Sari la conținut
Mihai3

Pareri PCB realizat cu programul Kicad

Postări Recomandate

Am reusit sa rezolv ceva ceva cu sursa, sper sa functioneze. 

Schema pe care am lucrat azi e atasata.

0-38V, 0-3A - .jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postat (editat)

Am reusit sa remediez problema, dar am observat ca, curentul care trece prin 2N3055 (eu am folosit TIP3055) nu este acelasi pentru ambii tranzistori. Astfel pentru un tranzitor caderea pe R=0.22R este 0.196V, iar pentru celalalt este 0.22V (aproximativ).

0-38V, 0-3A - .jpg

Editat de donpetru
Indepartare citat

Partajează acest post

Link spre post

Diferenta de curent nu este mare, deci sursa poate functiona fara probleme asa cum este.

In ceea ce priveste masuratoarea poate sa fie una din urmatoarele probleme:

- masuratori incorecte datorate unor oscilatii. Pe iesire trebuie pus neaparat un condensator de minin 100uF;

- tranzistori din loturi diferite cu Vbe diferit;

- unul din tranzistori se incalzeste mai mult si scade Vbe, de aceea este cadere mai mare pe rezistenta din emitorul lui.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 16 ore, Mihai3 a spus:

Mi-ar putea cineva explica cum se face corect un proiect de electronica ? Am urmarit tutoriale pe internet, am facut pana acum multe proiecte, toate au functionat....

Sunt la al 3-lea proiect in ultimele 2 saptamani si nu merge niciunul cum ar trebui...

Azi am abordat o noua schema de sursa cu tranzistoare si tensiunea de iesire imi sta permanent la 32Vcc... Maine am sa incerc sa il depanez.

Mai sus te-am intrebat unde este pe cablaj LM317 (IC2) ??? Nici un raspuns. Ba mai mult, ai deschis alt topic.

Daca tot treci de la un proiect la altul, mai mult ca sigur nu o sa-ti iasa niciunul. Asa ca, fii consecvent. Cand incepi ceva du la bun sfarsit proiectul.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

@ionut90 Atasez o imagine cu punctele in care se conecteaza LM317.

In ceea ce priveste schema cu 2x2N3055 (cea din prima postare de pe pagina 2), am reusit sa o fac sa functioneze. Am incercat cu 2xTIP35C, dupa care am montat 6xTIP35C, care erau de la un proiect mai vechi. Am masurat curentul care intra in bazele celor 6 TIP35C, si este de 123mA, cu o sarcina de 6.43A la o tensiune de iesire de 19.3V. BD140 (T2) l-am montat pe un radiator din sursa de PC. In aceasta situatie, sursa va functiona bine cu cei 6 TIP35C ? Nu vreau sa ii maresc curentul de iesire. Doar cat vreau mai multe tranzistoare, pentru a nu fi asa de solicitati.

conectare _lm317.jpg

Editat de Mihai3

Partajează acest post

Link spre post
La 03.03.2019 la 15:47, Ovidiu a spus:

Mie nu-mi plac ''scamele'' alea de cupru ramase in mod automat de la soft.

Nici mie... In cazul unor montaje din domeniul "audio", mai ales daca este vorba de sensibilitati ridicate la intrare si/sau impedante mari, prezenta lor poate micsora semnificativ raportul semnal/zgomot sau pot duce la aparitia autooscilatiilor, mai ales in cazul etajelor cu amplificare ridicata.

Partajează acest post

Link spre post

Exact. De aceea prefer sa-mi fac eu traseul de masa, chiar daca ma largesc putin cu dimensiunile placii. 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.