Jump to content
burn.out

Amplificator Hibrid Lampa MOS FET

Recommended Posts

Din graficul armonicilor rezulta ca pe iesirea etajelor cu tuburi armonicile sunt mai mari ca la iesirea amplificatorului !!! Nu stiu ce sa zic, uneori am retineri cu privire la credibilitatea simularilor cu MultiSim ! :scratchchin:

am terminat cablajul astept sugestii intre timp am sa il printez pt verificare dimensiune pini urmand mai pe seara daca nu sunt probleme sa incarc pdf-urile pentru cine doreste sa il realizeze  439271992_schemacablajCOMPONENTE.pdf-000001.thumb.jpg.196b3a0130f8d5ffe351be128f7ea4e3.jpg

Acum 1 oră, prog a spus:

Din graficul armonicilor rezulta ca pe iesirea etajelor cu tuburi armonicile sunt mai mari ca la iesirea amplificatorului !!! Nu stiu ce sa zic, uneori am retineri cu privire la credibilitatea simularilor cu MultiSim ! :scratchchin:

Stai linistit ca nici LTSpice nu este cine stie ce!

Foarte interesanta schema prototip v2 ! 

Posted (edited)

@donpetru, va propun sa creati un topic nou pentru proiectul HT300, deoarece se vede ca a iesit o bulibaseala, din care

pina la urma ne vom incurca in postari, scheme, proiectari si analize.

@gsabac

Edited by gsabac

Posted (edited)

incarc si sursa de alimentare , ca idee aliemntarea filamentelor o voi lasa in curent alternativ sau  o voi face in curet continu continu ?1126915091_sursaamplif-1.thumb.jpg.f3f323325b53c0245680a752738eb6c3.jpg

Edited by burn.out
rectificare

@burn.out au mai ramas pini nefolositi pe pcb. mai trebuiesc "cizelate".

sper sa fie bine acuma :) sa le printez  

schema electrica cablaj sursa.pdf-000001.png

Posted (edited)
Acum 8 ore, burn.out a spus:

am terminat cablajul astept sugestii intre timp am sa il printez pt verificare dimensiune pini urmand mai pe seara daca nu sunt probleme sa incarc pdf-urile pentru cine doreste sa il realizeze 

Sper sa nu va deranjeze sugestiile mele de modificare a circuitului, puteti face dvs. altele pe care le considerati necesare.

Circuitul amplificator are si el probleme, pe care am incercat sa le rezolv ca in poza, la un filament nu am reusit.

632817112_circuitburnOutver02.png.f5b80a5306d7f628e0af9deafd706270.png

Distante intre trasee, trasee lipsa, fara masa unica si masa calda de semnal. In continuare nu are gauri de prindere

si tuburile sunt pe aceeasi parte cu piesele, deci trebuiesc ascunse in cutie si aspectul final va fi fara fason de lampa.

O mare nelamurire este in continuare soclul pentru circuit al tubului 6J1, terminalele ar ar fi pe diametrul de 9,5mm,

dar pe soclul ar putea fi distante diferite, deci daca posedati aceste obiecte ar fi buna o reverificare.

Si condensatorul C5, cu semnul intrebarii, este de alta dimensiune fata de C7?

PS. Cind postati poze eliminati marginile in exces si sa fie mai mari si mai clare, cu cote dimensionale.

@gsabac

Edited by gsabac
  • Like 1

Acum 6 ore, gsabac a spus:

@donpetru, va propun sa creati un topic nou pentru proiectul HT300, deoarece se vede ca a iesit o bulibaseala, din care

pina la urma ne vom incurca in postari, scheme, proiectari si analize.

@gsabac

E buna ideea deschiderii unui topic separat in sectiunea dedicata proiectelor Tehnium Azi. O sa fac lucrul asta dupa ce definitivez HT300mk3. Nu am reusit aseara pentru ca intre timp au mai aparut mici probleme, ma gandesc chiar sa simulez si un etaj cvasicomplementar cu MOSFET etc. Aspectele astea o sa le dezvolt in noul topic.

• Thanks 1

am refacut cablajul 

schema cablaj componeste.pdf-000001.png

schema cablaj.png

• Like 1

Suportati ceva critici(constructive)?
- Daca alegeti varianta "colturi tesite" - pai atunci faceti-le pe toate
- Distanta intre zone de cupru paralele sa fie egala pe toata lungimea
- Coliniaritatea traseelor
- Dimensiunile diferite ale aceluiasi traseu care nu sunt centrate
- Gaurile sa fie centrate pe mijlocul traseului

Mai trebuie cizelat putin si este aproape gata, felicitari!

1209417371_schemacablajcomponestev2.png.a19555226d89eb9a27b6270d15aeac05.png

Masa de putere nu trebuie sa treaca prin masa de semnal, se formeaza bucle de masa care pot produce multe nejunsuri,

oscilatii, hum, distorsiuni, de aceea am intrerupt-o si am pus un strap cu diametrul de 1mm. Condensatorul C7 urcati-l putin mai sus

si ingrosati masa la coltul cu borna de +250V, Rezistenta R11 este de dimensiuni normale si veti face loc pentru borna de +250V.

Pastrati distanta de siguranta de 1,5mm fata de masa oriunde este tensiune mare, 250V, vedeti si zona cu portocaliu.

Pentru un aspect mai elegant rutati colturile la 45 de grade, peste tot unde se poate.

Succes!

@gsabac

burn.out, vezi ca scrisul pe bottom trebuie sa apara in oglinda ca dupa imprimare pe cablaj sa fie citibil. Dupa aceea, am vazut capacitorul C8 prea aproape de tub, idem C5. 

Posted (edited)

1450872424_AMPHIBRIFFINAL.pdf-000001.thumb.jpg.c9eaecd8e9972e214467e4fcfbb9e12c.jpgsper sa fie bine acuma .... pfffff ...:))

Edited by burn.out
am omis un element

Domnule @burn.out folositi colturi tesite la 45 grade la toate traseele. Nu mai insir problemele, le-am incercuit.
pcb.thumb.jpg.0034657dc9c8ff279b7a18e2c87981fa.jpg

• Like 1