Sari la conținut

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi


donpetru

Postări Recomandate

Multumesc @mducu

Acum o sa apelez la @viobio pentru cu rugamintea de a -mi spune ce configuratie sa adopt.

Mentionez ca posed urmatoarele: 6N1P, 6N1P-EV, 6N2P, 6N3P, 6P3S, 6N13S, 5t3S, 6N8S, 6N7S, 6N9S adica numai rusoaice.

Pentru inceput as dori sa folosesc ce am, urmand sa dezvolt ulterior cu 12AX7, 12AU7, 12AT7, EL34 sau 6550.

Am si doua transformatoare de iesire pentru PP cu Raa de 5K si UL la 30%, cu sec. de 8 si 4 ohmi.

Restul pieselor sunt in mare parte deja achizitionate pentru un alt proiect, ce lipseste se va comanda.

Sunt la a treia constructie cu tuburi dupa un proiect de preu (rocket de la turneraudio) si un amplificator cu 6P3S si 6N8S cu 6N9S, cel de aici: https://constructions.f6fkn.com/6p3s-e/index.html

De ambele sunt foarte multumit.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara asta am restaurat un VTL 50/50 , după restaurare amplificatorul a fost vândut , cel care a avut acel VTL 50/50 dorește să ii " clonez " fostul amplificator .

In buna tradiție o să folosesc transformatoare Hammond , pentru ieșire și alimentare .

Eu am modificat cate ceva prin ampul care este in lucru .

Condensatorul de cuplaj între etajul amplificator de semnal si defazor l-am mărit la 270nF

Rezistentele din anozii defazorului au 56k , duse la + printr-un semireglabil de 10k  

Rezistențele prin care ajunge tensiunea de negativare in grilele finalelor sunt de 100k in loc de 275k cum sunt in schema VTL .

Condensatorul care pune la masă in AC pinul 7 al tubului defazor este mărit la 1microF 

Astept carcasa si transformatoarele .

Ca bază am folosit cablajele imprimate de la proiectul VD2018 , am modificat unele trasee .

received_2275374036086346.jpeg

vtl 50_50.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2019 la 9:13, romi67 a spus:

Multumesc @mducu

Acum o sa apelez la @viobio pentru cu rugamintea de a -mi spune ce configuratie sa adopt.

Mentionez ca posed urmatoarele: 6N1P, 6N1P-EV, 6N2P, 6N3P, 6P3S, 6N13S, 5t3S, 6N8S, 6N7S, 6N9S adica numai rusoaice.

Pentru inceput as dori sa folosesc ce am, urmand sa dezvolt ulterior cu 12AX7, 12AU7, 12AT7, EL34 sau 6550.

Am si doua transformatoare de iesire pentru PP cu Raa de 5K si UL la 30%, cu sec. de 8 si 4 ohmi.

Restul pieselor sunt in mare parte deja achizitionate pentru un alt proiect, ce lipseste se va comanda.

Sunt la a treia constructie cu tuburi dupa un proiect de preu (rocket de la turneraudio) si un amplificator cu 6P3S si 6N8S cu 6N9S, cel de aici: https://constructions.f6fkn.com/6p3s-e/index.html

De ambele sunt foarte multumit.

O să mă gandesc la o configurație pentru tuburile pe care le ai disponibile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutare Viobio, o rugaminte ca daca e toata corona in floare ca sa zic asa , ma apuc si eu de acest proiect, asa cum spusesem o parte din piese le am,  versiunea finala a documentatie cu lista de piese este buna cea publicata la inceputul acestui thread? daca nu te rog ajuta-ma cu cea finala ca sa nu fac ceva gresit, cablajele le am pe cele luate de aici, de asemena ramane sa fac varianta mentionata de mine cea cu negativare fixa daca imi aduc aminte corect pentru care ma si ajutasei cu ceva detalii in privinta configuratiei si o parte din componente, as fi vrut sa folosesc si stabilizarea de pe PCB -ul sursei sincer sa fiu ca arata urat placa golasa asa :)). Multumesc si astept raspuns.

Florin 

Editat de outtek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

@outtek studiint topologia am observat ca amandoi mergem pe acelasi design.

Am pictat schema completa si pentru sursa de alimentare sugerata de @viobio.

In configuratia actuala nu este fezabil sa utilizam partea de stabilizare pentru filamentele SRPP-ului si ale defazorului.

Atasej schemele pentru topologia aleasa, urmad sa revin si cu lista de piese.

Amplificator VD2018.jpg

Sursa de alimentare VD2018.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mersi mult de info  hai ca e un inceput, sper ca astia livreaza in perioada asta ok, tre sa vad de unde iau socluri ok de tuburi, poate ma ajuti cu vreo sugestie si cam ce tip ar fi mai ok.

Mersi mult.

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor, proiectul aceasta mai are un adept.

Ca si experienta anterioara am mai construit un SE cu 6H2P+6P14P si altul cu 6H8S+6F6S, acum as vrea sa construiesc un PP.

Din pacate nu am decat lampi rusesti si anume 6P3S-E, 6N2P-EV, 6N1P-EV, 6N3P-EV si alte tetrode/pentode pentru RF. Transformatoare de iesire am cumparat deja de la TME, 2xTTG EL34PP, dupa buget Coane Fanica. Stiu ca nu sunt chiar cea mai buna varianta dar as vrea sa le folosesc totusi in acest proiect. Stie cineva mai multe despre ele? Se poate obtine un sunet cat de cat rezonabil cu ele?

Daca nu va este greu asi solicita putina orientare pe parcurs din partea colegilor mai experimentati si ceva sprijin in executie. Ma descurc cu executia de montaje, am experienta medie in electronica,  experienta venind mai mult din pasiune decat din profesia avuta pana la pensionare.

Transformatoare de retea am 2, unul de la TTG-TSTA 80/001 cu 275V/0,12A si 2x3,2V/7A si altul cu 350V/0,3A si 2x6,3V/3A, ambele toroidale, credeti ca pot folosi vreunul din ele? 

O zi buna tuturor!

 

 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

revin dupa cum am promis cu lista de piese pentru topologia aleasa.

Lista de piese.xlsx

@donpetru am gasit cateva puncte de corectat in documentatia proiectului VD2018:

  1. La lista de piese pentru PCB Amplifier, F1 si F2 au nevoie de codurile (7000140.0.4) + adaugat si fuse holderul (ZH3) care are rasterul terminalelor de 5mm.
  2. Conectorul X4 tot de la lista pentru PCB Amplifier va avea codul (EBAG-03-C).
  3. La lista de piese pentru PCB PSU VD2018 toate sigurantele au temporizare.
  4. Tot la lista de piese pentru PCB PSU VD2018 am adaugat fuse holder cu raster 7,6mm (8040.0001) pentru F2.

PS: La momentul oportun voi deschide si un topic dedicat pentru topologia aleasa de mine a amplificatorului VD2018. Intre timp am comandat si carcasa. Recomand cu incredere serviciile D-nului Audiocris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru mica erata prezentata mai sus. 

Rog un utilizator sa faca un total in ceea ce priveste eventualele observatii sau erate care s-au postat aici, astfel incat pana la sfarsitul luni astea sa putem trage o concluzie finala. Astept in acest sens ultimele concluzii si din partea utilizatorului @viobio dupa care putem trasa documentatia finala a proiectului.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.05.2020 la 20:07, Duddy a spus:

Salutare tuturor, proiectul aceasta mai are un adept.

Ca si experienta anterioara am mai construit un SE cu 6H2P+6P14P si altul cu 6H8S+6F6S, acum as vrea sa construiesc un PP.

Din pacate nu am decat lampi rusesti si anume 6P3S-E, 6N2P-EV, 6N1P-EV, 6N3P-EV si alte tetrode/pentode pentru RF. Transformatoare de iesire am cumparat deja de la TME, 2xTTG EL34PP, dupa buget Coane Fanica. Stiu ca nu sunt chiar cea mai buna varianta dar as vrea sa le folosesc totusi in acest proiect. Stie cineva mai multe despre ele? Se poate obtine un sunet cat de cat rezonabil cu ele?

Daca nu va este greu asi solicita putina orientare pe parcurs din partea colegilor mai experimentati si ceva sprijin in executie. Ma descurc cu executia de montaje, am experienta medie in electronica,  experienta venind mai mult din pasiune decat din profesia avuta pana la pensionare.

Transformatoare de retea am 2, unul de la TTG-TSTA 80/001 cu 275V/0,12A si 2x3,2V/7A si altul cu 350V/0,3A si 2x6,3V/3A, ambele toroidale, credeti ca pot folosi vreunul din ele? 

O zi buna tuturor!

 

 

 

Se poate folosi cel cu 350V in secundar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, donpetru a spus:

Mersi pentru mica erata prezentata mai sus. 

Rog un utilizator sa faca un total in ceea ce priveste eventualele observatii sau erate care s-au postat aici, astfel incat pana la sfarsitul luni astea sa putem trage o concluzie finala. Astept in acest sens ultimele concluzii si din partea utilizatorului @viobio dupa care putem trasa documentatia finala a proiectului.

Salut. 

Nu am mai intrat de mult pe forum, îmi este mai ușor să discut cu fiecare în parte, pentru că nu toți care construiesc acest amp au disponibile aceleași tuburi. Cel mai simplu este să deschidă fiecare în parte câte un subiect separat, la retro tuburi, ca să nu încurc discuțiile. 

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.04.2020 la 17:16, outtek a spus:

Salut, mersi mult de info  hai ca e un inceput, sper ca astia livreaza in perioada asta ok, tre sa vad de unde iau socluri ok de tuburi, poate ma ajuti cu vreo sugestie si cam ce tip ar fi mai ok.

Mersi mult.

Florin

https://www.tube-town.net/ttstore/components-10662/sockets-retainer/

De aici poți cumpăra multe componente pentru amp. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.11.2019 la 6:55, viobio a spus:

Vara asta am restaurat un VTL 50/50 , după restaurare amplificatorul a fost vândut , cel care a avut acel VTL 50/50 dorește să ii " clonez " fostul amplificator .

In buna tradiție o să folosesc transformatoare Hammond , pentru ieșire și alimentare .

Eu am modificat cate ceva prin ampul care este in lucru .

Condensatorul de cuplaj între etajul amplificator de semnal si defazor l-am mărit la 270nF

Rezistentele din anozii defazorului au 56k , duse la + printr-un semireglabil de 10k  

Rezistențele prin care ajunge tensiunea de negativare in grilele finalelor sunt de 100k in loc de 275k cum sunt in schema VTL .

Condensatorul care pune la masă in AC pinul 7 al tubului defazor este mărit la 1microF 

Astept carcasa si transformatoarele .

Ca bază am folosit cablajele imprimate de la proiectul VD2018 , am modificat unele trasee .

received_2275374036086346.jpeg

vtl 50_50.jpg

La acest amplificator am folosit 4X6P3C-E & 4X12AT7 Genalex Gold Lion. 

Am obținut 2x35w pe o sarcină de 8 ohmi, 1000hz 

THD 0,66 % la 35w 1000hz. 

Am obținut 35w pe canal pentru că transformatorul de alimentare nu îmi poate asigura decât 470V. 

IMG_20200519_171656.jpg

IMG_20200519_170129.jpg

IMG_20200519_170120.jpg

IMG_20200519_170035.jpg

IMG_20200519_165843.jpg

Editat de viobio
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock