Sari la conținut

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi


donpetru

Postări Recomandate

Salut,

eu încă nu.

Voi reveni către tine Viorel cu detalii, pentru a putea demara proiectul, dar deocamdată sunt antrenat cu alte priorități care nu necesita așteptare.

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, viobio said:

A început cineva lucrul la acest proiect? 

Întreb din pură curiozitate. 

Eu inca mai am de procurat cateva componente, sper ca in maxim o saptamana sa ma apuc de treaba. 

Editat de hixpp02
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.03.2019 la 10:01, viobio a spus:

Varianta 3 

4X6P3C/6P3C-E&2X6H1P&2X6H2P 

OT conexiune A1,A2, nu ultraliniar 

Negativare automată

Ma gandesc sa iau si eu de la dl.petru un set de cablaje, citeam topicul si am ajuns la partea asta din citatul de mai sus. Nu inteleg ce inseamna OT si conexiune A1, A2 ? Plus ca tabele cu piese nu sunt completate in totalitate ! De ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca OT inseamna media transformatorului notata cu admin cu T0 !!! E acolo un conector care conecteaza mediana. A1, A2, nu stiu la ce se refera, probabil anozii tuburilor finale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, avand in vedere ca sunt cateva variante constructive pe care le putem aborda si eu cel putin nu am avut ocazia sa aud prea multe amplificatoare pe tuburi daramite sa le cunosc si topologia sau ce tipuri de tuburi foloseau as avea o rugaminte la viobio sau donpetru, care dintre variante ar fi mai performanta, as inclina sincer spre cea cu KT88 sau EL34 in cazul in care bugetul nu ma lasa cu KT88, ce ne poate sugera mai pe scurt daca se poate viobio care sa nu necesite prea multe tatonarii cu componentele, urasc sa lipsesc piese extra pe un cablaj facut deja sa accepte o anumita cantitate si de aceea intreb. Deci ca sa sumarizez ce ne sfatuiesti viobio cu ceva avantaje si dezavantaje pentru fiecare varianta, de asemenea eu nu as vrea sa bobinez transformatoare de iesire si nici cel de alimentare (am vazut varianta cu acel 1650 de pe site-ul mentionat acea postare si mai degraba prefer asa ceva, la fel si un transformator de alimentare  care se poate folosi direct cu placa de alimentare care o avem ).

Multumesc mult,

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, ionut90 a spus:

Ma gandesc sa iau si eu de la dl.petru un set de cablaje, citeam topicul si am ajuns la partea asta din citatul de mai sus. Nu inteleg ce inseamna OT si conexiune A1, A2 ? Plus ca tabele cu piese nu sunt completate in totalitate ! De ce ?

OT este prescurtarea de la output transformer , adică transformator de ieșire .

A1,A2 ,  adică anozii tuburilor finale si Ua , transformator de ieșire cu trei conexiuni in primar .

Pe schemă A1 = TP , A2 = TR , Ua = TO .

 

Schematic Tehnium TUBE Audio Amplifier - vers.1.1.0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, outtek a spus:

Salutare, avand in vedere ca sunt cateva variante constructive pe care le putem aborda si eu cel putin nu am avut ocazia sa aud prea multe amplificatoare pe tuburi daramite sa le cunosc si topologia sau ce tipuri de tuburi foloseau as avea o rugaminte la viobio sau donpetru, care dintre variante ar fi mai performanta, as inclina sincer spre cea cu KT88 sau EL34 in cazul in care bugetul nu ma lasa cu KT88, ce ne poate sugera mai pe scurt daca se poate viobio care sa nu necesite prea multe tatonarii cu componentele, urasc sa lipsesc piese extra pe un cablaj facut deja sa accepte o anumita cantitate si de aceea intreb. Deci ca sa sumarizez ce ne sfatuiesti viobio cu ceva avantaje si dezavantaje pentru fiecare varianta, de asemenea eu nu as vrea sa bobinez transformatoare de iesire si nici cel de alimentare (am vazut varianta cu acel 1650 de pe site-ul mentionat acea postare si mai degraba prefer asa ceva, la fel si un transformator de alimentare  care se poate folosi direct cu placa de alimentare care o avem ).

Multumesc mult,

Florin

Salut .

Ce îți scriu aici este valabil si pentru alții .

 

 

Înainte de a vă apuca să faceți ceva .....trebuie să vă calculați bugetul și să țineți cont de ce incinte aveți , dacă aveți incinte cu SPL anemic ....85..87 dB trebuie să folosiți un amplificator de putere mai mare .

Fiecare clasă de functionare  are avantajele și dezavantajele ei , nimic nu este perfect pe lumea asta , trebuie să faceți un compromis intre ce cheltuiți si ce vreți să obțineți .

Eu sunt fan PP clasă AB , cu putere cat mai mare , adică amplificatoare cu puteri de minim 50w pe canal , am facut peste 100 de anplificatoare de auditie ( multe au fost facute in 10...12buc ) , totuși Nirvana apare cand nu te aștepți , penultimul amp facut PP UL clasa A cu KT88 chiar dacă care doar 2X38w m-a dat pe spate ca sound , ma repet .....am facut 100 de amplificatoare ! Spun că m-a dat pe spate , cu toate că aveam impresia că nu are ce să mă mai impresioneze .

Avantaje si dezavantaje 

Clasa A PP  , curentul prin tuburile finale fiind aproape constant ( curentul creste cativa mA catre puterea maximă ) , disipația anodică mare , tuburile finale se uzează cel mai repede , sunt amplificatoare energofage .Randamentul cel mai mic . Avantajul principal sunt distorsiunile  mici .

Clasa AB , negativare automată , curent prin tuburile finale destul de mare , uzură mai intensă a tuburilor finale , putere livrată mai mare decat la PP clasă A .

Clasă AB negativare fixa , tuburile finale lucrează la un curent de repaos prestabilit , curent care crește in functie de puterea la care se face audiția , mai simplu .....tuburile finale se uzează in funcție de cat de " tare " se ascultă .Principalul avantaj este obținerea  unor puteri mari .

 

 

Repet încă odată ce am mai repetat in acest topic , inainte de a vă apuca de ceva , studiați foile de catalog ale tuburilor pe care vreți să le folosiți , in special a tuburilor finale , acolo găsiți date aproape mură in gură .

Mă repet , fără a țipa la cineva .

 

ACEST PROIECT SE ADRESEAZĂ CELOR CARE AU CUNOȘTINȚE  DE ELECTRONICĂ CEL PUȚIN MEDII !  Proiectul nu va fi definitivat in veci de cei care au impresia că doar trebuie să lipească niste piese pe acele cablaje imprimate , să cupleze transformatoarele și ....gata amplificatorul .Mare atentie la tensiunile inalte , sunt mortale , mai ales că se lucrează cu curent continuu ! 

 

 

Florin 

După ce te hotărăști ce putere dorești , ce tuburi finale vrei să folosești , iti spun aici ce transformatoare de ieșire  si alimentare sa folosești .

 La acest amplificator am folosit fix schema din acest topic .

Editat de viobio
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, viobio, deci avand in vedere cele spuse si ca sunt interesat de varianta cu performante ok dar si o viata mai lunga a tuburilor ma orientez catre varianta clasa AB negativare fixa, finalele pentru o putere mai maricica sa fie KT88 sau KT90. Daca se poate obtine la un procent ok de distorsiunii in jur de 40w sunt multumit. Pana la urma pentru alimentare sugestia ar fi sa folosim  condensatoarele de 470uF la 450V sau doar de 150uF? Rezistoarele de putere folosite ar fi bine sa folosim de care compozitie pentru o mai buna functionare, durata de viata? Orice sugestia la alegerea componentelor este binevenita.

Multumesc mult,

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, outtek a spus:

Salutare, viobio, deci avand in vedere cele spuse si ca sunt interesat de varianta cu performante ok dar si o viata mai lunga a tuburilor ma orientez catre varianta clasa AB negativare fixa, finalele pentru o putere mai maricica sa fie KT88 sau KT90. Daca se poate obtine la un procent ok de distorsiunii in jur de 40w sunt multumit. Pana la urma pentru alimentare sugestia ar fi sa folosim  condensatoarele de 470uF la 450V sau doar de 150uF? Rezistoarele de putere folosite ar fi bine sa folosim de care compozitie pentru o mai buna functionare, durata de viata? Orice sugestia la alegerea componentelor este binevenita.

Multumesc mult,

Florin

Transformatoarele de iesire https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Outputtransformer/Audio-PP/Hammond-1650R::254.html

Transformatorul de alimentare https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Power-Transformer/Audio/Hammond-373HX::4499.html

KT88 https://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/Electro-Harmonix/EH-KT88::75.html

Condensatori de filtraj ( 8 buc )  https://www.tube-town.net/ttstore/Capacitors/Electrolytic/Elektrolytic-Can/Radial/Snap-In/Elektrolyt-470-F-%40-450V::393.html

Pentru a putea să folosești acel transformator de alimentare trebuie să modifici un pic sursa de alimentare , ca in schemă postată de mine 

D1,D2 diode 1000V/4A 

R10,11,12,13     4,7..6,8 ohmi / 5 w 

R14 10k / 5w 

C3,4,5,6 2200....4700microF/16V .

C20 220microF/100V

C21 47micriF/100V

R24 1k /2w 

D3 1N4007 

 

Pe placile modulelor de amplificare  unești pinii 4 cu 5 la tuburile ECC82, ECC83 , le alimentezi filamentele la 6,3V  (4+5/9 ) .Pe placa sursei pentru filamente nu mai montezi restul de piese .

R8,R4,C2 nu se pun pe placa sursei ! 

Cu această configurație obții 2X50W  

IMG_20190419_113817.jpg

EDB373HX (2)_0.jpg

584608641_PSUSchematicTUBETEHNIUMAmplifierrev.7.thumb.png.1975ed79333bdcc33a4c5a57a7204387.png

Editat de viobio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am finalizat documentatia acestui proiect VD2018 si am atasat-o in prima postare a acestui topic pentru a fi mai usor de gasit. Pentru inceput am creeat o asazisa documentatie pentru review pe care rog toti utilizatori implicati in acest topic si nu numai, sa o parcurga. Eventualele erate sau concluzii se vor consemna in acest topic, urmand ca ulterior sa le consemn in versiunea finala a documentatiei.

Cu acest prilej, va readuc la cunostiinta ca mai sunt seturi PCB de vanzare la pretul de 100lei bucata (cu ajutorul unui set se poate construi un amplificator stereo) si chiar doua cablaje de sursa VD2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Viobio, multumesc de informatii, deci sa inteleg ca:

-  renuntam la circuitul de stabilizare propus initial, practic simplificam schema ceea ce nu ma deranjeaza neaparat desi as fi preferat acea stabilizare dar acum depind de transformatorul disponibil ;

- schema si componentele de pe placa amplificatorului raman cele postate de donpetru in documentatie la rubrica versiunea 2 clasa AB1 negativare fixa, nu ultraliniar bineteles cu tuburile finale schimbate spre versiunea mentionata de mine (seria KT...) si mentiunea ta de a uni pinii 4 si 5 la tuburile ECC82 si ECC83;

- soclurile la tuburi ar fi de recomadat de ce tip? am gasit si eu cateva variante pe tube-town pentru tuburile din schema dar in urma experientelor avute de tine care ar fi de o calitate mai buna? ma refer la calitatea contactelor, cat de bine strans tin piciorusele acestor, etc.? as putea comanda direct dar nu as vrea sa comand ceva nu chiar grozav si sa aflu ca pentru o diferenta mica de pret as fi putut lua ceva mult mai ok 🙂 .

- ce  fire de legatura ar fi mai ok de folosit, cu conductor solid sau multifilar? nu as vrea sa folosesc cu conductor solid avand in vedere ca avem cablaje imprimate la acest proiect, sunt constient ca va trebui cel putin in zona de inalta tensiune sa aleg ceva cu izolatie corespunzatoare;

Multumesc anticpat si sper sa nu fi spus vreo prostie in textul de mai sus, daca am omis ceva ceilalti membri de pe forum pot interveni pentru a avea toate detaliile corecte nu doar pentru mine dar si altii interesati de aceasta varianta.

Editat de outtek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 20.05.2019 la 19:10, donpetru a spus:

Am gasit un fisier PDF foarte util daca va ganditi sa va construiti transformatoarele de iesire.

Calcul transformatoare de ieșire PP.pdf 100 kB · 10 descărcări

Cu acest prilej, va anunt ca au mai ramas seturi PCB de vanzare cu proiectul VD2018.

Frecvența minimă trebuie să fie de 20..30Hz , nu 70hz .

Dacă se alege 70hz transformatorul nu va putea livra  bine frecvențele joase , cu cât frecvența este mai joasă cu atât creste secțiunea miezului .

  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock