Jump to content
Sign in to follow this  
viobio

Proiectul 65

Recommended Posts

Proiectul 65 

Va fi un PP clasă AB , negativare fixa .

Am o carcasă disponibilă cu patru găuri pentru socluri novale , m-am plictisit să mai fac varianta ampului cu EF86/ECC82 /KT88 , am in lucru încă patru bucăți in diferite stadii , fiind comenzi , proiectul 65 o să fie cu ECC83/12AX7 ( SRPP ) + E80CC SQ ( defazor )  + KT88 .

Transformatoarele de ieșire vor fi Hammond 1650R 

Păreri , reclamații ? 

P65.jpg

SP65.jpg

Foarte interesant proiectul dar sincer sa va zic modul de obtinere a tensiuni negative -Un nu-mi place, ma refer in special la modul de polarizare-comanda a acelui tranzistor. Un circuit stabilizator banal cu tranzistor nu ar fi fost mai util si mai bun ?

Poate fi facut sa functioneze cu rusoaice ,tip 6p3c e , si compania bella , si cu ot + ta ,de la Petra?

Acum 15 ore, donpetru a spus:

Foarte interesant proiectul dar sincer sa va zic modul de obtinere a tensiuni negative -Un nu-mi place, ma refer in special la modul de polarizare-comanda a acelui tranzistor. Un circuit stabilizator banal cu tranzistor nu ar fi fost mai util si mai bun ?

Rolul acelui tranzistor este de a regla brut tensiunea de negativare , am uitat să mai desenez un condensator intre bază si masă , am montat acest reglaj cu tranzistor pentru că traful de alimentare livrează 90V in secundar , nu am nevoie de o tensiune așa mare pentru negativare , am nevoie de 63...65V  .

In configurație PP , clasă AB , negativare fixa , nu se practică stabilizarea tensiunii de negativare , de ce ? Tensiunea anodică variază cu 5...20V in functie de putere , dacă stabilizezi negativarea aceasta rămâne constantă  , cind scade anodica cu ... să zicem 20 V ....negativarea fiind stabilă prin tuburile finale se reduce curentul , se modifica PSF-ul finalelor , apare compresie in sunet . 

Dacă se stabilizează tensiunea de negativare trebuie stabilizată si tensiunea anodică , stabilizarea tensiunii anodice nu prea se practică .

Acum 3 ore, barbaro a spus:

Poate fi facut sa functioneze cu rusoaice ,tip 6p3c e , si compania bella , si cu ot + ta ,de la Petra?

Se pot folosi si 6P3C-E cu Ua 450V , OT cu alt Raa .