Sari la conținut
ola_nicolas

Teste de limba romana

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Diversitatea de opinii este un lucru bun cata vreme nu se ajunge la ofense. Este bine sa ne perfectionam abilitatile de comunicare in limba romana, precum si pregatirea tehnica, forumul are o alcatuire (la membri ma refer) foarte eterogena. Fiind un forum prin definitie tehnic, eu personal nu sunt deranjat prea tare de exprimarile cu unele greseli gramaticale, daca acestea permit intelegerea corecta si fara bataie de cap a mesajului tehnic. Unele postari sunt pentru mine chiar amuzante. Dar sa tinem cont ca pana si banala cratima poate devia sensul unei propozitii, ca in exemplul de mai jos.image.thumb.jpeg.c36ec522310c3d452b15b919a64223c4.jpeg

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, ionut90 a spus:

Cu atat mai mult nu are rost sa vorbim despre asa ceva. Mai bine ne aratati ce ati construit iar daca postati cu un "i" sau "ii" eu nu ma supar ca suntem in forum. La categoria "Articole" acolo e altceva, acolo chiar ar trebui sa scriem 100% corect gramatical.

O.K. Chiar apreciez aceasta pozitie. Dar una-i una si alta-i alta.

Acum 45 minute, aureliann a spus:

eu personal nu sunt deranjat prea tare de exprimarile cu unele greseli gramaticale, daca acestea permit intelegerea corecta si fara bataie de cap a mesajului tehnic.

Si cum ramane cu componenta educativa a discutiilor pe forum?! Gasim un tip, care scrie aiurea romaneste, dar este foarte pasionat de un domeniu tehnic, ba chiar da dovada de inteligenta si unele cunostinte anterioare. Ce facem cu el?! Il consiliem doar in ceea ce priveste interesul lui tehnic si ignoram ca scrie aiurea?! Ce fel de "produs" am obtinut (ma refer in general la tot lantul de invatamant - educatie - consiliere)?! Nu ne mai intereseaza in continuare cum  se va prezenta ulterior acest "produs" in societate?! Pai daca nu ne mai intereseaza, atunci cum vom fi cotati noi insine ca verigi ale lantului invatamant - educatie - consiliere, in corelatie cu acest tip?! Raspunsuri sunt multe la intrebari retorice, dar parca ne-am simti mai bine daca in interactiunea directa cu cineva dornic si capabil sa invete, am reusit mai mult decat sa facem din el un simplu artizan de exceptie.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post
Acum 23 minute, ionut90 a spus:

Cu atat mai mult nu are rost sa vorbim despre asa ceva. Mai bine ne aratati ce ati construit iar daca postati cu un "i" sau "ii" eu nu ma supar ca suntem in forum. La categoria "Articole" acolo e altceva, acolo chiar ar trebui sa scriem 100% corect gramatical.

O.K. Chiar apreciez aceasta pozitie. Dar una-i una si alta-i alta.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 ore, ola_nicolas a spus:

nu cred ca comentariile pe care le insinueaza, trebuie sa mi le adreseze mie

Nu, nici vorba! E cu titlu general pentru toti aceia care se leaga de greseli gramaticale facute pe un forum tehnic si care prefera sa atace din acest punct de vedere in loc sa raspunda la subiect si sa ajute cu adevarat pe cel care intreaba. Cel putin, bine ca acest topic nu e deschis la o sectiune cu continut tehnic, dar, de nenumarate ori, aceste atacuri au fost facute in topicuri deschise in sectiuni dedicate si ma asteptam sa fie pedepsite ca offtopic... dar, din pacate, nu s-a intamplat acest lucru.

capra vecinului 3.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Imi pare rau, dar sesizarea celui care greseste se face acolo unde a postat, pentru ca altfel nu are nici-o logica. In fine, diferente de opinii inerente.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 7 minute, ola_nicolas a spus:

sesizarea celui care greseste se face acolo unde a postat

NU! Atunci ar mai exista offtopic? Fiecare sa balacareasca cum vrea si sa se duca dreaq topicul? TREBUIE sa existe aceleasi REGULI pentru TOTI userii! In topicul deschis pe sectiune tehnica trebuie NUMAI sa se raspunda ON TOPIC! Epoca Ceausescu a apus demult si cine are apucaturile lui se poate duce sa-i duca zilnic coliva in Ghencea!

• Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Pai ce regulament interior de forum a stabilit ca limba romana este offtopica?! Atunci, facem asa cum am propus mai sus. Ne ducem pe forumuri straine cu acces international si ne straduim sa utilizam in scris o limba oficiala a acelui forum, cat mai corecta. Daca cineva observa inabilitatea noastra, avem cel putin scuza ca nu suntem vorbitori nativi ai acelei limbi. Eu personal (ca moderator) nu am considerat acest subiect offtopic nicaieri pe cuprinsul sectiunilor moderate.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post

Daca cineva greseste in exprimare si altcineva considera ca ii poate tine o lectie de gramatica, o poate face in mesaj privat! NU IN TOPIC! Pe restul 999 de utilizatori care citesc topicul nu-i intereseaza ce e de admonestat... 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 11 ore, ola_nicolas a spus:

Pai ce regulament interior de forum a stabilit ca limba romana este offtopica. Atunci, facem asa cum am propus mai sus. Ne ducem pe forumuri straine cu acces international si ne straduim sa utilizam in scris o limba oficiala a acelui forum, cat mai corecta. Daca cineva observa inabilitatea noastra, avem cel putin scuza ca nu suntem vorbitori nativi ai acelei limbi. Eu personal (ca moderator) nu am considerat acest subiect offtopic nicaieri pe cuprinsul sectiunilor moderate.

Eu am intrat ocazional pe mai multe forumuri straine, cum este allaboutcircuits.com, si acolo am observat ca posteaza toate natiile, inclusiv indieni la greu si am vazut exprimari in limba engleza destul de diochiate si nimeni nu le-a atras atentia asupra ceea ce au spus. Ba din contra, am amici care lucreaza in UK, unde englezii cu traditie, chiar te incurajeaza sa te exprimi in engleza, chiar daca dezacorduri se fac de straini la greu si nimeni, absolut niciun englez nu l-am auzit sa te corecteze gramatical. Mi se pare un gest de prost gust intr-un forum tehnic cum este allaboutcircuits.com. De fapt, acolo eu nu am vazut pe nimeni care vorbeste engleza sa faca asta. Chiar am intrebat un englez de treaba asta, si mi-a spus ca este o observatie care se adreseaza personal, dar cine face observatii de astea intr-un forum cu tema tehnica, e frustrat de alte nerealizari tehnice personale si se razbuna, vorba lui remus68, prin marcarea unor greseli gramaticale.

Spuneam de amici din UK, un englez acolo in cel mai fericit caz iti raspunde corect folosind verbul tau si asa si tu te corectezi in timp, dar niciodata nu iti vor face tam-tam pe chestia asta. Si totusi, dezacordurile intre subiect si predicat mi se par niste greseli grosolane dar uite ca englezul e englez, te intelege, te incurajeaza sa te perfectionezi si uite asa inveti o limba straina. Noi suntem si mai serveri, observ asta in atitudinea lui ola_nicolas, crescut in anumite vremuri unde detaliile gramaticale erau litera de lege, dar uite ca in vremurile actuale unde traim un fenomen de globalizare, incetul cu incetul trebuie sa acceptam ca limba romana trece printr-un proces "de transformare gramaticala" care a existat in evolutia limbii de romane de la Decebal pana in prezent. Problema e ca unii dintre noi suntem prea sensibili si cand ne plictisim de formule matematice si neavand ce face acasa, o dam in diagnostice literare de mare amploare, pentru ca, nu-i asa, retoric vorbind, e singurul lucru care mai lipseste pe forum tehnium-azi, nu! Adica, avem zeci de mii de postari cu diverse montaje, suntem pensionari de 20...30 de ani, plictisiti, si ce ne mai trebuie, un topic carcotas despre exprimari corecte gramaticale, ca pana acum chiar nu ne-a preocupat. Halal de noi!!!

dl.Olaru N, puneti mana prieteneste va spun, si ganditi ceva practic util tuturor. Lasati gramatica perfecta ca nu e cazul unui forum si nici nu vad vreun coleg utilizator dornic sa abordeze / detalieze exprimari corecte literare !!! sau literale !!! Va rog sa subliniati cuvantul corect :hi:

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Acum 14 ore, remus68 a spus:

... Pe restul 999 de utilizatori care citesc topicul nu-i intereseaza ...

Pe toti ne intereseaza limba romana.

Acum 12 ore, prog a spus:

... dezacordurile intre subiect si predicat mi se par niste greseli grosolane dar uite ca englezul e englez, te intelege ...

Bineinteles ca te intelege, pentru ca stie ca nu te-ai nascut englez. Este exact ceea ce spuneam si eu mai sus. Dar eu personal sunt membru al unui forum international si stiu ca nu oricine este la fel de rabdator atunci cand cineva ii poceste limba. In special englezii, care la urma urmei sunt urmasii lui Shakespeare. Mai mult decat atat, foarte multi participanti la discutii, accepta sa faca schimb de impresii (la general) cu cei de alta cultura, chiar in postarile din topicuri. Oare acolo nu s-o fi inventat offtopicul?! Eu am intrat in vorba cu sarbi, cu italieni, cu izraelieni, cu nemti, cu canadieni, etc, dar nu am observat nici-odata tendinta cuiva de a refuza un dialog mai destins pe teme generale. Si nici pe moderatori nu i-am vazut sa intervina atat de brutal cu acuzatii de offtopic, asa cum se intampla in forumurile noastre.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post
Acum 2 minute, ola_nicolas a spus:

1. Pe toti ne intereseaza limba romana.

2. Eu am intrat in vorba cu sarbi, cu italieni, cu izraelieni, cu nemti, cu canadieni, etc...

1. Da, dar asa cum bine a subliniat @prog... vorba lunga saracia omului... Nu suntem cu totii atat de frustrati, incat sa ne legam de mici greseli gramaticale, atata timp cat discutam de probleme tehnice si se intelege ce spunem!

2. Aha... deci sa vorbim si sa scriem corect... :clapping:  Deci... unde ar cam fi Izraelul asta sau Nemtia?

Partajează acest post

Link spre post
La 08.01.2019 la 8:43, remus68 a spus:

... Nu suntem cu totii atat de frustrati ...

Imi pare rau, dar eu nu am acest sentiment. Mai degraba am un sentiment de revolta, atunci cand cineva poceste limba romana. Apoi nu este vorba despre greseli mici, asa dupa cum am mai mentionat. Frustratul are o amestecatura de sentimente, intre care prdomina impresia ca a fost nedreptatit si neputinta de a contracara nedreptatile care i s-au facut. De altfel, te-ai grabit sa raspunzi la mesajul meu inainte de a expira timpul in care as mai fi putut adauga ceva. Am vrut sa mai adaug, ca acei evrei, nemti (ambii termenii exista in dictionarul roman-roman)... etc, cu care mai discut pe forumul despre care vorbeam, accepta o discutie mai relaxata, presarata cu impresii personale (la modul general) si chiar cu glume si bancuri de multe ori. Oare la ei nu s-o fi inventat offtopicul?! Iar pe moderatori nu i-am vazut intervenind pentru a combate astfel de tendinte. Parerea mea este ca frustrarea s-a cam instalat in moderatorii noastrii, si mai de loc in ai lor. De altfel, asa dupa cum vezi, eu am acceptat poliloghia ta (si nu numai a ta) adica exact ceea ce tu consideri ca fiind absolut offtopic. Eu cred de altfel, ca am discutat prea mult despre diferentele noastre de opinie, si ca ar trebui sa ne preocupam mai mult de subiectul propriu-zis.

Editat de ola_nicolas

Partajează acest post

Link spre post
Acum 1 minut, ola_nicolas a spus:

1 ... eu am acceptat poiloghia ta (si nu numai a ta)...

2 ... dar nu am observat nici-odata tendinta cuiva de a refuza un dialog mai destins...

3 ... am un sentiment de revolta, atunci cand cineva poceste limba romana...

4    Am si corectat aceste greseli. Iata avantajul posibilitatii de a edita permanent propriile texte. Ma intreb insa, cum va proceda tyeibo1988...

1. https://dexonline.ro/definitie/poliloghie

2. http://scriecorect.com/niciodata-sau-nici-o-data-invata-sa-scrii-corect

3. Deci, topicul are denumirea de "Teste la limba romana"... deschis de cineva care se doreste a fi critic la adresa tuturor membrilor acestui forum care nu stiu sa scrie corect in limba romana. Dar, se pare ca acel cineva nu stie sa scrie corect  cifele romane (se invata in clasele primare de catre toti copii vorbitori nativi de limba romana), nu stie cum se scrie corect numele unui popor al carui stat a fost creat relativ recent (1948) si multe altele...

4. Cu alte cuvinte: Baaaaa... io am guma si creionu', asa ca pot face orice, ca dup'aia sterg si rescriu cum vrea neuronu' meu... (a se vedea mai jos, aceeasi exprimare, dar in alta varianta):

Partajează acest post

Link spre post

1 - POLILOGHÍE s. v. vorbărie.

2 - nicĭ-odátă adv. În nicĭ un timp. Nicĭ odată, nicĭ o singură dată (de ex., n’a nemerit).

Din cate stiu eu, ultima reforma lingvistica (cea din 1993 - supranumita si "mica reforma lingvistica") nu a avut decat doua articole: 1 - se revine la scrierea cu î si â; 2 - se revine la formele sunt / suntem / sunteti. Restul sunt tendinte neoficializate si nelegiferate. Sunt deocamdata propuneri de modificari lingvistice, bazate pe tendinte care nu totdeauna au justificari lingvistice. Pana una-alta, se scrie inca, conform reformei din 1953, care nu a fost inlocuita de alta reforma. Poate candva se va face o noua reforma mai ampla a limbii romane. Oricum ar fi, pentru a scrie dupa o noua reforma foarte ampla, cei mai multi dintre cei care vorbim astazi, ar trebui sa reluam scoala, incepand de la clasa a 3-a. Atunci, vrand-nevrand, "dinozaurii" vor trebui sa fie mai putin critici cu "greselile" celorlalti, pe care nu vor mai pute sa le incadreze la categoria greseli. Din punctul meu de vedere, ar fi absolut suficient sa vorbim si sa scriem normal. Intr-un text de cel mult 500 de cuvinte - spre exemplu - nimeni nu s-ar gandi sa semnaleze 3,..., 5 greseli. Dar in momentul in care un text de 80... 90 de cuvinte, nu contine nici o majuscula, nici-o virgula si nici-o cratima pusa la locul ei din punctul de vedere al limbii romane, precum in textul

Citat

salutare tuturor detin un  lcd   Metz37tr41  am probleme  cu el  nu mai reda imagine    are sunet  .ledurile de lumina merg  doar ca nu reda imagine   cand conectez  scardul la tv se vede imaginea pentru 3 secunde dar  pe culoare roz si ii fuge imagine si dupa ii dispare imaginea si mege dor  sunetul  ce poate fi problema  T-CON  sau  placa  de baza  a uitasem sa specific  ca e ciudat cu tot ca nu reda imagine dar in meniul tv pot intra  alea se vede clar   

nu poti sa treci cu vederea, oricat ti-ai dori tu sa comentezi doar aspectele tehnice. Daca analizezi ca lumea textul, mai descoperi in plus si dezacorduri gramaticale grave.

3 - Izrael m. 1. nume dat mai întâi lui Iacob, apoi întregului popor evreu; 2. (Regatul lui), unul din cele două regate cari se formară în Palestina după moartea lui Solomon, cu cap. Samaria: el coprindea 10 triburi și dură 224 an.

Asa dupa cum spuneam, celelalte definitii unde intalnesti forma Israel, datand de dupa 1993, sunt propuneri de scriere, care vor fi, sau nu vor fi adoptate la o noua eventuala reforma ligvistica. Deocamdata, in limba romana actioneaza proritar principiul scrierii fonetice. Adica, asa cum se pronunta, asa se si scrie. Asa dupa cum am mai aratat, mi-am asumat deja greseala scrierii lui IXX in loc de XIX. Inca odata - multumesc Remus pentru corectie.

Acum 2 ore, remus68 a spus:

... Cu alte cuvinte: Baaaaa... io am guma si creionu', asa ca pot face orice, ca dup'aia sterg si rescriu cum vrea neuronu' meu... (a se vedea mai jos, aceeasi exprimare, dar in alta varianta): ...

Aceasta este de fapt o forma de manifestare a frustrarii. Daca clamezi existenta unor discriminari pe acest forum, atunci deschide un topic pe aceasta tema si incearca sa il convingi pe donpetru, nu pe mine. Deocamdata, eu am fost cam singurul care a sustinut necesitatea editarii nelimitate in timp, asupra proprilor mesaje. Sau ai la dispozitie sansa de a intra in randul celor care publica articole si au primit dreptul sa modifice oricand textele acestora.

Partajează acest post

Link spre post

Aici e ceva mult mai serios decat prezentul topic...

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.