Sari la conținut

Totul despre tuburi - de la A la Z


ionut90

Postări Recomandate

Ar fi utile si niste scheme de etaje simple si explicate, pentru preamplificatoare si amplificatoare, eventual cu calcule sumare

 pe caracteristici, pentru stabilirea punctelor de functionare.

@gsabac

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, gsabac a spus:

Ar fi utile si niste scheme de etaje simple si explicate, pentru preamplificatoare si amplificatoare, eventual cu calcule sumare

 pe caracteristici, pentru stabilirea punctelor de functionare.

@gsabac

Cu plăcere.  Cu ce am început eu studiul tuburilor.

1549487917121750881645.jpg

1549488065861874250348.jpg

Editat de gadrianno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt scheme de studiu pentru avansati, eu am incept cu cartea "Radioul nimic mai simplu" de Aisberg si continutul este in link;

  https://www.scribd.com/doc/241319853/La-Radio-mais-c-est-tres-simple-ETSF-pdf

Cartea este in franceza, dar eu am avut o editie in limba romana, aveam vreo 16 ani.

Pe la pagina 50 incepe descrierea triodei cu explicatii, pe care le-am citit de vreo 20 de ori timp de citeva luni

 si tot citind asa deodata mi sa lamurit ideea de amplificare, adica din semnal mic pe grila triodei se face un semnal mare in anod.

Dupa aceasta ma uitam ca vitelul la poarta noua la pozele cu caracteristici, pe care le-am priceput mult mai tirziu, dupa citiva ani,

 cind am construit primul amplificator simplu cu EL84 si trafuri bobinale de mine, intr-o cutie de difuzor de radioficare.

@gsabac

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori ca postarile viitoare sa fie mult mai in tema cu subiectului topicului. Cu alte cuvinte, daca postati o schema, va rog sa o insotiti si cu explicatii, calcule, asa cum de altfel s-a solicitat in acest topic de la bun inceput. Deci, pentru inceput, un exemplu cum a fost cel prezentat de mine in sectiunea articole de aici dar pentru tuburi, ar fi bine venit:

Bineinteles, si un articol despre asa ceva dar avand in prim plan tuburile electronice cred ca ar fi de interes global.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam pe un alt forum strain acum cateva zile in urma ca bias-ul la tuburi ca si la tranzistoare, influenteaza puterea disipata de tub si durata de viata a lui. In acest caz, cum se alege curentul de mers in gol prin tub (bias-ul) in functie de caracteristicile tehnice ale tubului astfel incat sa se auda mai bine amplificatorul si sa tina cat mai mult tubul ? Sau nu exista o asemenea... corelatie:scratchchin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, ionut90 a spus:

Citeam pe un alt forum strain acum cateva zile in urma ca bias-ul la tuburi ca si la tranzistoare, influenteaza puterea disipata de tub si durata de viata a lui. In acest caz, cum se alege curentul de mers in gol prin tub (bias-ul) in functie de caracteristicile tehnice ale tubului astfel incat sa se auda mai bine amplificatorul si sa tina cat mai mult tubul ? Sau nu exista o asemenea... corelatie:scratchchin:

Dacă studiezi foile de catalog ale tuburilor ..... găsești multe răspunsuri singur .

Un exemplu ai in atasament 

EL84 PP AB.jpg

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca un tub e compus din doua sectiuni, doar una e folosita, cealalta trebuie cumva montata cu pini in scurt si la masa sau merge lasata liber ?

Editat de donpetru
Mutare postare in topic dedicat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.05.2019 la 12:09, ionut90 a spus:

Daca un tub e compus din doua sectiuni, doar una e folosita, cealalta trebuie cumva montata cu pini in scurt si la masa sau merge lasata liber ?

Se lasă pinii liberi , dacă este tub ECCxxx sau 12Ax7 , sau alt tub cu două filamente care se pot alimenta separat  , nu alimentezi nici filamentul de la trioda nefolosită , in cazul ăsta ai o trioda de rezerva , cand se uzează cea folosită inițial poți muta firele pe trioda nefolosită , sunt foarte rare aceste situații .

Editat de viobio
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock