Sari la conținut

Recomandare sursă reglabilă.


Postări Recomandate

Buna ziua.

Am un trafo de 24V 6.3A si as vrea sa fac o sursa reglabila (atat curent cat si tensiune) si am nevoie de o schema functionala (sunt incepator). 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta este o variantă deosebit de simplă. Dacă nu dispui și de înfășurarea auxiliară de 12V, nu iei în considerare partea de jos a schemei care conține cele două integrate stabilizatoare 7805, respectiv 7812.

https://www.pocketmagic.net/variable-regulated-power-supply/

LM317-30V-variable-high-power-supply-6-2

Editat de remus68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sarcina isi ia din sursa de alimentare, fix curentul de care are nevoie, cu conditia ca sursa sa-l poata oferi. Se poate regla limita pana la care sursa sa-l poata elibera, dupa care il va limita, odata cu scaderea tensiunii de la iesirea ei. Aceasta limitare se poate face cu o rezistenta, un tranzistor si un potentiometru la orice sursa liniara. In exemplul de mai jos poti vedea cum se implementeaza aceasta solutie (R6, P2, T5).

Image31.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit pe forum. Cunosc aceasta cerinta de pe alt forum, am analizat acolo schemele si am validat si o simulare in Multisim14

 a unei variante de stabilizator realizata de @GeoMar user si pe Tehnium-Azi. Deasemenea v-am transmis parerea mea despre fezabilitatea practica.

 Adica circuitele operationale folosite de tipul TL081 se pot distruge oricind, deoarece au tensiunea de alimentare prea mica pentru cei 30V doriti

 la iesire si ca in total sunt necesari cel putin 2-3 tranzistori 2N3055 cu radiator extrem de mare,

 sau mai mic ventilat (2 buc. de 100mm*120mm cu aripioare de 40mm in tunel), pentru a putea disipa puterea limita necesara de 100W.

O solutie ar fi si schimbarea CI cu unele mai fortoase cu tensiunea maxima de peste 44V, dar si folosirea unui transformator cu tensiunea minima de 28-30V,

 pentru a garanta o iesire de 30V la 3A.

Am sa revin la transformatorul pe care il detineti, 24V si 6,3A, cu aceste se poate realiza un stabilizator cu tensiunea maxima de iesire de circa 22V-24V,

 deoarece dupa redresare trebuie luat in considerare tensiunea minima pe condensatorul de filtraj la tensiunea minima de retea de 230V-10%

Schema redresorului nestabilizat.

  2038755661_redresorinpunte.png.838b7c02769fd08acbe0783721c0622a.png

Diferenta de 5V este obligatorie, datorita caderilor de tensiune pe circuitul integrat, driver si finalii de putere, dar si datorita

 retelei electrice care poate scadea cu 10%.

Aceasta postare arata ce tensiune maxima stabilizata se poate obtine cu un stabilizator ce se vrea performant si cu transformatorul pe care il detineti.

Probabil ca practic veti obtine cu 1-2V mai mult, deoarece transformatorul are la 3A o tensiune putin mai mare si la curenti mici tnsiunea de iesire

 nestabilizata poate creste chiar pina la 31V. Ca observatie, cresterea valorii condensatorilor de filtraj ajuta putin la cresterea tensiunii nestabilizate.

Dupa aceste consideratii, ce performante doriti sa realizati?

In atasament se afla proiectul sursei lui @GeoMar in Multisim14.

@gsabac

Design1-modificat.ms14

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, gsabac a spus:

Cunosc aceasta cerinta de pe alt forum, am analizat acolo schemeleDesign1-modificat.ms14

OK! Dar aici sunteti pe un alt forum si utilizatorii paginii Tehnium Azi nu sunt obligati sa isi fac cont pe acel forum si nici sa instaleze programul MULTISIM, pentru a sti despre ce operational sau schema discutati dumneavoastra. Daca tot faceti simulari si recomandari, puteti posta si schema la care va referiti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stima si pretuire, raspunsul s-a dorit personalizat pentru @Andrei95 si analiza schemei de redresor se afla doar pe acest forum.

Raspunsul lamureste ce tensiuni stabilizate se pot obtine cu un anume transformator de retea.

Pentru cei care nu cunosc programul Multisim, la cererea dumneavoastra, voi posta schema lui @GeoMar.

 1818915214_Sursastabilizata0-30Vsi3AGeoMar.gif.31bb4395884beb5cf188c7fa5bc62e11.gif

555994770_Componentesursa0-30V_0-3A.thumb.jpg.feb8523208062ea334f323c5eb6438d5.jpg

Aceasta este schema analizata in Multisim, pentru care am facut unele consideratii personale.

Schema originala care functioneaza pina la 30V este mai jos

  1600572917_Schemaoriginala.thumb.gif.7f1bb6104d3565f0444a35837e435a60.gif

Pentru functionarea la 30V circuitele recomandate sunt MC34071/72/74 care suporta 44V spre deosebire de TL081,82 care au tensiunea maxima de 36V.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar putea impiedica buna functionare cu 741? Si daca tot ii recomandati sa nu schimbe componentele din schema, va referiti sa utilizeze in continuare 082-ul?

 

Editat de remus68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am postat, nu este bine ca un incepator sa faca experiente cu componente noi, pe scheme validate de multi realizatori,

 deci sa foloseasca MC34071 ca in schema originala.

Acum am sa incerc sa arat parerea mea despre utilizarea circuitului LM741 (44V) in loc de MC34071, deoarece TL081 iese din discutie, sau TL082.

Tensiunea maxima pe iesire, la aceeasi tensiune de alimentare este mai mica la LM741 si astfel este posibil

  ca tensiunea de iesire sa nu mai ajunga la 30V, deci trebuie marita tensiunea pe transformator.

De exemplu, la LM741 se da in catalog la o alimentare de +/-20V tensiune maxima de iesire este de circa  +/-16V, adica cu 4V mai mica decit alimentarea,

 pe cind la MC34071 se da ca data tehnica evidentiata, ca spre V+ se obtine o cadere maxima de tensiune de 1V.

Sunt probleme si in legatura cu tensiunea permisa pe intrari fata de tensiunea de alimentare.

  Astfel la LM741 :Input Common mode input voltage range ±12V.

Deci daca iesirea LM-ului este la 32V pentru 30V la iesire, rezulta la ambele intrari cam 11V

  din reglajul potentiometrului si diferenta 32V minus 11V este de 21V. In acest caz circuitul este posibil sa nu mai functioneze corect.

La MC34071 tensiunea la modul comun permisa pe intrari este de la VEE-100mV la  VCC-1,6V

Vad ca autorul topicului nu mai este prezent, probabil ca deja a trecut la realizarea practica si poate ne spune si noua ce a hotarit.

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este regretabil ca recomandati surse chinezesti cu componente de '' foarte buna calitate'' . Cand n-o sa mearca cum trebuie, mai rau te apuca regretele, mai ales pe un incepator.

Vedeti cazul celui cu celebrele surse LM317 :)  Electronica o faci doar cu componente conform catalogului de la producator adaptate conform cerintelor din schema, alte variante sunt sortite esecului sau functionarii aleatorii.

Da, sunt ieftine... Si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock