Jump to content
Sign in to follow this  
test

Recomandari amplificator / circuit

Recommended Posts

Salut, am descoperit acest forum prin cautari de scheme amplificatoare, minunat este faptul ca am gasit mult mai mult de atat, o comunitate ce impartaseste solutii.
Doar daca este posibil si nu deranjez, ma intereseaza un amplificator sau o schema prin care pot lega in serie/paralel mai multe mici boxe de 1-3 w 8ohm. Am cumparat si testat unele dar as dori cateva sfaturi. Ma intereseaza sa fac un glob/sfera din astfel de mici boxe pana la ~80w.

1. Vad ca pot exista mai multe elemente: preamplificatoare, filtre, as avea nevoie ?
2. Am inteles ca sursa conteaza mult si este speciala pentru amplificator, iar majoritatea cer 30-40V, de unde pot achizitiona/construi?
3. Boxele de 1w trebuiesc separate de cele de 3w prin alte rezistente?
4. Daca se doreste adaugarea de lumini / VuMeter, este recomandata sursa separata?
5. La doua astfel de globuri, sursa (sa zicem 30V) poate fi in paralel cu celalalt glob?

Daca aveti o recomandare de amplificator/circuit sau alte sfaturi va multumesc mult!

PS: Temporar vad ca nu functioneaza crearea de cont pe website.

Va rog sa va redenumiti contul de utilizator printr-un e-mail la adresa redactiei tehnium.azi@gmail.com - pana cand se va produce modificarea, acest topic va fi inchis. 

Multumesc de intelegere.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.