Sari la conținut

Postări Recomandate

Tot regretabil este faptul ca recomand topice (subiecte) care nu sunt parcurse si intelese in totalitate de utilizatori iar dupa aceea apar afirmatii de genul, citez:

Acum 3 ore, vtube a spus:

Este regretabil ca recomandati surse chinezesti cu componente de '' foarte buna calitate'' . Cand n-o sa mearca cum trebuie, mai rau te apuca regretele, mai ales pe un incepator.

Daca o sa recititi topicul la care am facut referire si o sa intelegeti modificarile facute, o sa vedeti ca un banal kit chinezesc de doi lei se poate transforma in ceva care poate sa mearga "cum trebuie".

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am citit... De banii aia isi cumpara un cablaj. 

Va adresati unor incepatori, atentie, si cu asta ma retrag definitiv de pe acest forum.

Partajează acest post

Link spre post

Iar ati inteles gresit... eu nu ma adresez numai unor incepatori. Si in al doilea rand, kituri D.I.Y asemenea celui de pe ebay exemplificat de mine in unul din topicele forumului, e un kit pentru incepatori care au cateva kituri la activ mai simple asamblate.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Dom' Vtube ! va purtati ca un copil (mare) rasfatat, va luati jucariile si plecati acasa, sperand ca asta o sa ii lase si mai "saraci" pe ceilalti copii care n-au de niciunele din diverse motive care nu va privesc.

On 11/26/2018 at 4:32 PM, Andrei95 said:

Buna ziua.

Am un trafo de 24V 6.3A si as vrea sa fac o sursa reglabila (atat curent cat si tensiune) si am nevoie de o schema functionala (sunt incepator). 

Multumesc anticipat.

Initiatorul topicului a recunoscut ca e incepator, ceea ce, poate si "imparatia voastra" a-ti fost candva, s-au gasit si persoane, despre care se poate afirma, ca nu sunt la fel de incepatori in domeniu, sa ii dea cate o idee, ba mai mult, sa analizeze schema astfel incat sa ii gaseasca eventualele bug-uri, sa nu ramana una nefunctionala. Eu doar am pus un link catre kit-ul care foloseste aceasta schema, in ideea in care e mai ieftin sa iei de-a gata PCB-ul ba chiar si piesele (macar o parte din ele), si asta cel putin din punt de vedere al timpului "cheltuit" pt a-l realiza manual. Au venit apoi si altii care in loc sa ajute cu ceva, n-au putut decat sa bage batul prin gard si sa zgandare javra din cotet, care nici macar nu e in stare sa percepa sfaturile incarcate de un optimism "avansat".

PS: Am si eu sursa asta pe masa, si nu ma simt nici prost, nici incepator, asta si pentru faptul ca nu o folosesc la alimentarea cu tensiune de  referinta a unui convertor analog/digital de la vreun echipament ce opereaza pe orbita terestra.

Partajează acest post

Link spre post

Andrei, daca esti la inceput de drum si ai lipit una sau alta, poti sa-ti cumperi chiar si varianta dezasamblata a kitului de pe ebay sau aliexpress. Tine cont si de topicul adminului. Daca implementezi ce spune acolo si ai un transformator bun, eu zic ca vei face o sursa reglabila buna iar daca te impotmolesti, intreaba colegi de aici. Cu siguranta vei primi sprijin.

Marele avantaj a kitului de pe ebay este ca e ieftin si vine cu cablaj, pe care nu te mai chinui tu sa-l faci. Succes!

Editat de donpetru
Indepartare continut OFFTOPIC

Partajează acest post

Link spre post

Pentru un incepator-declarat!-faptul ca exista facilitati importante-PCB-ul,lista piese,etc e un lucru bun!...exista sansa sa mai castigam un membru entuziast al comunitatii electronistilor!...lucru tot mai rar in ultima vreme!...'slefuirea' acestui nou membru ne revine ,noua ,tuturor,oferind sfaturi de calitate,usor de inteles si usor de pus in aplicare!...atentionez prieteneste pe colegii 'hârșiți' in ale electronicii ca-fara ajutorul nostru sustinut!-s-ar putea sa disparem de pe firmament ca si comunitate recunoscuta...si ,zau, daca nu ai cu cine sa impartasesti realizarile si cui sa adresezi intrebarile...cui bono...?!

Partajează acest post

Link spre post

Am indepartat continutul OFFTOPIC, discutiile pot continua strict la obiect, va rog!

Partajează acest post

Link spre post

Si pe mine ma intereseaza acelasi lucru, o sursa reglabila care sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. Sa nu oscileze

2. Sa aiba limitare fixa de curent

3. Sa aiba o schema simpla

4. Curent maxim 5-7A

5. Tensiune reglabila 3-25V

6. Sa fie testata. Sincer sa fiu, am testat surse in ultima vreme pana am cazut jos.

7. Sa accepte la intrare tensiuni de pana la 50vcc.

Multumesc.

Editat de Mihai3

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.