Jump to content
donpetru

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi

Recommended Posts

Frumos proiect. Apropo, dl.petru, cum generati imaginile 3D in Eagle ?

Acum 23 ore, donpetru a spus:

@hixpp02, principalul motiv este tensiunea nominala vs. tensiunea capacitoarelor. Adica e mai bine doua conectate in serie de 250V decat unul de 450V care are pe terminale 400V. In plus, daca se folosesc doua capacitoare in serie putem alege valori ale capacitatilor mai mari, deci per ansamblu obtinem un C mai mare, care iar e benefic pentru amplificator

@viobio, o sa fac acea actualizare. Totusi, crezi ca nu e cazul sa fie dublati conectorii Uaa, Ua. -Un si Ug2, asemenea GND, pentru ca e mai usor de facut plecarile spre cele doua canale de amplificare !!!

Uaa, Ua, Ug2, - Un, trebuie să fie dublate, fiind două canale, la fel și GND. Este bine cum te-ai gândit 

Acum 21 ore, elco a spus:

Frumos proiect. Apropo, dl.petru, cum generati imaginile 3D in Eagle ?

Imaginile 3D le generez dupa tutorialul de aici:

https://eagleup.wordpress.com/

Acum 5 ore, viobio a spus:

Uaa, Ua, Ug2, - Un, trebuie să fie dublate, fiind două canale, la fel și GND. Este bine cum te-ai gândit 

Am dublat acei conectori. Din pacate, iesirea de filamente in c.c. a ramas singura nedublata. Precum ai sa observi, pe partea de filamente AC am lasat 4 iesiri pentru cele 4 tuburi KT88. Acum, mai ramane de vazut daca nu cumva nu era mai bine sa lasam doi conectori pe filamente AC, mergand pe ideea ca celalalt tub de pe o placa de amplificare are alimentarea pe filamente din tubul adiacent. Sau, cum este acum, fiecare tub KT88 are filamentul alimentat direct din placa sursei de alimentare ! Ideea era ca daca am lasa doi conectori pe placa sursei de alimentare pentru filamente AC, as putea sa mai adaug un conector si pentru iesirea de filamente in c.c. Deci, ar rezulta 2 conectori pentru partea de c.a. si doi pentru partea de c.c. Sau ramane placa sursei asa cum este acum ?

PCB PSU TOP v3 - 24-02-2019.jpg

PCB All Layers - PSU Tehnium TUBE Audio Amplifier v2.pdf

• Thanks 2

donpetru , lasă decât doi conectori pentru alimentarea filamentelor in AC .

Cablajul imprimat este ok , l-am verificat ochiometric , poate fi dat la fabrică .

Si cablajele partilor de amplificare sunt  ok , si ele pot fi date la fabrică .

Ce ar mai trebui facut , un sablon pentru placile ampului , cu gaurile de prindere si gaurile pentru socluri , la placile de amplificare trebuie musai centrele soclurilor , ca să se potrivească la fix soclurile pe carcasa amplificatorului .

Edited by viobio

In fine, cred ca pana la urma o sa las doi conectori pe AC si doi pe DC, pe partea de filamente, ca sa impac toate persoanele cu care am discutat pe marginea acestui proiect.

Saptamana asta o sa pregatesc forma finala a cablajelor si cred ca pe duminica o sa pot prezenta un pret pentru realizarea lor. Ca si in cadrul celorlalte cablaje, va urma o perioada de colectare a banutilor si dupa aceea lansarea comenzi efective astfel incat pana la sfarsitul luni martie sa le avem cu toti.

• Thanks 2

Am inceput sa trasez fisierul excel cu lista de piese. In zilele urmatoare voi definitiva acest fisier.

Intre timp, daca se aduna minim 20 de bucati de cablaje PSU si minim 40 de cablaje de amplificator, voi putea lansa o comanda de cablaje de fabrica. Deci, un set de cablaje va fi format din doua PCB amplificator si un PCB sursa de alimentare. Daca se aduna si se platesc in avans cantitatile mentionate anterior, pretul unui set PCB este 100lei fara transport. Cablajele vor fi pe suport FR4 de 1,6mm grosime, silkscreen alb, soldermask verde (este optiunea cea mai ieftina din punct de vedere a costurilor). 

As dori ca in timp ce lucrez la lista de piese, saptamana asta, sa postati intentia voastra de a achizitiona aceste cablaje plus numarul de seturi dorite in acest topic. Dupa aceea, in functie de numarul celor care se aboneaza la cablaje, pe duminica - luni, voi deschide conversatia privata pentru colectarea banilor si lansarea comenzii. Daca bani s-ar aduna saptamana viitoare, spre exemplu, pe la inceputul lunii aprilie ar trebui sa intrati in posesia cablajelor.

De asemenea, retineti ca pentru constructia acestui amplificator va fi nevoie in special de sfaturile utilizatorului @viobio care a initiat acest proiect, pentru ca ceea ce se va consemna in documentatie vor fi cateva exemple, celelalte asazise variatiuni urmand a fi discutate aici. Din acest motiv, as dori ca viobio sa confirme suportul sau tehnic in continuoare in acest topic, viobio avand o experienta practica mult mai mare decat mine in aria constructiilor audio cu tuburi electronice. Bineinteles, la acest capitol si sfaturile celorlalti utilizatori pasionati de tuburi vor fi binevenite.

Pana la sosirea cablajelor as dori sa finalizez si sa postez aici documentatia. Deci, documentatia va contine: schemele electronice, layer-ele PCB, listele de piese pe diverse setup-uri (acest aspect il voi detalia cu viobio la momentul potrivit in privat).

Iata mai jos cateva imagini 3D folosind Eagle v.9:

PCB AMP Bottom View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB AMP Top View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB PSU Bottom View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB PSU Top View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

• Like 1

Bună seara. Și eu doresc un set.

Salut,

confirm si eu pentru doua seturi.

Multumesc.

Seara buna,ma inscriu si eu cu doua seturi.

Vreau si eu una, dar cat costa?

Posted (edited)

@Ovidiu

5 hours ago, donpetru said:

Daca se aduna si se platesc in avans cantitatile mentionate anterior, pretul unui set PCB este 100lei fara transport

Edited by mducu

Va salut, doresc si eu un set.

Multumesc !

Acum 13 ore, donpetru a spus:

Am inceput sa trasez fisierul excel cu lista de piese. In zilele urmatoare voi definitiva acest fisier.

Intre timp, daca se aduna minim 20 de bucati de cablaje PSU si minim 40 de cablaje de amplificator, voi putea lansa o comanda de cablaje de fabrica. Deci, un set de cablaje va fi format din doua PCB amplificator si un PCB sursa de alimentare. Daca se aduna si se platesc in avans cantitatile mentionate anterior, pretul unui set PCB este 100lei fara transport. Cablajele vor fi pe suport FR4 de 1,6mm grosime, silkscreen alb, soldermask verde (este optiunea cea mai ieftina din punct de vedere a costurilor). 

As dori ca in timp ce lucrez la lista de piese, saptamana asta, sa postati intentia voastra de a achizitiona aceste cablaje plus numarul de seturi dorite in acest topic. Dupa aceea, in functie de numarul celor care se aboneaza la cablaje, pe duminica - luni, voi deschide conversatia privata pentru colectarea banilor si lansarea comenzii. Daca bani s-ar aduna saptamana viitoare, spre exemplu, pe la inceputul lunii aprilie ar trebui sa intrati in posesia cablajelor.

De asemenea, retineti ca pentru constructia acestui amplificator va fi nevoie in special de sfaturile utilizatorului @viobio care a initiat acest proiect, pentru ca ceea ce se va consemna in documentatie vor fi cateva exemple, celelalte asazise variatiuni urmand a fi discutate aici. Din acest motiv, as dori ca viobio sa confirme suportul sau tehnic in continuoare in acest topic, viobio avand o experienta practica mult mai mare decat mine in aria constructiilor audio cu tuburi electronice. Bineinteles, la acest capitol si sfaturile celorlalti utilizatori pasionati de tuburi vor fi binevenite.

Pana la sosirea cablajelor as dori sa finalizez si sa postez aici documentatia. Deci, documentatia va contine: schemele electronice, layer-ele PCB, listele de piese pe diverse setup-uri (acest aspect il voi detalia cu viobio la momentul potrivit in privat).

Iata mai jos cateva imagini 3D folosind Eagle v.9:

PCB AMP Bottom View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB AMP Top View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB PSU Bottom View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

PCB PSU Top View - Tehnium TUBE Audio Amplifier.png

Comfirm pozitiv ....pentru suportul meu .

• Thanks 1

Salutari la toata lumea.multumesc aici si eu pentru contributia domnului Viorel la acest proiect.vreau un set de circuite si pentru mine, sugerez totusi o alta culoare,cativa banuti in plus pentru asta fac diferenta.