Sari la conținut

Proiectul 68


viobio

Postări Recomandate

Diafonia in 95% la suta din cazuri e un fenomen (simplu) si de semnal mic. Ea se intampla in calea de semnal unde impedantele sunt mari si cuplajele parazite sunt mult mai probabile. (in preamplificatoare) si de cele mai multe ori are cause simple - cabluri proaste, neadaptare de impedanta, ecranaj prost in circuitele de semnal mic.

Diafonia are origini mecanice de multe ori, vibratii la dozele de pick-up sau suportii mecanici ai microfoanelor sau prin proximitate la pistele audio la inregistrari magnetice (multe sunt din trecut nu mai exista la inregistrarile digitale) - diafonia 

cine mai stie despre instrumente muzicale, stie ca in cutiile rezonanta ale instrumentelor se aud si instrumentele vecine nu numai sunetul instrumentului gazada. Corzile pianului din orchestra sunt modulate si de tobe. (undele sonore misca peretii cutiei de rezonanta de la alt instrument) de exemplu la o inregistrare stereo a unei orchestre nu exista separatie clara L/R de la sursa. la inregistrarile de studio unde se poate face o separatie (ca sunt in cabine diferite instrumentele) este se mixeaza pe ambele canale L+R cu atenuarile dorite altfel o sa sune ca albumele Beatles din '67 unde chitara se aude numai in L si tamburina numai pe R. (adica deloc natural)

Diafonia post amplificator e cea mai mare adica simpla amestecare a sunetului prin reflexii multiple cu obectele din jur. Cine zice ca poate detecta diafonia cu urecehea la redarea unei surse muzicale ori e Robocop ori are numele de familie Tektronix. Nu cred ca exista un panatean care sa auda cu urechile un nivel de -20dB atenuat de pe un canal care sa fie suprapus (si asemanator) pe canalul celalalt.

ce incerc sa spun e ca diafonia exista si este mult mai mare in afara amplificatorului, in amplificator e o problema mica si usor de masurat combatut foarte usor de localizat cu masuratori (nu cu urechea)

separtia spatiala a sunetului e imposibil de realizat cu urechea

Stiu exact despre ce vorbesc cand e vorba de sunet si cum se propaga - am un patent inpreuna cativa cercetatori de la Intel in care am construit o "camera de luat vederi acustica" care poate separa spatial surse acustice cu (FPGA folosindu-ne de Beamforming)

https://patentimages.storage.googleapis.com/19/8a/10/9fda96ccf20a3c/US9736580.pdf

deci pe mine ma lasa rece astia cu care aud mai bine ca pisicile si amplificatoarele lor au sunet "cald"

 

Revenind la proiectul 69 - sunt absolut sigur ca nu sufera de diafonie, e un proiect curat, pacile realizate in regim de amator sunt foarte bine realizate si faptul ca proiectul a fost crescut de la 0 la 100% este de admirat.

Atentie la tensinile mari! - asta pentru incepatori (dar si avansatii se curenteaza - de multe ori mai rau ca incepatorii)

RR

 

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata și proiectul 68 , am tras tare să il termin , să il prezint si pe acesta Duminică , la audiție .

Am reglat Ua un pic mai macă ...428V  să se mai rodeze un pic tuburile , după câteva zile de audiție o cresc la 440V  să cad mai bine pe Raa , am trafuri de ieșire cu Raa 6k6 .

Primele masuratori 

Putere 29w , sarcină 8 ohmi , 1000hz 

THD 0,48% la puterea de 29w , 1000hz .

IMG_20190326_192851.jpg

IMG_20190326_192909.jpg

P67 final.jpg

Ua , bias.jpg

0,48% THD , 15,2V RMS , 8 ohmi , 1000hz.jpg

15,2V RMS  ,29w , 8 ohmi , 1000hz.jpg

z.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock