Sari la conținut

Sfaturi pentru cresterea interesului utilizatorilor in a posta diverse articole tehnice

Postări Recomandate

Butonul "Actiuni articol" exista doar in cazul administratorilor sau moderatorilor dar butonul "Editeaza" ar trebui sa-l vedeti. Puteti sa atasati un print screen sa vad daca se afiseaza altceva in loc de "editeaza" sau pur si simplu nu se afiseaza cuvantul deloc ?

Ma gandesc sa nu fie o problema din cauza numelui de utilizator. In vechiul forum se folosea un nume de conectare in forum si unul de afisare in forum. In urma update-ului catre IPS4 a ramas valid doar vechiul nume de afisare care se utilizeaza acum si la conectare. Totusi, in cazul dvs. parmise era vorba de acelasi nume, nu? Acum am verificat setarile si la editarea articolelor figureaza numele dvs. Reveniti cu acel printscreen, timp in care eu am sa mai inspectez problema pentru gasirea unei solutii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a motiva utilizatori sa posteze articole ar trebui stabilit de la bun inceput ce fel de website este tehnium-azi.ro:

a) un website dupa modelul unui ziar sau reviste obisnuite, cum a fost spre ex. Conex Club, unde pentru intocmirea unui numar de reviste erau nevoie de niste bani pentru a plati pe x sau y sa faca articole. Bani, de regula, erau luati din vanzarea unui spatiu de publicitate din revista. Adica, cu alte cuvinte, se da o revista din 60 pagini din care se aloca 5 pagini pentru publicitate. Trebuie calculat cati bani se pot obtine din publicitate pe acele pagini si de abia dupa aceea vazut daca cu bani respectiv se pot achita autorii articolelor plus tiparirea, formatare, aranjare text si bineinteles in toate chestiunea asta trebuie urmarit si un mic profit.

b) un website care sa aiba in spate o fundatie „caritabilă” sau un ONG, structurata sub modelul unei universitati, care sa ofere spatiu de afirmare autorilor de articole dupa ce platesc dreptul de publicare. Adica, de exemplu daca urmezi un doctorat si vreti sa publici un articol - o etapa din procesul de cercetare - va trebui sa suporti cheltuielile de publicare a articolului si din ce am auzit nu sunt chiar asa mici - ajung chiar la cateva sute de lei sau sute de euro, depinde de universitate si specializare.

Deci, trebui stabilit de la bun inceput pe ce varianta doreste sa mearga admin-ul tehnium-azi.ro: a sau b ? Varianta „a” presupune niste cheltuieli si sunt autori de articole care cer cateva sute de euro pentru un articol si sunt cam greu de gasit pe la noi (in Romania). Iar un articol de calitate nu se face oricum, asta mai mult ca sigur multi din cei care au publicat articole aici o stiu!

Varianta „b” propusa de dl. Olaru N., mai sus, este mai fezabila la o prima vedere desi pentru intocmirea tuturor formalitatilor necesare unui ONG sunt nevoie de bani si nu putini.

Ar trebui, de asemenea, stabilit complexitatea articolelor. Unele articole de cercetare nu au priza la public ca unele simple cu exemple practice necesare zi de zi.

Se poate creea chiar un sistem de remunerare a utilizatorilor care posteaza articole dar nu orisice articol.

Toate chestiunile astea trebuie puse in balanta cu veniturile din publicitate adsense Google care la traficul lui tehnium-azi.ro - am vazut statistica trafic.ro - nu cred ca depasesc 25 Euro / lunar. Vorbesc din experienta comparativ cu alte site-uri cu asemenea trafic. Cu acesti bani nu poti sa faci nimic, doar sa pui ceva pentru webhosting si sa mai pastrezi la tejghea ceva pentru vremuri grele cand e nevoie sa faci update de soft etc. etc. Deci, in toate ecuatia asta, e nevoie de sponsori pe masura care sa fie dispusi sa sustina cauza Tehnium Azi. Adica, trebuie sa fi prieteni cu oameni cu foarte multi bani si cum admin-ul Tehnium Azi e un om modest, care a dezvoltat acest site din pasiune, ma indoiesc ca are asemenea atuuri, pentru ca daca le avea, implementa a sau b de mai sus de foarte mult timp.

Daca am fost prea direct, scuzati-ma, dar am vrut sa expun parerea personala asa cum se cuvine. :smoke:

Link spre post
32 minutes ago, ciro said:

un website care sa aiba in spate o fundatie „caritabilă”

Nu fundatie "caritabila", ci fundatie care tinteste un obiectiv cultural-educativ. ONG-urile, au mai mult caracterul unor organizatii de tip sindicalist (uneori chiar partizan) care au in vedere anumite aspecte sociale. ONG-urile, sunt mai degraba organizatii care fac o opozitie sociala unei tendinte guvernamentale de a permite anumite stari de fapt, adica au un comportament negativist. Din contra, Fundatiile sunt organizatii fara caracter partizan, sau sindicalist, care isi propun sa sprijine o anumita evolutie a unor eventuale politici guvernamentale (adica pun bazele, sau temeliile unor anumite fenomene sociale, in general dorite de populatie). Ele au un caracter pozitivist, de incurajare a unor anumite aspecte sociale, chiar si la nivel individual. Fundatia este obligata sa verse un capital initial, pentru a contribui la scopurile pe care si le-a propus, pe cand ONG-urile, nu stiu daca au o asemenea obligatie. Unele ONG-uri (asa-numite "de utilitate publica") sunt chiar sustinute financiar de catre stat, desi dupa parerea mea aceasta categorie ar trebui sa dispara.

Link spre post

@ciro, nu trebuie sa-ti ceri scuze, nu e cazul. In plus, ai intuit bine cam care sunt veniturile din publicitate. Multa lume poate isi imagineaza cine stie ce cifre SF dar realitatea este cea expusa de tine. Sa stii ca la un moment dat am vrut sa renunt la acest site dar nu am gasit un cumparator care sa-i aprecieze valoarea. Cine stie! Poate intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat o sa fac asta, ramane de vazut, ramanand sa ma concentrez asupra blogului personal donpetru.com. Trebuie sa recunosc ca am luat in calcul si un asemenea "scenariu".

Totusi, parca nu as vrea sa renunt asa usor, inca mai cred in capacitatea TEHNIUM AZI de a fi o sursa de informare care sa fie utila generatiilor actuale si viitoare. Cum in ultimii ani calitatea invatamantului romanesc a scazut mult. fapt dovedit de faptul ca sunt putini tineri dornici sa mai aprofundeze tehnologie, la modul general vorbind, chiar daca sunt o sumedenie de licee cu specializari tehnice, cu toate acestea exista un dezinteres total in a invata sau a deprinde o meserie de electronist, electrician etc. Poate si din cauza asta, niste articole tehnice prea stintifice, nu au prins la public sau nu au avut asa multe vizualizari ca altele mai practice - asta apropo de interventia utilizatorului dl. Olaru de anul asta sau anul trecut, unde semnala acest numar de vizualizari la articolele dumnealui. Ar putea fi si asta o explicatie... "complexitatea lor" !!! Posibil.

Link spre post

Eu sunt constient de la inceput ca ma adresez unui numar relativ mic de utilizatori. Dar nici nu mi-am propus altceva. Eu insumi am apreciat in egala masura literatura 100 % practica, dar si literatura care aborda problemele proiectarii, care este tot practica (desi ancorata in teoriile de baza,) dar nu este totusi apreciata de foarte multi, deoarece putini dintre cei interesati de un domeniu, reusesc sa stapaneasca teoria.

In alta ordine de idei, pana acum nu s-a schimbat nimic in bara de unelte a articolelor mele. In continuare nu pot sa editez propriile articole.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock