Sari la conținut

Postări Recomandate

La 08.01.2019 la 10:04, flomar60 a spus:

Corect,eu am interpretat gresit!...Pai cu burgiu de 1,5mm am dat gaurile cu autofiletanta...apoi cu acelasi burghiu dar montat in minifreza si la turatie mare am "tocat" materialul dintre gauri...si ,finisarea cu pile fine din cele prezentate in poza, au 1,5mm grosime...

873417271_IMG_0873(FILEminimizer).thumb.JPG.9ae3f5923e2c951a008dc901410ba98b.JPG

De acord!...dar,atat timp cat va fi folosita-ani de zile!- nu vreau sa stau cu teama ca se va deteriora de la o cazatura....si apoi, am avut materialul!....daca nu as fi avut sticlotextolitul ,foarte probabil m-as fi orientat catre lemn...

La 08.01.2019 la 12:30, ola_nicolas a spus:

Acele pile sunt pile diamantate. Ele pot pili inclusiv pilele obisnuite. Este pacat sa le strici pe materiale plastice. Ele sunt atat de fine, deoarece sunt facute special pentru matriteri si alte categorii de meseriasi din aceeasi categorie. Cred ca o pila obisnuita si cateva crampeie de panze abrazive, din ce in ce mai fine, ar fi fost suficiente.

Pilele din poza lui @flomar60 sunt pile de otel obisnuite, pilele diamantate arata ca in poza urmatoare:

997605210_pilediamantate.png.7b7b56725eb4200ffe72781ea2590863.png

In poza sunt si unele detalii de constructie. Am acest set de pile de vreo 20 de ani, cumparate la un pret foarte mic si le-am folosit la ascutit burghie de otel, rectificat sticla, am ajustat miezuri de ferita, tole silicioase si de fiecare data am constatat ca sunt foarte rezistente. Se pot folosi la lucrari comune de ajustaj pentru materiale dure, in care intra si sticlotextolitul, material mincator de pile si pinze de ferastrau sau traforaj. praful rezultat din pilirea, smirgheluirea, gaurirea sau polizarea acestui material este daunator sanatatii si trebuiesc luate masuri corespunzatoare , mai ales la o productie de serie. Pentru o bucata mai treaca mearga si se poate folosi o masca antipraf dar pentru lucrul indelungat in atmosfera cu acest praf, trebuiesc folosite aspiratoare si masti profesionale.

Personal am o problema, sticlotextolitul, chiar bine finisat, are o suprafata care imi deranjeaza pielea miinii si mai ales la incheieturile degetelor unde pielea este mai fina, de aceea cred ca puteti folosi un alt material pentru miner, care sa fie si putin mai gros. Un maner facut de mine din straturi de ABS, pentru un transformator de sudura de 15Kg, este in poza.

maner.thumb.jpg.f3c0f6cc123ad2466406d0edeedc01d4.jpg

Succes!  

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doua idei utile din partea domnilor gsabac si remus68!...de retinut!....Multumesc domnilor!

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Acum 6 ore, gsabac a spus:

maner facut de mine din straturi de ABS

Placile din ABS au si adeziv intre ele sau sunt rigidizate numai prin strangere cu ajutorul suruburilor?

Partajează acest post

Link spre post

La minerul meu placile sunt fixate doar cu suruburi, dar stiu sigur ca materialul ABS se poate lipi cu adezivi Bizon Plastic, cu adezivi 3M, poate cu acetona pura, sau la cald cu baghete de ABS care se gasesc la Hornbach si Dedeman.

PS. Forma minerului este speciala, deoarece pe el infasor cablul de retea.

@gsabac

Editat de gsabac
  • Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.