Sari la con╚Ťinut
donpetru

Audio TUBE Amplifier - un alt proiect audio cu tuburi electronice din colectia Tehnium Azi

Post─âri Recomandate

Salutare,

am incercat eu sa desenez ceva de fapt am pus niste valori din datasheet care am crezut ca e ceea ce se cere, poate e bine poate nu ­čÖé

nu ma judecati prea aspru daca am gresit ­čÖé ┬á┬á sunt incepator cu ale tuburilor ­čśä┬á

schem.jpg.f7aded6bf1b2c8c753034c929606d3f9.jpg

schemdata.thumb.jpg.a32530c4efe8b940d0b4b97f2c509aac.jpg

Partajeaz─â acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 01.01.2019 la 5:49, viobio a spus:

In limita timpului o s─â postez variante de amplificatoare folosind diferite configura╚Ťii ale schemei si diferite tipuri de tuburi .

E foarte bine asa. Din pacate, am amanat putin elaborarea unui BOM list la acest proiect din cauza ca deja am inceput cablajul la proiectul PRO audio de care va spuneam anul trecut - era inceput inaintea acestui topic ca si cablajul proiectului nou SMPS care a ramas blocat din cauza ca am vrut sa nu fac o placuta verticala pentru comanda SMPS si sa includ totul pe acelas cablaj. In fine, au fost ceva complicatii pe care deja am inceput sa le remediez cate putin la proiectele mentionate si pana nu le definitivez saptamana asta-saptamana viitoare, nu pot sa incep proiectul PCB la amplificatorul cu tuburi. Deci, aceasta lipsa de participare a mea la acest topic pana in acest moment nu a fost ca nu am putut. Pe masura ce viobio va posta lista de piese pe diverse tipuri de tuburi si/sau configuratii, dupa aceea am sa revin si eu cu completarile in soft de rigoare.

Partajeaz─â acest post

Link spre post
Acum 12 ore, DANO a spus:

Salutare,

am incercat eu sa desenez ceva de fapt

nu ma judecati prea aspru daca am gresit ­čÖé ┬á┬á sunt incepator cu ale tuburilor ­čśä┬á

schem.jpg.f7aded6bf1b2c8c753034c929606d3f9.jpg

schemdata.thumb.jpg.a32530c4efe8b940d0b4b97f2c509aac.jpg

R11L,R11R ce valori au ? 10K sau 100K ? 

Ia0  cit este ? 35 sau 55 mA ? 

"┬áam´╗┐´╗┐┬áincercat´╗┐┬áeu sa┬á´╗┐´╗┐desenez┬á´╗┐ceva´╗┐´╗┐┬áde fapt am´╗┐´╗┐´╗┐┬ápus┬á´╗┐niste´╗┐┬á´╗┐valori┬á´╗┐´╗┐din datasheet´╗┐´╗┐┬á´╗┐care┬á´╗┐am crezut´╗┐┬á´╗┐ca e ceea´╗┐┬áce se┬á´╗┐´╗┐cere´╗┐´╗┐,´╗┐´╗┐┬á´╗┐poate´╗┐´╗┐┬á´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐e┬á´╗┐bine´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐┬ápoate´╗┐´╗┐┬ánu┬á­čÖé´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐"┬á

Trebuie să fii clar , nu " am crezut " ....sau la ghicite , la nimereală . 

Po╚Ťi ata╚Öa alt desen cu ce e╚Öti convins tu c─â este bine ?┬á

Editat de viobio

Partajeaz─â acest post

Link spre post
Acum 2 ore, viobio a spus:

R11L,R11R ce valori au ? 10K sau 100K ? 

Ia0  cit este ? 35 sau 55 mA ? 

"┬áam´╗┐´╗┐┬áincercat´╗┐┬áeu sa┬á´╗┐´╗┐desenez┬á´╗┐ceva´╗┐´╗┐┬áde fapt am´╗┐´╗┐´╗┐┬ápus┬á´╗┐niste´╗┐┬á´╗┐valori┬á´╗┐´╗┐din datasheet´╗┐´╗┐┬á´╗┐care┬á´╗┐am crezut´╗┐┬á´╗┐ca e ceea´╗┐┬áce se┬á´╗┐´╗┐cere´╗┐´╗┐,´╗┐´╗┐┬á´╗┐poate´╗┐´╗┐┬á´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐e┬á´╗┐bine´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐┬ápoate´╗┐´╗┐┬ánu┬á­čÖé´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐´╗┐"┬á

Trebuie să fii clar , nu " am crezut " ....sau la ghicite , la nimereală . 

Po╚Ťi ata╚Öa alt desen cu ce e╚Öti convins tu c─â este bine ?┬á

Ia0=35mA, pt clasa ab1 poate crește pana la 70% zic eu

R11 au amândoi max 100k conform cu datasheetul pt bias fix

Partajeaz─â acest post

Link spre post

Creeaz─â un cont sau autentific─â-te pentru a ad─âuga comentariu

Trebuie s─â fi un membru pentru a putea l─âsa un comentariu.

Creeaz─â un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentific─â-te aici.

Autentific─â-te acum

• Navigare recent─â   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

├Ś

Informa╚Ťii Importante

Folosim cookie-uri ╚Öi tehnologii asem─ân─âtoare pentru a-╚Ťi ├«mbun─ât─â╚Ťi experien╚Ťa pe acest website, pentru a-╚Ťi oferi con╚Ťinut ╚Öi reclame personalizate ╚Öi pentru a analiza traficul ╚Öi audien╚Ťa website-ului. ├Änainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rug─âm s─â fii de acord cu: Termeni de Utilizare.