Jump to content
Mihai3

Stație de lipit - Pensol Iron N - 48W

Recommended Posts

Posted (edited)

Am cautat pe internet si am gasit o schema, pe care as vrea sa o construiesc, dar inainte de a incepe lucrul, vreau sa intreb cateva lucruri:

1. Nu gasesc valorile de 3k1,3k2, 2k4 si 50R (R7, R8, R24, R13, R5, R2, R22) - ce valori s-ar putea folosi aici ? Se poate folosi 3k3, 2k7 si 47R ?

2. Acest circuit are protectie la decuplarea accidentala a termocuplului ?

3. Daca este un circuit relativ bun, as putea sa fac un layout, dupa care sa il incarc pe forum sa il poata utiliza si alte persoane, daca vor avea nevoie.

aoyue.thumb.PNG.0cfeabe87a94372ba631e45281f38041.PNG

Edited by Mihai3

Posted (edited)

Am observat o posibila greseala, la IC1D, in datasheet pinul 13 este intrare inversoare, in timp ce pinul 12 este intrare neinversoare, dar pe schema din mesajul anterior e invers notat.

PS: am lamurit, erau notati gresit pinii, 12 in loc de 13 si 13 in loc de 12.

Edited by Mihai3

@Mihai3, inca odata felicitari pentru site-ul de internet, "Atelierul lui Mihai"

Este o schema mai completa, cu reglaje de calibrare a temperaturii minime si maxime, asa este cu pinii si din trimerul W4 se regleaza circa +19,5mV, care corespunde temperaturii maxime si asa inteleg eu functionarea; daca tensiunea este mai mare decat circa 20mV, incalzirea este oprita, dar si atunci cand termocupla este intrerupta sau deconectata.

Banuiesc ca schema este mai complexa, deoarece lipseste partea a 4-a din circuitul 324. Am dedus acesta din elementele de circuit IC1B care nu au nici un rol activ in afara de R13 si care este locatia de unde ati gasit acesta schema?

O schema cu valorile cerute este in poza, cu completarile necesare amorsarii triacului de putere.

548250449_statieMihai3cuprotectie.thumb.jpg.fda7a722c69d7ab2a83544ee29551887.jpg

Pe schema am aratat conexiunile necesare pentru o functionare corecta. Schema o puteti experimenta cu C3 condensator cu dielectric plastic si C2 de 2200uF la 25V, iar rezistenta R13a poate lipsi daca se tatoneaza R25. De fapt are rol numai daca termocupla este intrerupta sau deconectata.

Puteti experimanta schema, aduce un surplus de facilitati cu observatia ca este oarecum mai greu de reglat, poate instabila daca LED-ul are tensiunea mai mare de 1,5V si cu completarea necesara amorsarii triacului de putere.

@gsabac

• Thanks 1

Posted (edited)

Am gasit un manual de instructiuni, de la o statie de lipit Aoyue, in care este prezentata atat schema cat si cablajul.

Manualul se poate descarca de aici: https://drive.google.com/open?id=1kEer0rYT_XwTSouBDowjO1YsyML8-Gcs

Din pacate nu am reusit sa il incarc pe forum (are dimensiunea prea mare).

Am construit deja statia prezentata in manual, dar inainte ca dvs sa imi scrieti mesajul anterior. Am testat-o si este functionala, dar inca nu am testat partea cu "daca tensiunea este mai mare decat circa 20mV, incalzirea este oprita,"

Daca schema amorsarii triacului ramane ca in schema originala, atunci pot sa apara probleme ? 

Ati mai spus ca din trimerul W4 se regleaza temperatura maxima, in schimb eu observ ca din W4 se regleaza temperatura minima... gresesc eu ?

Eu am reglat din W4 temperatura minima (undeva la 8-9mV) iar din W2 am reglat temperatura maxima (19.5mV). Nu stiu daca e corect, poate ma lamuriti...

Edited by Mihai3

Ok, am studiat pdf-ul, este tot un operational lipsa si circuitul care nu are nici un rost.

In legatura cu functionarea, probabil ca ati conectat R22 la terminalul legat la mijloc, care vine de la transformator, caci altfel nu poate primi comanda de la masa pentru poarta(gate), probabil tot o eroare de editare a conexiunilor triacului. Schema de comanda poate ramane asa cum functioneaza.

In legatura cu functionarea si reglajele, eu m-am gandit ca functioneaza cu borna pozitiva a termocuplei la masa, dar acum va intreb daca este asa la conectorul de pe schema? Pe schema se specifica o rezistenta pentru letcon de 18-23 ohmi, adica cam 25-30W si o termocupla cu rezistenta de 1,2-1,5ohmi, deci merge si cu 50W. Eu cred ca ar trebui sa nu mai incalzesca cu o conexiune a termocuplei deconectata si sa functioneze continuu daca este scurtcircuitata.

Si vechia schema pe care ati folosit-o, daca conectati o rezistenta de 100K de la termocupla la +12V asigura acesta protectie, ca in schema hakko-936-gordak-952.

hakko-936-gordak-952-diy-analog-soldering-station-schematic-1-638.jpg.8a2e0ee5e49ecbb62a8f4aab37a6cae2.jpg

@gsabac

• Thanks 1

Posted (edited)

Am incercat sa reglez statia astfel incat letconul sa se incalzeasca la o temperatura la care tensiunea termocuplului este mai mare decat 20mV si am ajuns pana pe la 22mV, dar nu s-a oprit alimentarea letconului. Gresesc eu undeva sau statia nu are circuit care sa opreasca alimentarea letconului ? Reglajele le-am facut rotind de W2 si W4. Inteleg ca e si riscanta operatiunea aceasta, deoarece presupune incalzirea letconului la o temperatura mare...

On 8/20/2019 at 8:10 AM, gsabac said:

daca tensiunea este mai mare decat circa 20mV, incalzirea este oprita,

Edited by Mihai3
  • Like 1

@Mihai3, vad ca nu doriti decat sa purtati propriul dialog pe inainte si desi am incercat sa ajut cu multe optiuni nu am primit nici un raspuns. Replica cu tensiunea de 20mV se referea la continutul din postare, asa cum am gandit eu functionarea.

PS. Confirmati daca doriti sa realizati o completare a schemei realizate sau sa cautati alta schema pe internet.

Pentru protectia la supratemperatura, asa cum v-am aratat mai inainte schema este incompleta, adica a fost stearsa o portiune din ea.

@gsabac

Nu doresc sa realizez o completare a circuitului si nici sa caut alta schema, deoarece: Avand in vedere faptul ca aceasta schema a fost si poate ca, inca mai este folosita in statiile de lipit fabricate de Aoyue, dupa parerea mea este o schema cat de cat buna si sper sa imi satisfaca cerintele necesare.