Jump to content
donpetru

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi

Recommended Posts

On 4/4/2019 at 7:25 PM, donpetru said:

Astazi am expediat cablajele catre aproape toti utilizatori care au achitat in avans cablaje conform celor stabilite in conversatia privata comuna deschisa. A mai ramas un sigur colet de trimis a utilizatorului @outtek, colet care il voi expedia dupa data de 13 aprilie asa cum a solicitat.

Am renumarat sa vad cate cablaje au mai ramas iar situatia se prezinta astfel:

5 seturi PCB VD2018, repet un set contine un cablaj sursa si doua cablaje amplificator, la pretul de 100lei / set

2 cablaje sursa alimentare VD2018 la pretul de 43lei bucata.

1 cablaj sursa si 1 cablaj amplificator le voi dona (deci aceste doua cablaje sunt gratis) - din pacate nu au ramas 2 cablaje de amplificator ci doar unul. Deci, un cablaj sursa si unul de amplificator le voi dona, de preferat unui utilizator care este la scoala sau student si nu are bani pentru a aborda un amplificator pe tuburi, fie si el si mono. In acest sens, as dori si de la ceilalti utilizatori sa participe cu celelalte piese atat cat le sta in putinta. Acum ramane sa stabilim cu toti care utilizator merita "premiul asta". Astept propuneri.

Iata cateva imagini cu aceste cablaje (in realitate arata mult mai bine ca in imaginile de mai jos):

PCB_02.jpgPCB_03.jpg

Au mai ramas PCB-uri disponibile de vanzare, cine achizitioneaza cele 5 seturi PCB va plati doar 4 seturi. Iar cele doua cablaje de sursa ramase se dau cu 50lei amandoua.

Am găsit o mica greșeală pe cablajul imprimat. Când montați semireglabilul care reglează reacția, uniți cele două paduri. 

IMG_20190628_153636.jpg

• Thanks 1

Scuze si mersi pentru observatie. Am corectat fisierul EAGLE cu cablajul si o sa regenerez fisierele pdf cu partea copper bottom PCB amp. Noile fisiere pdf vor fi disponibile in versiunea finala a documentatiei proiectului pe care as dori sa o public in toamna acestui an. Deci, pana atunci, pe versiunea actuala a documentatiei denumita REVIEW va rog sa consemnati nu numai erori de nerutare PCB (din ultima verificare se pare ca aceasta e singura eroare de nerutare a traseelor care se poate rezolva elegant aplicand metoda figurata de viobio mai sus) ci si valori optimie a listei de piese, daca exista, in urma construirii si testari diverselor variante de amplicatoare pe tuburi, nu numai pentru cele trei variante exemplificate in documentatia proiectului VD2018. Deci, astept pareri/observatii sau cum doriti sa le spuneti, lucru valabil pentru toti utilizatori care au cumparat sau nu cablaje si care s-au apucat sa construiasca acest proiect audio pe tuburi.

In ceea ce priveste eroarea de nerutare, nu as dori ca ceea ce spun in continuoare sa fie privit ca o scuza din partea mea, dar programul EAGLE 7.6.0 pe care il folosesc, nu ultimele versiuni Autodesk, nu contine in meniul de verificare a erorilor de pe cablaj sectiune de nerutare PCB. Ca sa fac asta trebuie sa caut un fisier ulp (ex. length.ulp) care sa-mi spuna ce portiuni sunt nerutate. Mai sunt si alte metode cu alte fisiere ulp dar multe din metode nu sunt punctuale, ca de exemplu in cazul folosirii length.ulp, se nominalizeaza net-ul dar nu are functie de cautare pe cablaj astfel incat sa ti-l arate ci trebuie sa cauti prin zoom tot cablajul dupa eroarea asta. Iata un alt dezavantaj al vechiului program EAGLE, foarte laudat din considerente de marketing. Din acest motiv si nu numai, la celelalte proiecte PCB pe care le fac si pe care le-am mai facut in decursul timpul, am folosit Ultiboard care este unul dintre cele mai echilibrate si utile programe de proiectare layout PCB. Toate proiectele lucrate in Ultiboard pe care le-am facut nu au suferit de erori PCB de nerutare asta si din cauza ca Ultiboard are functie DRC mult mai evoluata si mai utila ca cea din EAGLE si chiar Altium Designer (folosesc si Altium dar modul de constructie a biblioteci personale de componente electronice este greoi, total non-user friendly sau neproductiv si faptul ca nu poti folosi layere pentru pad-uri, astfel incat pe top sa ai o forma anume de PAD si pe bottom alta, idem si pt. EAGLE, m-a motivat si mai mult sa ma axez pe Ultiboard).

Posted (edited)

E o eroare minora pe cablaj, se rezolva usor, dupa metoda lui viobio.

Totusi, nu vreau sa fiu carcotas, dar pe cablajul prototip nu e aceeasi eroare ? Adica cine la testat, inainte sa fie lansata comanda de cablaje de fabrica, trebuia sa spuna de atunci, dar pesemne ca nu a fost testat prototipul de viobio !!! Nu e asa? Ca altfel, nu-mi explic !!! Daca e asa, atunci eroarea trebuie asumata 50% de cine a testat prototipul si 50% de proiectantul cablajului.

Edited by ionut90

Acum 1 oră, ionut90 a spus:

Totusi, nu vreau sa fiu carcotas, dar pe cablajul prototip nu e aceeasi eroare ? Adica cine la testat, inainte sa fie lansata comanda de cablaje de fabrica, trebuia sa spuna de atunci, dar pesemne ca nu a fost testat prototipul de viobio !!! Nu e asa? Ca altfel, nu-mi explic !!! Daca e asa, atunci eroarea trebuie asumata 50% de cine a testat prototipul si 50% de proiectantul cablajului.

Nu are rost sa impartim acum vinovatiile. Important ca foarte elegant se rezolva problema pe cablaj.

Bravo viobio.

Am verificat de citeva ori traseele de pe pcb, sunt om și pot greși și eu. Se intimplă și la case mai mari, am văzut aparate construite în mii de bucăți care mai au scăpări de proiectare a cablajelor. 

Acum 10 ore, ionut90 a spus:

Imi asum eu greșeala , trebuia să fiu mai atent cînd am verificat traseele .

• Thanks 1

Au mai ramas PCB-uri de vanzare pentru cine mai doreste.

Acum 1 oră, Danyldc a spus:

Doresc si eu un set

V-am trimis un mesaj privat. Discutia va continua acolo.

Am primit pcb urile.multumesc.

Ma gandeam la el34 sau kt88 cu ecc82 si ecc83

Am doua ot hammon de 6k6 

Am vrea sa fac negativare fixa si ultralinear

In pdf vad date doar pt plasa ab neg automata

La 20.07.2019 la 1:57, Danyldc a spus:

Am primit pcb urile.multumesc.

Ma gandeam la el34 sau kt88 cu ecc82 si ecc83

Am doua ot hammon de 6k6 

Am vrea sa fac negativare fixa si ultralinear

In pdf vad date doar pt plasa ab neg automata

Pentru Raa 6k6 poți folosi EL34 , nu KT88 .

Poți face UL , AB , negativare fixă .

Descarcă foaia de catalog a tubului EL34 .

O sa raman la  el 34 ul clasa a negativare fixa

Amplificatorul realizat practic , functional .

Să se mai răcească vremea si voi organiza o audiție .

Intreb de curiozitate , s-a apucat cineva de acest amplificator ? Dintre cei care au luat cablaje imprimate .