Jump to content

Recommended Posts

Am gasit recent pe ebay.com niste becuri LED:

https://www.ebay.com/itm/E27-E14-E12-B22-LED-Corn-Bulb-5730-SMD-Light-Corn-Lamp-Incandescent-20W-160W/272324589210?hash=item3f67cf769a:m:m2RquKhm-NKFUBlaHHfg0tw&frcectupt=true

la un pret destul de bun. Totusi, ati cumparat asemenea becuri, sunt bune, lumineaza bine si constructiv, daca ati avut curiozitatea, ce diferenta exista intre un BEC LED no-name si unul de firma ? Ma gandesc sa schimb toate becurile din casa cu becuri LED. Se merita ? Scade consumul de energie electrica ? Luminozitatea oferita de LED-uri este multumitoare ?

Merita la banii aceea . Eu am luat din Dedeman la oferta 17lei . Foarte bune . De 1 an nu am avut nici o problema . Sper sa fie la fel calitativ .

Mi se pare ca becurile LED, oricare ar fi ele, ca am cumparat din mai multe locuri, nu lumineaza asa de tare sau bine ca un tub flourescent sau un bec cu halogen. Poate doar mi se pare mie!

Dar la cat costa pe ebay, m-as risca sa cumpar cateva. :scratchchin:

Posted (edited)

In urma cu trei ani, am cumparat de la Auchan becuri LED de 9W cu lumina calda - initial au fost cu 9 lei, apoi au scazut pana pe la 6 lei... Atunci am inlocuit toate becurile cu incandescanta sau flourescente din apartamentul de la bloc cu becoledurile nou cumparate. Surpriza imensa este ca nu s-a ars niciunul pana acum (!!!). Pe holuri, in baie, la diverse veioze  si balcon am cate unul, in bucatarie doua si in camere cate 5 (intrerupatorul dublu le actioneaza 2+3). Consumul a scazut ENORM. In urma cu trei luni am cumparat de la LeroyMerlin zece becoleduri cu 4,50 lei (tot de 9W) si le-am montat in cateva incaperi de la casa si pana acum functioneaza perfect.

Edited by remus68

Multumesc de raspunsuri.

O sa cumpar niste becuri LED, din comert sau ebay.

Din punct de vedere constructiv, astea care functioneaza la 230V ce schema au la baza? E o schema universala sau fiecare producator foloseste schema proprie ? Ma intreb asta poate a avut cineva curiozitatea sa desfaca cateva LED-uri defecte de la diferite firme.

Am desfacut multe becoleduri: unele se alimenteaza prin reactanta capacitiva inseriata inaintea unui redesor rudimentar si limitarea curentului prin rezistenta, altele prin drivere dedicate.