Jump to content
donpetru

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi

Recommended Posts

@viobio, foarte buna completarea dar am observat ca valorile, spre exemplu pt. cazul de Negativare automata nu le-ai completat in coloana cu acelasi nume !!! Totusi, din ce observ, se pare ca in anumite "cazuri de functionare" sunt piese care nu se folosesc !!! 

Acum 14 ore, donpetru a spus:

@viobio, foarte buna completarea dar am observat ca valorile, spre exemplu pt. cazul de Negativare automata nu le-ai completat in coloana cu acelasi nume !!! Totusi, din ce observ, se pare ca in anumite "cazuri de functionare" sunt piese care nu se folosesc !!! 

Valorile pentru partea de atac rămân aceleași , indiferent dacă este clasă AB, B  sau cu negativare fixă sau automată .

În funcție de clasa de funcționare , negativare , unele componente se montează sau nu , la asta m-am gândit de la inceput , un cablaj " universal " pe care se pot configura mai multe tipuri de amplificatoare .

Aș avea o rugaminte catre cei de aici , să comunice in acest topic ce tuburi vor folosi pentru amplificatoarele lor , clase de functionare , negativare .

Așa imi este mai simplu să le dau diferite date pentru amplificatoarele lor .

minitehnicus - 1 set PCB
@gadrianno - 1 set PCB
@mducu - 2 seturi PCB
@niksound - 2 seturi PCB
@Ovidiu - 1 set PCB
@hixpp02 - 1 set PCB
@barbaro - 1 set PCB
@zigu - 1 set PCB
@bucegi - 1 set PCB

@outtek - 1 set PCB

Buna ziua domnilor, tin sa multumesc in primul rand pentru @Viobio si @Donpetru ajutorul acordat in acest topic.

Dl. Viorel eu incerc sa merg pe prima varianta, aici am deja procurate toate tuburile,   adica:

Varianta 1 - PP ,UL , clasă AB , negativare automată, cu 4XEL34&2XECC82&2XECC83

Multumesc !

Posted (edited)
Acum 22 minute, hixpp02 a spus:

Buna ziua domnilor, tin sa multumesc in primul rand pentru @Viobio si @Donpetru ajutorul acordat in acest topic.

Dl. Viorel eu incerc sa merg pe prima varianta, aici am deja procurate toate tuburile,   adica:

Varianta 1 - PP ,UL , clasă AB , negativare automată, cu 4XEL34&2XECC82&2XECC83

Multumesc !

OT https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Outputtransformer/Audio-PP/Hammond-1650H-OUT-OF-STOCK::1249.html

Transfornatorul de alimentare https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Power-Transformer/Marshall/TT-Powertransformer-100-Watt-for-Marshall-JCM-800-Plexi::8300.html

Poți cumpăra transformatoarele si de pe alte magazine on-line , eu de aici cumpar , cele care sunt out of stock ....sunt din cauza mea , am cumpărat foarte multe săptămâna trecută si azi .

Dacă folosești transformatorul de alimentare din link , nu plantezi partea de negativare fixă , R10,11,12,13 , faci grupuri de rezistente de 5w in paralel , astfel că după R13 să ai 430V in sarcină , nu in gol ! Conexiunea UA o faci dupa R13 .

R23 nu se montează , infasurarea de 6,3V este cu mediană , mediana o legi la masa sursei de alimentare .

Dacă ai nelămuriri sunt pe aici 

584608641_PSUSchematicTUBETEHNIUMAmplifierrev.7.thumb.png.1975ed79333bdcc33a4c5a57a7204387.jpg

Edited by viobio

1 hour ago, viobio said:

OT https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Outputtransformer/Audio-PP/Hammond-1650H-OUT-OF-STOCK::1249.html

Transfornatorul de alimentare https://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Power-Transformer/Marshall/TT-Powertransformer-100-Watt-for-Marshall-JCM-800-Plexi::8300.html

Poți cumpăra transformatoarele si de pe alte magazine on-line , eu de aici cumpar , cele care sunt out of stock ....sunt din cauza mea , am cumpărat foarte multe săptămâna trecută si azi .

Dacă folosești transformatorul de alimentare din link , nu plantezi partea de negativare fixă , R10,11,12,13 , faci grupuri de rezistente de 5w in paralel , astfel că după R13 să ai 430V in sarcină , nu in gol ! Conexiunea UA o faci dupa R13 .

R23 nu se montează , infasurarea de 6,3V este cu mediană , mediana o legi la masa sursei de alimentare .

Dacă ai nelămuriri sunt pe aici 

584608641_PSUSchematicTUBETEHNIUMAmplifierrev.7.thumb.png.1975ed79333bdcc33a4c5a57a7204387.jpg

Multumesc!

Dl Viorel , doresc si eu, daca se poate si nu este prea tarziu, 2 seturi varianta 3 

4X6P3C/6P3C-E&2X6H1P&2X6H2P 

OT conexiune A1,A2, nu ultraliniar 

Negativare automată . Ar mai fi si problema cum se face plata.  Cu multumiri  Serban

Acum 13 minute, serbanp a spus:

Dl Viorel , doresc si eu, daca se poate si nu este prea tarziu, 2 seturi varianta 3 

Negativare automată . Ar mai fi si problema cum se face plata.  Cu multumiri  Serban

Eu am comandat ceva mai multe seturi decat s-au abonat utilizatorii. Deci, daca doriti va pot trece in conversatia privata cu ceilalati utilizatori. Plata o puteti face in avans in cont ca sa va rezervati seturile de PCB-uri dorite. Sau, puteti apela la viobio, daca doriti sa cumparati din seturile luate de viobio. Ambele variante le agreez, numai ca la seturile de PCB achizitionate de viobio va trebui ca rezervarea lor sa o faca chiar viobio.

Acum 22 minute, serbanp a spus:

Salut Serban 

Nu eu mă ocup de cablajele imprimate , ti-a raspuns donpetru .

Din ce am comandat eu nu pot da .

@donpetru , @viobio,  va multumesc pentru promtitudine. Ramane deci varianta @donpetru . Astept atunci ajutorul dumneavoastra si daca legatura ar fi cu un user din Bucuresti poate ar fi si mai usor cu banii.

Va multumesc inca o data . 

Buna seara, 

Revin cu o intrebare pentru dl. @Viobio, in legatura cu transformatoarele:

La cele de iesire am posibilitate de a procura Hammond 1650G sau Edcor CXPP60-MS-6.6K, cu mentiunea ca 1650G este mai ieftin. 

Pe cel de alimentare o sa-l bobinam, aici la tensiuni sa merg pe valorile din schema sau conform JCM 800? 

Multumesc. 

Acum 55 minute, serbanp a spus:

@donpetru , @viobio,  va multumesc pentru promtitudine. Ramane deci varianta @donpetru . Astept atunci ajutorul dumneavoastra si daca legatura ar fi cu un user din Bucuresti poate ar fi si mai usor cu banii.

Va multumesc inca o data . 

V-am adaugat in conversatia privata cu ceilalti utilizatorii. Gasiti acolo toate detaliile. Retineti ca, pentru rezervare cablaje e important sa le achitati de pe acum in avans.

Asa, la o numaratoare scurta, au mai ramas de vanzare cca. 6 seturi pentru cine mai doreste.

Acum 3 ore, hixpp02 a spus:

Buna seara, 

Revin cu o intrebare pentru dl. @Viobio, in legatura cu transformatoarele:

La cele de iesire am posibilitate de a procura Hammond 1650G sau Edcor CXPP60-MS-6.6K, cu mentiunea ca 1650G este mai ieftin. 

Pe cel de alimentare o sa-l bobinam, aici la tensiuni sa merg pe valorile din schema sau conform JCM 800? 

Multumesc. 

Te rog să deschizi un subiect separat , imi este mai usor să urmăresc ce dorești .

Îți scriu mai pe larg mâine .

Astazi am expediat cablajele catre aproape toti utilizatori care au achitat in avans cablaje conform celor stabilite in conversatia privata comuna deschisa. A mai ramas un sigur colet de trimis a utilizatorului @outtek, colet care il voi expedia dupa data de 13 aprilie asa cum a solicitat.

Am renumarat sa vad cate cablaje au mai ramas iar situatia se prezinta astfel:

5 seturi PCB VD2018, repet un set contine un cablaj sursa si doua cablaje amplificator, la pretul de 100lei / set

2 cablaje sursa alimentare VD2018 la pretul de 43lei bucata.

1 cablaj sursa si 1 cablaj amplificator le voi dona (deci aceste doua cablaje sunt gratis) - din pacate nu au ramas 2 cablaje de amplificator ci doar unul. Deci, un cablaj sursa si unul de amplificator le voi dona, de preferat unui utilizator care este la scoala sau student si nu are bani pentru a aborda un amplificator pe tuburi, fie si el si mono. In acest sens, as dori si de la ceilalti utilizatori sa participe cu celelalte piese atat cat le sta in putinta. Acum ramane sa stabilim cu toti care utilizator merita "premiul asta". Astept propuneri.

Iata cateva imagini cu aceste cablaje (in realitate arata mult mai bine ca in imaginile de mai jos):

PCB_02.jpgPCB_03.jpg

• Like 1

A început cineva lucrul la acest proiect? 

Întreb din pură curiozitate.