt. Stima.

masurari canal functional.jpg

Salutare tuturor!

In week-end am reusit cateva ore sa ma joc cu pistolul de lipit. Dupa montarea unui 2SK 246 pe canalul drept (initial prajit) si a tranzistoarelor finale bune, am probat etajul final cu superdioda nescurtcircuitata, si functioneaza bine, suna foarte frumos insa din cauza celor 147 mV pe care -i mai am la iesire am legat boxa prin cond. electrolitic. Pe 8R nu se incalzeste semnificativ. Si se aude mai bine decat canalul drept care functiona.

Tesiunile masurate (poza din postul anterior) indicau o problema si aici si am presupus ca ar fi o intrerupere prin tranzistoarele prefinale, ceea ce s-a confirmat cind am extras prefinalul PNP si l-am masurat. Avea o jonctiune intrerupta total si una partial. Dupa inlocuire cu un prefinal echivalent, tensiunile s-au apropiat mult de cele din schema si sunetul s-a imbunatatit. Dar si aici am circa 50 mV la iesire...

pe unde credeti ca ar trebui cautat pentru a reduce offset-ul? Stima!

Ca sa reduceti offset-ul sunt mai multe posibilitati, cea mai comoda ar fi sa inlocuiti unul din rezistoarele R609 si R610 cu un semireglabil, spre ex. de 100 Ohm sau 220 Ohm.

Salutare tuturor!

Multumesc foarte mult pentru raspuns, @donpetru. Nu stiu cand se va intampla, dar abia astept urmatoarea intalnire cu aparatul in discutie, sa fac ce m-ati sfatuit.

Cu timpul am sa ajung si la partea de corectie de ton + loudness care e nefunctionala, trebuie apasat Source Direct.

Stima

schema corector taf 270.JPG