Jump to content
Sign in to follow this  
viobio

Amplificatorul lu' colegul niksound

Recommended Posts

Colegul nostru niksound s-a implicat in acest proiect , a făcut cablajele imprimate " de probă " , am căzut de acord cu el să il sprijin să ducă la bun sfârșit construcția acestui amplificator , niksound fiind primul care sparge gheața cu acest proiect.

Am plantat eu un canal si sursa de alimentare , un canal o să il planteze el .....cu componente .

Ampul va fi un PP clasă AB1 , negativare fixă .

Pentru a fi cu usturime cât mai mică la buzunar , am ales să configurez amplificatorul pentru tuburi rusești , care se găsesc mai ușor ( in țară ) , sunt mai ieftine .

Ampul va folosi urmatoarele tuburi :

4X6P3C-E ( se pot folosi si 5881,6L6,6L6GC, KT66) 

2X6H2P/6H2P-EV ( se pot folosi si ECC83/12AX7 , filamentele alimentate la 12,6V )

2X6H1P/6H1P-EV ( se pot folosi si E88CC/6DJ8/6922) 

Transformatoarele de iesire sunt acestea https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Outputtransformer/Audio-PP/Hammond-1650H::1249.html

Transformatorul de alimentare https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Power-Transformer/Fender/TT-Powertransformer-Fender-Style-Twin-100-Universal::7779.html

Am desenat eu sursa de alimentare , configurată pentru acest amplificator , transformatorul de alimentare are o infasurare de 2X3,15V pentru filamente , se renunță la stabilizarea tensiunii care alimentează filamentele tuburilor .

niksound trebuie să mai facă o mică " plăcuță " cu un stabilizator care asigură alinentarea G2 cu 300V . Tranzistorul trebuie montat pe un mic radiator , se poate folisi orice tranzistor NPN cu Vce mai mare de 400V, eu am pus pe schemă , folosit in montajele mele , un BU508AF sau DF , nu contează terminația .

Este ceva cheltuială , dar ........ odată îți faci amp cu tuburi , nu trebuie să il faci imediat

Dacă sunt întrebări.......sunt prin zonă .

Sa vedem ce iese .....

584608641_PSUSchematicTUBETEHNIUMAmplifierrev.7.thumb.png.1975ed79333bdcc33a4c5a57a7204387.jpg

Schematic Tehnium TUBE Audio Amplifier - vers.1.1.0.jpg

IMG_20190213_143928.jpg

IMG_20190214_101359.jpg

tt-tw100-pw (1)_0.jpg

1650H (1)_0.jpg

6L6 AB1.jpg

IMG_20190212_183834.jpg

IMG_20190212_183821.jpg

IMG_20190212_183759.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
  • Thanks 1

Ma bucur ca colegul de forum @niksound a trecut la abordarea unui amplificator pe tuburi. Sper si eu sa vand seturile de PCB-uri SA100 ca sa mai strang ceva banuti pentru un asemenea amplificator. „Doamne Ajuta”! 

Spor la mesterit, tuturor!

• Like 2
  • Thanks 1