Jump to content
alinuts

problema sunet amplificator

Recommended Posts

am uitat de finali scuze

B-C=529

B-E=530

Dar finalii intre colector si emitor asa cum v-am rugat?

Daca nu sunt in scurt, cred ca aveti toate piesele bune si puteti trece la masuratori cu voltmetrul si ampermetrul, fara semnal la intrare.

Pentru inceput masurati tensiunea continua intre iesirea de difuzor si masa ( puneti o rezistenta de 100 ohmi in loc de difuzor)

cu o valoare pina la 100mV si caderile de tensiune pe rezistentele din emitorii finalilor, ar trebui sa fie valori mici de ordinul milivoltilor sau zeci de mV.

@gsabac

buna 

am masurat tensiunea pe iesire difuzor, este de -0.24mv

iar pe rezistente nu mi arata nimic

Edited by alinuts

schema.jpg.fd2b758e91866ddb19626d52a251f324.jpg

am incercat sa masor cu intrarea la masa, si mi a dat tensiunile notate in desen

Pina aici este bine, tensiunile sunt corecte si tensiunea de pe iesire este buna, acum puteti cupla un difuzor

si sa aplicati semnal la intrare.

Probabil ca sunetul va fi distorsionat puternic la nivel mic si mai putin la nivel mare, dar pentru inceput verificati

daca aveti putere la iesire, fara a exagera. Pentru micsorarea distorsiunilor trebuie adusa o modificare schemei

prin adaugarea unei rezistente mici in serie cu diodele sau mai bine a unui trimer, cu ajutorul caruia sa se poata regla curentul de mers in gol(bias)

al finalilor. Totusi verificati cablajul ca nu cumva aceasta rezistenta sa fie inclusa, de exemplu sub forma unei rezistente SMD miniatura.

Un 30 mA ar fi normal si caderea de tensiune pe rezistentele de 0,22 ohmi ar fi de circa 6,6mV, rotunjit 7mV.

@gsabac

buna

am conectat difuzorul,si la volum mic de aude bine

dar cand ridic volumul incepe sa distorsioneze

iar tranzistorul c9015  se incalzeste tare

nu exista nici o rezistenta smd sau alta in serie cu diodele

O explicatie ar fi ca tranzistorul 2N5551 este montat gresit pe circuit si c9015 debiteaza direct pe finali sau ca finalul de sus are amplificarea mica.

Cred ca ar trebui sa vedeti corespondenta terminalelor din documentatiile pdf si circuit.

Mai am o intrebare, nu cumva tensiunea de alimentare scade la auditie mai puternica?

@gsabac

Tinand cont de faptul ca etajul final este alimentat la 60V, utilizarea unor "BC"-uri ca pilot si prefinali poate fi considerata o gluma "chinezeasca"... Tranzistorii finali au un factor de amplificare de 20, asa ca in pozitiile mai sus mentionate se preteaza a se monta cel putin BD139/140. Deasemenea, tot o gluma este si montarea rezistentei de 4K7 ca sarcina a pilotului... 

• Like 1

buna 

am schimbat prefinali cu bd139/140 ,si tranzistorul pilot cu bd 140 

schimbarile s au simtit, pot da volumul tare, dar am observat caci tranzistorul pilot se incalzeste foarte tare,la fel si rezistenta de 4k7

Edited by alinuts

@Alinuts, te rog sa precizezi urmatoarele:

1. Ce valoare are rezistenta din emitoarele tranzistoarelor din diferential?

2. Ce valoare au rezistentele din colectoarele tranzistoarelor din diferential?

3. Ce valoare are rezistenta din emitorul pilotului?

4. Masoara (fata de masa) tensiunea din colectorul tranzistoarelor din diferential.

5. Masoara (fata de masa) tensiunea din emitorul pilotului.

6. Masoara tensiunea la bornele rezistentelor din emitoarele tranzistorilor finali.

7. Masoara tensiunea (fata de masa) la iesirea amplificatorului (tensiune continua).

8. Masoara tensiunea pe barele de alimentare si precizeaza cel putin o zecimala.

Masurarile tensiunilor se vor efectua cu amplificatorul alimentat, dar fara semnal la intrarea amplificatorului.

Masurarile rezistentelor se vor efectua cu amplificatorul nealimentat si cu un terminal dezlipit de pe placa.

Edited by remus68

buna

am masurat si valorile sunt:

1.32,4k

2.tranzistor 1=3,24k ,tranzistor 2=3,26k

3.100ohm

4.tr1=26,2v  ,tr 2 =26.0v

5.26,9v

6.0,00v

7.-0,21v

8.+27,4v/-27,4v

Daca ai piese la dispozitie, poti incerca sa inlocuiesti rezistentele din colectoarele tranzistoarelor din diferential cu cate o rezistenta de 1K6, iar in emitoarele lor cu una de 18K. Deasemenea, in serie cu cele doua diode amplasate intre bazele prefinalilor ar trebui montat o rezistenta semireglabila de 100... 250 ohmi (initial reglata la valoarea de zero) din care sa ajustezi curentul de mers in gol.

buna 

am montat rezistentele,rezultatul:

+/-1.2v in bazele prefinalilor

-0,700mv  in emitor diferential

0,600mv la bornele rezistentei de putere pe partea pozitiva

0,00mv pe rezistenta de pe partea negativa

prefinalul de pe partea negativa bd 140 se incalzeste tare 

acum la volum mai mare distorsioneaza