Sari la conținut

Sfat sursa reglabila (0-50)V, (0-5)A


Postări Recomandate

Nu stiu care este D5. Diferenta dintre schottky , fast recovery si o redresoare normala o gasesti in descrierea fiecarui tip de dioda in datasheet. Citeste-l.

In ce priveste cealalta dioda, gandeste-te la faptul ca poti conecta un consumator cu polaritatea gresita. La fel, dimensionarea ei o faci dupa caracteristicele sursei, tensiune/curent. Dioda o alegi dupa datele de catalog,curent suportat, tensiune de lucru, tensiune inversa...

 

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D2 si D5 au vreun efect asupra aparitiei unor forme de oscilatie a sursei atunci cand iesirea este in gol sau atunci cand la iesire este conectat un consumator ?

Intreb acest lucru pentru ca, azi am verificat sursa cu osciloscopul (pe iesire), atat cu sarcina cat si fara sarcina, si am folosit in locul lui D2 si D5 doua diode de tipul 1N5408. Abia maine vor ajunge si diodele din schema. Si vreau sa stiu daca verificarea pe care am facut-o azi cu osciloscopul este valabila.

Din ce am invatat eu pana acum, aceste diode intra in functiune atunci cand se alimenteaza consumatori inductivi (motoare) sau atunci cand se conecteaza la iesirea sursei un acumulator, care in anumite situatii ar putea sa alimenteze sursa cu curent, dinspre acumulator spre sursa. Va rog sa ma corectati daca am gresit...

lm324_power_supply.PNG

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca D2 , D5 si D6 nu au rol activ in stabilizarea de tensiune sau de curent, in mod firesc nu pot cauza autooscilatii.

Problema cu D5 si D6 este ca nu realizeaza nicio protectie, deoarece la conectarea unui acumulator invers tot circuitul de intrare

 sau diodele se topesc instant, de aceea in serie cu iesirea se monteaza o siguranta termica de curent adecvat, care intrerupe

 legatura dintre stabilizator si acumulatorul conectat invers. La aceasta schema protectia la scurtcircuit este foarte lenta datorita condensatorilor

 C2 si C5 de 1nF si tranzistorii finali sunt suprasolicitati cu pulsuri mari de curent, ce pot duce la scurtcircuitarea lor. Deasemenea in lipsa

condensatorilor pe iesire pot apare oscilatii in functionare si supratensiuni la folosirea comutarii DC_OFF sau la cuplarea-decuplarea unor sarcini.

Mai sunt si alte problema de conceptie, dar de ordin secundar si pe global stabilizatorul este aproape de laborator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, gsabac said:

La aceasta schema protectia la scurtcircuit este foarte lenta datorita condensatorilor

 C2 si C5 de 1nF si tranzistorii finali sunt suprasolicitati cu pulsuri mari de curent, ce pot duce la scurtcircuitarea lor.

Ce pot face ca sa reduc timpul de raspuns al protectiei pentru a evita distrugerea transiztorilor ?

Daca reduc valoarea lui C2 si a lui C5, atunci s-ar putea ca sursa sa oscileze ?

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, gsabac a spus:

si tranzistorii finali sunt suprasolicitati cu pulsuri mari de curent, ce pot duce la scurtcircuitarea lor

Imi puteti explica cum se intampla asta? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolvarea se poate face prin teste practice sau simulare pe calculator, cu masurarea amplitudinii si latimii pulsurilor de curent,

 corelate cu tensiunea si puterea instant disipata pe tranzistori, ca in final sa fie comparata cu graficele din fisa tehnica a tranzistoarelor,

 ca in poza de mai jos pentru un tranzistor 2N3055.

 

   image.png.57f4a48c33cfc92d344f4e46ce36dd0d.png

Acesti curenti mari sunt generati prin intermediul puntii redresoare si sustinuti de descarcarea condensatorilor de filtraj.

Ca idee generala, condensatorii pusi pentru a elimina autooscilatiile sa fie cit mai mici, zeci de pF sau chiar 100pF si depinde de schema.

O metoda general valabila este introducerea unui circuit auxiliar de protectie rapida, independent de circuitele operationale.

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, gsabac said:

Ca idee generala, condensatorii pusi pentru a elimina autooscilatiile sa fie cit mai mici, zeci de pF sau chiar 100pF si depinde de schema.

Va referiti la C2 si C5 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule @gsabac, faceti o mare eroare de interpretare al graficului SOA! Tranzistorul de putere mentionat (2N3055) este elementul regulator-serie de putere intr-o sursa LINIARA si nu in comutatie cu frecventa de 2kHz (perioada T=500us). In acest caz, aria de functionare sigura a acestui tranzistor este delimitata cu linie intrerupta si are scrisa mentiunea "dc". Deci, la o tensiune VCE=40V corespunde un curent IC max de aproximativ 2,8A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Mihai3 a spus:

Va referiti la C2 si C5 ?

Da, dar in aceasta schema este posibil sa nu se poata micsora, deoarece poate intra in autooscilatii, fenomen amplificat de lipsa condensatorilor pe iesire.

Acum 17 minute, remus68 a spus:

Domnule @gsabac, faceti o mare eroare de interpretare al graficului SOA! Tranzistorul de putere mentionat (2N3055) este elementul regulator-serie de putere intr-o sursa LINIARA si nu in comutatie cu frecventa de 2kHz (perioada T=500us). In acest caz, aria de functionare sigura a acestui tranzistor este delimitata cu linie intrerupta si are scrisa mentiunea "dc". Deci, la o tensiune VCE=40V corespunde un curent IC max de aproximativ 2,8A.

La un scurt pe iesire rezulta pulsuri de curent scurte, zic pulsuri deoarece pot fi mai multe in functie de contactul care face scurtul,

 cu o intensitate mult mai mare decit curentul de regim continuu. Aceste pulsuri se datoresc intirzierii dintre senzorul de curent si comanda de oprire

 efectiva a curentului prin tranzistorii finali, este ceva similar curentului de cross-conductie in lipsa unui "dead-time" la convertori, fenomen amplificat de timpii

 de comutatie mult mai mari la tranzistorii bipolari de putere.

@gsabac

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, gsabac a spus:

La un scurt pe iesire rezulta pulsuri de curent scurte, zic pulsuri deoarece pot fi mai multe in functie de contactul care face scurtul,

 cu o intensitate mult mai mare decit curentul de regim continuu.

Da, domnule @gsabac. Pe o perioada de timp limitata, pana in momentul cand intra in functiune limitarea de supracurent la iesire, tranzistorul poate functiona la parametrii mentionati de dumneavoastra. Eu am crezut ca luati in considerare acei parametri din graficul SOA pentru situatia de functionare normala pe durata nelimitata de timp. 

Sa ne auzim cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreo metoda prin care se poate determina intensitatea pulsurilor de curent care strabat tranzistoarele de putere in momentul in care se face scurt circuit pe iesire ? Daca da, care este aceasta si cum se poate aplica la sursa despre care se vorbeste ?

Nici nu mai stiu, e "safe" sa folosesc sursa sau la un moment dat vor plesni tranzistoarele daca fac un scurt accidental ?

 

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gsabac In datasheet este precizat un curent maxim de 5A la o cadere de tensiune de 40V (Uce). Daca pun 4 tranzistoare, curentul maxim va fi 4x5=20A. Transformatorul pe care il folosesc este de 160VA si are tensiunea secundara de 24V. Nu reusesc sa imi dau seama cat este curentul maxim de scurta durata debitat de transformator. Aici mai intra, asa cum ati spus dvs, si descarcarea condensatorului de filtare. As vrea sa masor acest curent, dar nu stiu cum. Tot ce am descoperit pana acum pe internet este cum se masoara curentul cu osciloscopul folosind o rezistenta de sunt.

Editat de Mihai3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Am avut o pana de curent!

Curentul maxim poate fi de 40V/0,22ohm=181A, dar este limitat de excitatia maxima a tranzistorilor si de saturatia lor

  si trebuie sa stiti ca un electrolitic de 10000uF poate debita pulsuri scurte de sute de amperi.

Masuratoarea curentului de pulsuri real se poate face masurand tensiunea pe rezistentele de limitare, cu un osciloscop cu memorie declansat.

Se masoara varful de tensiune si cu legea lui Ohm se determina varful de curent.

Cand imi fac putin timp liber am sa raspund userului @Ovidiu, cu o simulare pe computer, pentru un stabilizator asemanator.

PS. Numai facand scurturi cu tranzistorii fierbinti la maximum va puteti da seama daca rezista!

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi renunta la aceasta schema chiar daca sunt la a 5-a pe anul acesta. 

Va rog frumos, daca puteti, sa imi aratati o schema care are si pcb si toate informatiile necesare pentru ca sa o pot construi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Mihai3 a spus:

Voi renunta la aceasta schema chiar daca sunt la a 5-a pe anul acesta. 

Va rog frumos, daca puteti, sa imi aratati o schema care are si pcb si toate informatiile necesare pentru ca sa o pot construi.

Daca ati facut 5 puteti face si mai departe, succes la constructii!

Nu am un proiect pentru dumneavoastra. Eu construiesc doar surse concepute de mine, circuite realizate  prin desenarea

 cu marker Rotring de 0,5mm direct pe circuit si care pina acum datorita complexitatii nu au putut fi reproduse de nimeni,

deci nu am garantia conferita de o serie zero.

@gsabac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock