Jump to content
donpetru

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi

Recommended Posts

Multumesc @mducu

Acum o sa apelez la @viobio pentru cu rugamintea de a -mi spune ce configuratie sa adopt.

Mentionez ca posed urmatoarele: 6N1P, 6N1P-EV, 6N2P, 6N3P, 6P3S, 6N13S, 5t3S, 6N8S, 6N7S, 6N9S adica numai rusoaice.

Pentru inceput as dori sa folosesc ce am, urmand sa dezvolt ulterior cu 12AX7, 12AU7, 12AT7, EL34 sau 6550.

Am si doua transformatoare de iesire pentru PP cu Raa de 5K si UL la 30%, cu sec. de 8 si 4 ohmi.

Restul pieselor sunt in mare parte deja achizitionate pentru un alt proiect, ce lipseste se va comanda.

Sunt la a treia constructie cu tuburi dupa un proiect de preu (rocket de la turneraudio) si un amplificator cu 6P3S si 6N8S cu 6N9S, cel de aici: https://constructions.f6fkn.com/6p3s-e/index.html

De ambele sunt foarte multumit.

• Like 1

Vara asta am restaurat un VTL 50/50 , după restaurare amplificatorul a fost vândut , cel care a avut acel VTL 50/50 dorește să ii " clonez " fostul amplificator .

In buna tradiție o să folosesc transformatoare Hammond , pentru ieșire și alimentare .

Eu am modificat cate ceva prin ampul care este in lucru .

Condensatorul de cuplaj între etajul amplificator de semnal si defazor l-am mărit la 270nF

Rezistentele din anozii defazorului au 56k , duse la + printr-un semireglabil de 10k  

Rezistențele prin care ajunge tensiunea de negativare in grilele finalelor sunt de 100k in loc de 275k cum sunt in schema VTL .

Condensatorul care pune la masă in AC pinul 7 al tubului defazor este mărit la 1microF 

Astept carcasa si transformatoarele .

Ca bază am folosit cablajele imprimate de la proiectul VD2018 , am modificat unele trasee .

received_2275374036086346.jpeg

vtl 50_50.jpg

La 14.11.2019 la 9:13, romi67 a spus:

Multumesc @mducu

Acum o sa apelez la @viobio pentru cu rugamintea de a -mi spune ce configuratie sa adopt.

Mentionez ca posed urmatoarele: 6N1P, 6N1P-EV, 6N2P, 6N3P, 6P3S, 6N13S, 5t3S, 6N8S, 6N7S, 6N9S adica numai rusoaice.

Pentru inceput as dori sa folosesc ce am, urmand sa dezvolt ulterior cu 12AX7, 12AU7, 12AT7, EL34 sau 6550.

Am si doua transformatoare de iesire pentru PP cu Raa de 5K si UL la 30%, cu sec. de 8 si 4 ohmi.

Restul pieselor sunt in mare parte deja achizitionate pentru un alt proiect, ce lipseste se va comanda.

Sunt la a treia constructie cu tuburi dupa un proiect de preu (rocket de la turneraudio) si un amplificator cu 6P3S si 6N8S cu 6N9S, cel de aici: https://constructions.f6fkn.com/6p3s-e/index.html

De ambele sunt foarte multumit.

O să mă gandesc la o configurație pentru tuburile pe care le ai disponibile .

@viobio poate clasa A-PP, am vazut in foaia de catalog la 6P3S ca pentru clasa A, Raa este de 5000 ohmi.