Jump to content
alinuts

problema sunet amplificator

Recommended Posts

buna 

am primit de la un prieten amplificatoeul skytronic defect,l am desfacut si avea finali arsi,asa ca i am schimbat dar se aude bine doar la volum mic ,cu cat cresc volumul distorsioneaza , am incercat sa scot scema, dar nu am reusit sa vad toate valorile ,trnanzistorul driver de pe partea pozitiva se incalzeste tare.multumesc

Verifica rezistentele din jurul acestuia si tensiunile. De obicei cand se ard finalii, trag dupa si si alte componente.

cum pot sa micsorez o poza sa o potez multumesc

Acum 10 ore, alinuts a spus:

Foloseste un program pentru asta cum ar fi ACDSee.

am schimbaat putin pe aceasta schema cum sunt la mine aproximativ

schema.jpg

rezistentele trebiue sa le scot din circuit sa le mesor?

Postati una - doua imagini cu interiorul acestui amplificator.

Nu toate rezistoarele necesita scoaterea unui pin din circuit ca sa fie verificate corect. Depinde de rolul lor in schema.

Acum 4 ore, alinuts a spus:

am schimbaat putin pe aceasta schema cum sunt la mine aproximativ

In schema postata de tine mai lipseste cel putin o rezistenta inseriata cu R11 si un condensator electrolitic amplasat cu minusul spre punctul comun al rezistentelor de mai sus si cu plusul spre iesirea amplificatorului.

La 02.02.2019 la 13:56, alinuts a spus:

Incarca poza cu Paint - program grafic specializat din Windows. Pozitioneaza partea stanga/sus a pozei in partea stanga sus a editorului grafic. Daca vrei sa selectezi din poza o arie cu dimensiunile aproximative ale unui format A4, atunci selectezi din meniul Image, submeniul Atributes. In caseta de dialog care apare, setezi pentru width valoarea 1200, iar pentru height valoarea 800, daca pozitia formatului este de tipul landscape, sau setezi pentru width valoarea de 800 si pentru height valoarea 1200, daca dimpotriva ai formatul intr-o pozitie de tip portrait. La capitolul units, setezi pe pixels, iar la capitolul colors, setezi pe colors. Un asemenea format, in mod sigur forumul ti-l va afisa ca tabneil. Ramane sa stabilesti prin tatonari care sunt valorile maxime pentru width si height, pana la care forumul ti-l afiseaza in aceasta forma. Daca formatul este insuficient pentru a acoperi aria utila a imaginii, atunci aceasta se poate subimparti in mai multe zone, fiecare putand a fi incarcata ca poza de sine statatoare.

Edited by ola_nicolas

Si nu se poate vedea nimic ca nu am acces sau cine stie de ce, de aceea va intreb de ce nu selectati imaginea din Paint cu Select->Select All,

apoi Copy si direct Paste in pozitia aleasa din textul topicului.

@gsabac

buna am reusit pana la urma sa reduc dimensiunile 

in paint la resize, de la 100 vertical la 10, si orizontal la fel

de la 3mb la 64kb

20190201_2312482.jpg

20190202_164132.jpg

20190203_2019453.jpg

20190203_2113293.jpg

Edited by alinuts

Circuitul arata bine, neexfoliat si tranzistorii driver sunt pe socluri.

Schema am redesenat-o corect si arata ca in poza. schema.jpg.fd2b758e91866ddb19626d52a251f324.jpg

Mai intii masurati tranzistorii si diodele scoase din circuit si rezistentele de 0,22 ohmi in circuit si postati rezultatul

@gsabac

buna,

cred ca am masurat bine

diode 1n4148=520,521

tranzistori,

c9014 = b-c=542,b-e=543, hfe= 324

c9015= b-c=541, b-e=541 ,hfe=344

2n5041= b-c=535, b=e=535, hfe=180

2n5551= b-c=538, b-e=539, hfe=199

rezistentele=0,09 ,0,08 pe scala de 200 ohm

Pina aici este bine, rezistentele mici sunt greu de masurat, se pare ca nu sunt intrerupte, dar banuiesc ca valorile nu sunt masurate corect.

Nu ati aratat nimic despre finali, barem B-E, B-C si colector emitor sa nu fie scurtcircuitati.

@gsabac