Sari la conținut
ola_nicolas

Scule,unelte si dispozitive pe care le utilizam in mod curent pentru constructii si teste in electronica

Postări Recomandate

Mana de artist!...precizie,atentie la detalii...o scula buna si o mana sigura si priceputa dau rezultatele din poza de mai sus!...La mai multe!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sculele diamantate nu sunt bune pentru taierea aluminiului...se incarca cu particule si le puteti arunca...dvs aveti nevoie de un burghiu in trepte:https://www.atelierultau.ro/accesorii-scule-burghie-si-accesorii-burghie-in-trepte-c-55_161_1297.html?gclid=Cj0KCQiA-JXiBRCpARIsAGqF8wXZi-jqrohyrRpc0JSy0SjN6....pentru aluminiu folositi ca lubrifiant doar petrol lampant!....nu motorina,benzina,uleiuri,etc....doar petrol lampant....este testat in zeci de ani de cand prelucrez aluminiu...reprezinta un compromis optim intre lubrifiere si curatare a taieturii....reamintesc ,m-am referit doar la prelucrarea aluminiului...spor!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 40 minute, elco a spus:

Ati cumparat asa ceva ?

Un coleg a cumparat carote diamantate si a reusit sa faca mai multe gauri in sticla plana fara nici o problema. Pentru aluminiu sau otel, asculta de sfatul lui @flomar60 - burghie in trepte au fost si la Lidl, in doua variante (doua, respectiv trei bucati in set) la preturi mai mult decat excelente si de foarte buna calitate.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru raspunsuri. Voi cauta un burghiu in trepte.

Partajează acest post

Link spre post

Atunci cand am dorit sa gauresc cu precizie (distante exacte intre gauri, fara sa "fuga" burghiul) in tabla de aluminiu sau otel (grosimi pana la 3 mm) am procedat astfel: 

- am punctat cat mai precis locul gaurii;

- am efectuat o gaura de 2...3 mm cu rol de ghidare;

- am gaurit direct la diametrul nominal (chiar si 22 mm) cu un burghiu HSS cat se poate de normal, dar ascutit ca pentru gaurile in lemn (asa cum se vede in atasament);

- la gaurire am utilizat o masina de gaurit cu coloana. 

burghiu lemn.jpg

Editat de remus68

Partajează acest post

Link spre post

La aluminiu merg si cele pentru lemn, gata ascutite.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Asa este, dar trebuie sa se utilizeze cu o turatie redusa.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Turatia burghielor este cu atat mai mare, cu cat duritatea materialului este mai mica. Asadar pentru lemn, valorile turatiilor vor fi mai mari decat pentru cel mai moale metal. In cazul gaurilor date in piese tratate termic, nu se pot utiliza in general decat burghie armate cu pastile din carburi metalice, sau chiar cu pastile diamantate, caz in care turatiile vor fi din ce in ce mai mici in functie de diametrul burghiului si duritatea materialului. Pentru neprofesionisti se recomanda utilizarea unui joc de doua... trei burghie consecutiv, pana la dimensiunea dorita. Un burghiu in trepte este mai scump decat unul uzual pentru dimensiunea maxima. Al doilea dezavantaj major, este acela ca un burghiu in trepte nu poate fi reascutit decat pe masini de ascutit specializate. Asadar, fiecare reascutire facuta la un atelier specializat, va adauga la pretul lui initial. In ceea ce priveste precizia de dispunere a gaurilor, ea poate creste doar daca gaura se da pe o masina unealta cu avans mecanic, al carui vernier este gradat cu o rezolutie de cel putin 0,02 mm. Se poate spre exemplu folosi o freza. Una dintre conditiile de precizie a distantei dintre gauri, este utilizarea unui burghiu de centruire pentru insemnarea locului unde se da gaura, urmata imediat (fara deplasari de pe pozitie) de jocul de burghie dorit. Intre burghiele pentru lemn si cele pentru metale, exista diferente de parametri geometrici de constructie - unghiuri de atac, unghiuri de asezare, unghiuri de degajare, etc. In general un burghiu construit pentru otel. poate fi utilizat si pentru materiale mai moi (inclusiv lemn) cu unele precautii, dar un burghiu pentru lemn nu poate fi utilizat pentru materiale metalice, deoarece nu este confectionat din aceeasi grupa de materiale pentru scule, ca si cele pentru metale.

Editat de ola_nicolas
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post
1 oră în urmă, ola_nicolas a spus:

un burghiu pentru lemn nu poate fi utilizat pentru materiale metalice

Intr-o tabla d'asta normala din aliaj de aluminiu, se da gaura si cu o bucata de OL37 ascutita la polizor... burghiele pentru lemn sunt realizate dintr-un material cu caracteristici superioare celui mentionat, asa ca se pot utiliza la dat gauri in tabla din aliaj de aluminiu, mai ales daca se actioneaza cu o turatie moderata. Cine a incercat PRACTIC aceasta, poate confirma ca SE POATE.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
On 1/24/2019 at 10:26 AM, remus68 said:

Intr-o tabla d'asta normala din aliaj de aluminiu, se da gaura si cu o bucata de OL37 ascutita la polizor... burghiele pentru lemn sunt realizate dintr-un material cu caracteristici superioare celui mentionat, asa ca se pot utiliza la dat gauri in tabla din aliaj de aluminiu, mai ales daca se actioneaza cu o turatie moderata. Cine a incercat PRACTIC aceasta, poate confirma ca SE POATE.

Confirm! Se poate. 
Legat de ce spune Dl. Ola_nicolas, in ce priveste ascutirea burghielor in trepte, marea majoritate dintre noi le folosim in materiale moi, aluminiu, alama, cupru, fier, etc., si nu le tocim prea tare, iar pretul pentru un set cu 3 bucati, unul in trepte, 4-12 mm, altul conic, de la 8 la 20 mm si un spiral pentru zencuire, pentru gauri 4-12 mm, sau un spiral in trepte de la 4 la 32 mm, depaseste cu putin pretul unui pachet de tigari. Nu cred ca este o asa mare cheltuiala sa mai completam din cand in cand trusa. Si daca tot nu mai sunt bune, putem sa exersam ascutirea lor pe ele insele, cu flexul prins in menghina!

Metoda de ascutire pentru lemn se foloseste la spiralele pentru gaurirea tablelor subtiri. Prima data am vazut asta in liceu, prin '83-'84.

Editat de ciby
  • Like 1
  • Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.